Dolomitler – Alplerin Kızı ”Madonna Di Campiglio” Hakkında Herşey !

Dolomitler Trento’dan sadece 30 dk uzaklıktaki, İtalya Alpleri’nin kuzey-doğusunda yer alan sıra dağlardır. Kış turizmi denildiğinde Avrupa’da ilk akla gelen yerlerden birisi olan Madonna Di Campiglio kasabası Dolomit Dağı’nda yer alan minik bir kasaba. Kasabadaki yapıları gördüğünüzde bir dönem Avusturya etkisi altında kaldığını ve Alman evlerine benzediğiniz hemen anlayacaksınız.

İtalya’daki diğer gezi yazılarımı okumak için klik klik!!!

Trento Kuzey Alplerin Kalbindeki Şehri Adım Adım Gezdim

Cenova Gezi Rehberi

Portofino Aşk Dolu Bir Liman Kasabası!

Garda Gölü İtalya’nın Keşfedilmeyi Bekleyen En Büyük Gölü!

 

Dolomitler kasabasındaki kırmızı ve siyah çatılı binalar ile ormanla kaplı dağ manzarası önünde poz veren güneş gözlüklü bir kız

Dolomitler Madonna Di Campiglio

Trento’dan yolculuğunuza başlayıp, yukarılara doğru çıktıkça temiz havanın ciğerlerinizi doyurduğu, yeşilin ise sizi büyülediği bir atmosferle karşı karşıya kalıyorsunuz veee çok geçmeden görselliği ile görenleri etkileyen bir sıradağ olan Dolomit Dağları karşınıza çıkıveriyor. Bu gördüğünüz yer dünyanın en güzel manzaralarına sahip Adamello Brenta Doğal Parkı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktaymış…

Dolomit Dağları

Dolomit Dağları‘nın eteklerindeki Trento şehrine bağlı Madonna Di Campiglio kasabası, local otelleri, bölgeye özgü alışveriş dükkanları, kayak pistleri ve uluslararası müsabakalarıyla cazip bir kayak merkezi konumunda. Madonna Di Campiglio İngiltere’den gelen kayakçılar tarafından keşfedilmiş. Serbest kayanlar, snowboard yapanlar ya da dik yamaçlardan kaymayı seveler için her türlü pist imkanını bulunuyor.

Doğal güzelliği ile Karadeniz yaylalarını andıran Dolomitler bitki örtüsünün, doğal yaşamın, hayvanların… yani kısacası el değmemiş doğası ile her yaştan spor tutkunlarını kendine çekmeyi başarıyor.

Dolomitler Madonna Di Campiglio

Madonna Di Campiglio kayak yapmadan önce bilmeniz gerekenler

  • Kayak yapabileceğiniz alan oldukça geniş olduğu için pistlerde oldukça fazla. Pistlere ulaşacağınız liflerde genellike kuyruk bile olmuyormuş.
  • Madonna Di Campiglio’da yaklaşık 50 adet lift bulunuyor.
  • Pinzano ile Marilleva kasabalarına da liftler yardımı ile ulaşıp oradan da kayak yapmaya başlayabiliyorsunuz.
  • Kaymanın keyfine varacağınız uzun pistler ile farklı kasabaların arasından geçebiliyorsunuz.
  • Kayak yapmayı yeni öğrenenler için farklı bir pist mevcut.

Avrupa’da yer alan bir çok ülkeden senenin her mevsiminde ziyaretçi çekmeyi başaran Dolomitler uluslararası spor etkinliklerine de her yıl ev sahipliği yapıyor. Bu resim de pistin öyle yeşil olduğuna bakmayın, karın yağması ile beyaza bürünüyor…

Dolomitler Madonna Di Campiglio

Dolomitler Madonna Di Campiglio

Kasabaya etkinliklerin bulunduğu dönemde gittiğinizde, otellerde yer bulmak bir hayli zor oluyormuş. Neredeyse %100 doluluk ile çalışıyorlarmış. Kış sezonunun dışında da bölge bazı spor faaliyetleri için aktif bulunmakta, kaya tırmanışı, serbest atlama, yamaç paraşütü, trekking ve dağ bisikleti gibi.

Dolomitler geziniz sırasında zamanınız olursa bölgede yer alan Braies Gölü ve Misurina Gölü’ne uğramalısınız. Benim zamanım olmadığı için uğrayamamıştım….

Dolomitler

Dolomitler

Konaklama

Otel deyince aklınıza öle sıradan yerler gelmesin. Burada butik otellerden tut son derece ultra lüks otellere kadar pek çok seçenek buluyor. Euro, Dolar almış başını giderken siz yeter ki paradan haber verin 🙂

Sizler için bir güzellik yapıp 2 farklı indirimden yararlanabileceğiniz linkler bırakıyorum.Aklınıza takılan sorularınız için Instagram’dan bana ulaşabilirsiniz.

Booking.com ‘dan yapacağınız konaklama ile 15USD kazanmak için verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin. Karşılıklı olarak 15 USD kazanalım.

klik klik booking.com indirim

Airbnb ‘den yapacağınız konaklama ile 130 TL kazanmak için isterseniz verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin ve 130TL ‘lik kredi hesabınıza yüklensin bir sonraki konaklamanızda kullanın.

klik klik airbnb indirim

Madonna Di Campiglio

Dolomitler ulaşım

Madonna Di Campiglio kasabasına ulaşmak için çeşitli alternatifler mevcut. Havalimanından kalacağınız otel aracılığı ile transfer hizemeti kullanabilir ya da kiralayacağınız araç ile buraya ulaşabilirsiniz.

Havalimanlarının Dolomitler arasındaki mesafeyi aşağıda sizler için paylaşıyorum. Nereye uçsam ki sorusu içinkarar vermenize yardımcı olacaktır.

Venedik, Bergamo ve Milano Havalimanlarından neredeyse hepsi için aynı 3-4 saatlik yolculuğun sonunda Madonna Di Campiglio ulaşmış oluyorsunuz.

Dolomitler

İtalya’dan başka bir masal: Venedik yazım için aşağıdaki linkle klik klik! 🙂

Venedik – Batmadan Mutlaka Görülmesi Gereken Cennet !

Çocukluğumuzun çizgi filimi olan ”Heidi”yi hatırlayacağınız, onun gibi kırlarda yuvarlanıp, bulutların üstünde yürümek isteyeceğiniz muhteşem bir doğaya sahip Dolomitler ile bir gün buluşmanız dileğiyle. Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum.

Gülümseyin Hayata 😉

Be first to comment