Ekonomik Gezi

Dolomit Dağları Gezi Rehberi ile Kuzey İtalya’yı Keşfet

Dolomit Dağları Trento’dan sadece 30 dk uzaklıktaki, İtalya Alpleri’nin kuzey-doğusunda yer alan sıra dağlardır. Dolomit Dağları gezi rehberi yazım ile kış turizmi denildiğinde Avrupa’da ilk akla gelen yerlerden birisi olan Madonna Di Campiglio kasabasını da tanıtacağım sizlere. Kasabadaki yapıları gördüğünüzde bir dönem Avusturya etkisi altında kaldığını ve Alman evlerine benzediğiniz hemen anlayacaksınız.

Dolomitler kasabasındaki kırmızı ve siyah çatılı binalar ile ormanla kaplı dağ manzarası önünde poz veren güneş gözlüklü bir kız
Dolomitler Madonna Di Campiglio

Trento’dan yolculuğunuza başlayıp, yukarılara doğru çıktıkça temiz havanın ciğerlerinizi doyurduğu, yeşilin ise sizi büyülediği bir atmosferle karşı karşıya kalıyorsunuz veee çok geçmeden görselliği ile görenleri etkileyen bir sıradağ olan Dolomit Dağları karşınıza çıkıveriyor. Bu gördüğünüz yer dünyanın en güzel manzaralarına sahip Adamello Brenta Doğal Parkı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktaymış…

Bulutlar arasında Dolomit Dağları ve orman manzarası.
Dolomit Dağları

Dolomit Dağları‘nın eteklerindeki Trento şehrine bağlı Madonna Di Campiglio kasabası, local otelleri, bölgeye özgü alışveriş dükkanları, kayak pistleri ve uluslararası müsabakalarıyla cazip bir kayak merkezi konumunda. Madonna Di Campiglio İngiltere’den gelen kayakçılar tarafından keşfedilmiş. Serbest kayanlar, snowboard yapanlar ya da dik yamaçlardan kaymayı seveler için her türlü pist imkanını bulunuyor.

Doğal güzelliği ile Karadeniz yaylalarını andıran Dolomitler bitki örtüsünün, doğal yaşamın, hayvanların… yani kısacası el değmemiş doğası ile her yaştan spor tutkunlarını kendine çekmeyi başarıyor.

Evlerin arasından akan nehrin önünde yer alan köprü kenarına oturmuş poz veren bir kız.
Dolomitler Madonna Di Campiglio

Madonna Di Campiglio kayak yapmadan önce bilmeniz gerekenler

  • Kayak yapabileceğiniz alan oldukça geniş olduğu için pistlerde oldukça fazla. Pistlere ulaşacağınız liflerde genellike kuyruk bile olmuyormuş.
  • Madonna Di Campiglio’da yaklaşık 50 adet lift bulunuyor.
  • Pinzano ile Marilleva kasabalarına da liftler yardımı ile ulaşıp oradan da kayak yapmaya başlayabiliyorsunuz.
  • Kaymanın keyfine varacağınız uzun pistler ile farklı kasabaların arasından geçebiliyorsunuz.
  • Kayak yapmayı yeni öğrenenler için farklı bir pist mevcut.

Avrupa’da yer alan bir çok ülkeden senenin her mevsiminde ziyaretçi çekmeyi başaran Dolomit Dağları uluslararası spor etkinliklerine de her yıl ev sahipliği yapıyor. Bu resim de pistin öyle yeşil olduğuna bakmayın, karın yağması ile beyaza bürünüyor…

Binanın hemen önünde güneş gözlüğü ile poz veren kız.
Dolomitler Madonna Di Campiglio
Evin yan duvarına verilmiş reklam afişi resmi.
Dolomitler Madonna Di Campiglio

Kasabaya etkinliklerin bulunduğu dönemde gittiğinizde, otellerde yer bulmak bir hayli zor oluyormuş. Neredeyse %100 doluluk ile çalışıyorlarmış. Kış sezonunun dışında da bölge bazı spor faaliyetleri için aktif bulunmakta, kaya tırmanışı, serbest atlama, yamaç paraşütü, trekking ve dağ bisikleti gibi.

Braies Gölü ve Misurina Gölü‘nü de Dolomit Dağları gezi rehberi listesine eklemelisiniz. Benim zamanım olmadığı için uğrayamamıştım…. Geziniz sırasında zamanınız olursa uğranabilecek noktalar.

Orman manzarasına karşı üstü kapalı bir sahne de verilen poz.
Dolomitler
Dolomit Dağının orman manzarası ve bulutlar ile çekilmiş bir resmi.
Dolomitler

Dolomit Dağları Gezi Rehberi Konaklama

Otel deyince aklınıza öle sıradan yerler gelmesin. Burada butik otellerden tut son derece ultra lüks otellere kadar pek çok seçenek buluyor. Euro, Dolar almış başını giderken siz yeter ki paradan haber verin 🙂

Sizler için bir güzellik yapıp 2 farklı indirimden yararlanabileceğiniz linkler bırakıyorum.Aklınıza takılan sorularınız için Instagram’dan bana ulaşabilirsiniz.

Booking.com ‘dan yapacağınız konaklama ile 15USD kazanmak için verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin. Karşılıklı olarak 15 USD kazanalım.

klik klik booking.com indirim

Airbnb ‘den yapacağınız konaklama ile 130 TL kazanmak için isterseniz verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin ve 130TL ‘lik kredi hesabınıza yüklensin bir sonraki konaklamanızda kullanın.

klik klik airbnb indirim

Evlerin önünde banka oturmuş poz veren kız.
Madonna Di Campiglio

Dolomitler Ulaşım

Madonna Di Campiglio kasabasına ulaşmak için çeşitli alternatifler mevcut. Havalimanından kalacağınız otel aracılığı ile transfer hizemeti kullanabilir ya da kiralayacağınız araç ile buraya ulaşabilirsiniz.

Havalimanlarının Dolomitler ile arasındaki mesafeyi aşağıda sizler için paylaşıyorum. Nereye uçsam ki sorusu için karar vermenize yardımcı olacaktır.

Venedik, Bergamo ve Milano Havalimanlarından neredeyse hepsi için aynı 3-4 saatlik yolculuğun sonunda Madonna Di Campiglio ulaşmış oluyorsunuz.

Meydan da yer alan yan yana konumlanmış kahverengi ve sarı renkte evler ve orman manzarası.
Dolomitler

İtalya’daki diğer gezi yazılarımı okumak için klik klik!!!

Trento Kuzey Alplerin Kalbindeki Şehri Adım Adım Gezdim

Garda Gölü İtalya’nın Keşfedilmeyi Bekleyen En Büyük Gölü!

Çocukluğumuzun çizgi filimi olan ”Heidi”yi hatırlayacağınız, onun gibi kırlarda yuvarlanıp, bulutların üstünde yürümek isteyeceğiniz muhteşem bir doğaya sahip Dolomit Dağları ile bir gün buluşmanız dileğiyle. Dolomit Dağları gezi rehberi ile ilgili düşüncelerinizi benimle paylaşabilir ve maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden beni takibe alabilirsiniz. Gülümseyin Hayata 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir