Ekonomik Gezi

Cenova Gezi Rehberi Nasıl Gidilir ? Nerede Konaklanır ?

Cenova gezi rehberi ile şehrin altını üstüne getirmeye hazırım. İtalya farklı bölgelere ayrılmış ve Cenova’da Ligurya bölgesinin başkenti. Burası İtalya’nın Akdenizi olarak biliniyor. Vakti zamanında bu topraklarda Ceneviz Cumhuriyeti kurulmuş ve 600 yıl burada yaşamışlar. Denizcilikteki ve ticaretteki başarıları ile adlarından söz ettirmişler. Avrupa’nın en eski ve İtalya’nın en büyük liman şehri burası.

Atlas Okyanusu’nu geçip Amerikayı keşfeden ünlü denizci Kristof Kolomb Cenova şehrinde doğmuş..

İlk bankanın da burada kurulması tesadüf olmasa gerek o kadar ticaretin karşılığında gelen paraların bir yerde saklanması gerekliydi.

Cenova İtalya içindeki eski şehrin bir meydandan görünümü ve rengarenk binalar
Genoa Eski Şehir

Ulaşım

Havalimanı’ndan şehir merkezine

Havaalanının ismi Genoa Cristoforo Colombo olarak geçiyor. Havaalanından şehir merkezine ulaşımı Volabus ismindeki firma ile gerçekleştirebilirsiniz. Yaklaşık 30dk şehir merkezinde yani Brignole tren istasyonunda oluyorsunuz. Bileti gişelerden ya da şoförden de alabilirsiniz. Bilet fiyatı 6€ ve bu bilet ile 1 saatlik zaman diliminde şehirde ki diğer toplu taşımaları da ücretsiz kullanabiliyorsunuz aklınızda olsun 😉 Güncel bilgilere ulaşmak için buraya klik klik!!!

Şehir içi ulaşım

Cenova öyle kocaman bir şehir değil o yüzden hiç gözünüz korkmasın rahat rahat yürüyerek her yeri gezebilirsiniz. Ben yürümeyi çok seven biri olarak, gittiğim şehirleri heeep adım adım keşfediyorum. Derseniz ki toplu taşıma burada yok mu ? Var. Metrosu mesela sadece 8 durak 🙂 Otobüs evet çalışıyor şehirde her yere ulaşabilirsiniz. Dediğim gibi biraz önce de ama bunlara hiç ihtiyacınız olmayacak. Oteli merkezden tutun ve atın kendinizi sokağa.

Tren ile sahil kasabalarına ulaşım

Ligurya bölgesi sahil kasabalarıyla ünlü ve Cenova gezi rehberi oluşturup buralara kadar gelsiyseniz benim gibi   oraları da mutlaka görmelisiniz. PortofinoSanta Margherita, Cinque Terre… Buralara ulaşımı Brignole yada Principle  tren istasyonlarından giden trenlerle gerçekleştirebilirsiniz.

Portofino Aşk Dolu Bir Liman Kasabası yazımı okumak için klik klik!!!

16. ve 17. yüzyıllara ait tarih kokusuyla sizi büyüleyen ve modern yapılarıyla dikkatinizi çeken Cenova’da, kendinizi şehrin büyüsüne kaptırarak meydanları, o daracık sokaklardaki dükkanları gezerken, zamanın nasıl akıp gittiğinin farkına bile varmıyorsunuz.

Gezilecek Yerler

Ferrari Meydanı / Piazza Ferrari

Burası şehrin adeta kalbi. Rafaello Ferrari tarafından bir havuz inşa ettirilmiş bu meydana. Zaten Piazza De Ferrari ismini de oradan alıyor. Şehirdeki hemen hemen herkesin buluşma noktası. Aynı zamanda da etrafta birbirinden güzel palace’lar yer alıyor.

Meydanda yer alan süs havuzundan turuncu renkte yükselen suların görüntüsü.
Ferrari Meydanı

Ayrıca şehrin diğer bir simgesi, ünlü borsa binası Palazzo della Borsa da bu meydanda.

Kemerli sütunlar ile tasarlamış, tavanında önemli yapıların isminin yer aldığı yaya yolu.
Palazzo della Borsa
Şehir meydanındaki iki tarihi yapının bir arada olduğu resim.
Ferrai Meydanı

Palazzo Ducale (Dükler Sarayı)

Adından da anlaşıldığı üzere Cenovalı düklerin kullandığı bu saray, şimdilerde bir sanat merkezi olarak kullanılmakta. Sarayı gezerken orta çağın o ihtişamlı mimarisi gözlerinizin önünde canlanacak.

Beyaz renkli, üç katlı, yuvarlak sütunlu ve yüksek penecerli saray fotoğrafı.
Dükler Sarayı

Via Garibaldi

Garibaldi sokağı UNESCO tarafından koruma altında. Sebebi ise 16.yy yapılan bir çok gösterişli binanın burada olması. Aslında bina değil saray buradaki yapılar. Cenevizli zengin aileler tarafından yaptırılmış. Cadde üzerinde görülmesi gereken yapıların isimleri Palazzo Rosso, Palazzo Bianco, Palazzo Grimaldi. Bu binalar şimdilerde banka, belediye binası, sergi salonu, ofis, müze olarak kullanılıyor. Trafiğe kapalı olan caddeye gidip buraları gezebilirsiniz.

Bu arada Via Garibaldi sokağında kendi tasarımlarını sattıkları küçük yerel  bir çok dükkan var. Buralara da bir göz atın derim. O yüzden Cenova gezi rehberi listenize mutlaka almalısınız bu caadeyi.

Beyaz mermerden yapılmış siyah yazılı sokak tabelası.
Via Garibaldi
Tarihi binaların olduğu dar bir sokak.
Via Garibaldi
Birbirine yapışık dar bir sokakta yer alan butik dükkanların resmi.
Via Garibaldi

XX Settembre (Alışveriş Caddesi)

Burası bir alışveriş caddesi. Aynı zamanda mimarisi ile gelenleri büyülemeyi başarıyor. Taş binaların hemen altındaki dükkanlara, kemerli sütunlarla farklı mimarı tasarım yaratmışlar.

Cadde üzerinde alışveriş yapabileceğiniz mağazalar mevcut ama yok ben lüks severim diyorsanız da hemen Ferrari Meydanı‘ndan kolayca ulaşabileceğiniz  “Via Roma” ve “Via XXV Aprile” ismindeki caddelere göz atabilirsiniz.

Geniş bir cadde üzerinde yan yana inşa edilmiş binalar.
XX Settembre

San Lorenzo Katedrali

Şehrin merkezindeki San Lorenzo Katedrali siyah-beyaz zebra çizgileriyle gelen hemen hemen tüm turistlerin uğrak yeri. Gotik, Romanesk ve Borak mimarinin izlerini taşıyor. Katedrale giriş ücretsiz.

Koyu ve açıkrenkli mermerler ile inşa edilmiş kilise.
San Lorenzo Katedrali
Kilise elinde mum ile dilek dileyen kız.
San Lorenzo Katedrali

Porto Antico / Eski Liman

Cenevizler döneminde şehrin etrafı surlarla çevriliymiş. Şimdilerde ise turistlerin uğrak yeri konumunda. Daracık, gece geç saatlerde pek de güvenli olmayan arka sokaklarına gitmemenizi tavsiye ediyorum. Zaten arka sokaklara gitmeden gündüz bile geçseniz buradan anlayacaksınız ne demek istediğimi. Kendi haline terk edilmiş binalar, bakımsız ama iş yapan dükkanları gördüğünüzde ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Porto Antico

Eski Liman çevresinde nereleri görmelisiniz?

Acquario di Genova/Cenova Akvaryumu

Şehirde ki diğer bir gezilecek yer de eski liman’da yer alan ve 1992 yılında ünlü kaşif Kristof Kolomb için yaptırılmış akvaryum. Akvaryum da hakkında güncel bilgilere buradan ulaşabilirsiniz klik klik!!!

Mavi renkli üzerinde minik balık resimlerinin olduğu Cenova Akvaryum'u tabelası.
Cenova Akvaryumu

Biosfera (Biyosfer)

Denizin üzerinde küre şeklinde bir botanik bahçe.

Galata Museo del Mare ( Galata Denizcilik Müzesi)

Ceneviz Cumhuriyeti’nin tarihi hakkında detaylı bilgi öğrenmek isterseniz buraya kesinlikle uğramalısınız. Giriş için ücret ödemeniz gerekiyor güncel bilgilere buradan ulaşabilirsiniz klik  klik!!!

Bigo

Bu bir panoramik asansör ve eski limanda yer alıyor. Cenova İtalya şehrine şöyle 40 metre yükseğe çıkıp öyle bakıyım derseniz uğrayabilirsiniz. Detaylar için buraya tıklayın klik klik!!!

Korsan Gemisi

Pirates filmi için Roman Polanski tarafından tasarlanan korsan gemisini gezmek isterseniz yolunuzu eski limana çevirmelisiniz. Bu geminin özelliği Kristof Kolomb‘un  Atlas Okyanusu’nu geçtiği sırada kullanmış olduğu Santa Maria isimli gemisine olan benzerliğinden dolayı burada sergileniyor. Cenova gezi rehberi listemde yer alan bu yapıya girmedim, sadece dışından fotoğrafını çektim.

Gemi üzerinde elini alnına koymuş ve karşıya doğru bakan bir insan heykeli.
Korsan Gemisi
Tahtadan yapılmış büyük bir korsan gemisi.
Korsan Gemisi

Antik limanın etrafında, birbirinden güzel hadi bir kahve molası vereyim, diyebileceğiniz kafeler ve gecesinde de kendinizi eğlenceye bırakacağınız mekanlar mevcut. Burada bir tırnak açıp belirtmek istiyorum ki şehir çok fazla göç almış ve almaya da devam ediyor. Çok fazla satıcı var hoop hemen çevrenizi sarıyorlar bir şeyler satmak için, istemiyorum deseniz de bırakmıyorlar peşinizi…

Yanyana dizilmiş sarı, somon ve yeşil renklerdeki evlerin görüntüsü.
Eski Liman

Konaklama nerede yapılmalı ?

Şehir merkezin konaklamanızı tavsiye edebilirim. Eski liman tarafını aklınızdan bile geçirmeyin oralar biraz karışık yani güvenlik sorunu olabilir. Eğlenmeyi sevenlerdenseniz yani gece geç saatlere kadar dışarılarda olacaksanız Ferrari Meydanı‘na yakın noktaları seçebilirsiniz. Tren istasyonu Brignole‘ye yakın noktaları da tercih edebilirsiniz.

Meydanda yer alan süs havuzuna doğru spor ayakkabılarının fotoğrafını çeken kız.
Ferrari Meydanı

Sizler için bir güzellik yapıp 2 farklı indirimden yararlanabileceğiniz linkler bırakıyorum. Aklınıza takılan sorularınız için Instagram’dan bana ulaşabilirsiniz.

Booking.com ‘dan yapacağınız konaklama ile 15USD kazanmak için verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin. Karşılıklı olarak 15 USD kazanalım.

klik klik booking.com indirim

Airbnb ‘den yapacağınız konaklama ile 130 TL kazanmak için isterseniz verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin ve 130TL ‘lik kredi hesabınıza yüklensin bir sonraki konaklamanızda kullanın.

klik klik airbnb indirim

Yüksek bir noktadan şehrin panaromik görüntüsü.
Cenova

Nerede ne yenir, ne içilir ?

Cenova pesto sosuyla ünlü olunca menülere göz atarken göreceksiniz bir çok yiyeceğin için de kullanıyorlar. Makarna, pizza, salata, aperatif… Şehir de adım başı take away satan minik dükkanlarla karşılaşacaksınız. Külahta patatesi, dilim pizza, noodle, fish and chips…

Piazza delle Erbe ismindeki sokağa kesinlikle gitmenizi tavsiye ediyorum. Şehirde çok fazla üniversite öğrencisi var ve bir çoğu da Erasmus değişim programı ile gelmiş. İşte bu sokakta gençlerle, yerel halkla takılmak takılabilirsiniz.Yan yana dizilmiş mekanlar, trafiğe kapalı olan sokağa yerleştirilmiş masalar, sandalyeler her yer cıvıl cıvıl 🙂

Cenova gezi rehberi ile eğlence mekanı tavsiyesi

Eğlenmelik bir yerler arıyorsanız da marinanın olduğu yere doğru atın kendinizi. Güzel bir mekan kesin bulursunuz. Bende  bir kaç tavsiye veriyim hemen, Banano Tsunami, Britannia Pub, Mako Discotheque, Chupiteria Alla Goccia, Estoril Club haydi iyi eğlenceler şimdiden 🙂

Marina da sıralanmış beyaz renkli küçük yatların yer aldığı fotoğraf.
Cenova Marina

Sizin için hazırladığım benim de bu şekilde gezdiğim Cenova gezi rehberi ile 1-2 günde rahatlıkla şehri gezip sonrasında da, rotanızı ressamın çizdiği tablolara benzeyen küçük sahil kasabalarına çevirmelisiniz. Cenova kocaman bir şehir olmasa da etrafındaki gezilecek yerler ile turistleri kendine çekmeyi başarıyor. Yolunuzun bir gün buralara düşmesi dileğiyle. Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir