GEZGİNSTAR’IN SİNGAPUR GEZİ REHBERİ

Singapur gezi rehberini oluştururken, yasaklarla dolu olan bu ülkeye gitmeye karar veren siz gezginlerle, ilk olarak bu yasaklar listesini paylaşmak istedim. Kuşlara yem vermek, halka açık alanlarda sigara içmek, yere çöp atmak, sakız çiğnemek, yere tükürmek, homoseksüellik, evin etrafında çıplak yürümek, tuvalette sifon çekmeme , yoldan taksi durdurmak, karşıdan karşıya belirlenen yerden geçmemek, durian meyvesi ile seyahat etmek… gibi gibi bir sürü yasak var. Bu yasakları çiğnemenin  cezaları isegi geneklikle para oluyor ama bazen hapis cezası da uygulanıyor.

Yasaklar gözünüzü korkutmasın, kozmopolit bir yaşama sahip olan ada,işte bu kurallar sayesinde düzen içerisinde yaşıyor ve işte bu yüzden Singapur yasaklar ülkesi olarak biliniyor.

Güneydoğu Asya‘da küçük bir şehir devleti olan Singapur,(yani tek bir şehirden oluşan) ada ülkesidir ve aynı zamanda Asya’nın en önemli limanlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. 1965 yılında Malezya‘dan ayrılarak tam bağımsızlığını ilan etmiş. Yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip olan Singapur halkının çoğunluğunu,Çinliler oluşturuyor. Malaylar ve Hintliler de ülkede yaşayan diğer topluluklar. Farklı kültürlerin bir arada yaşaması,konuşulan dillerin de çeşitli olmasını doğurmuş. Mandarin dili , Malayca, Hintçe ve İngilizce konuşuluyor. Genç nüfusun çok olması ile beraber,neredeyse herkes İngilizce biliyor. Yine farklı ırklara ev sahipliği yaptığı için dini inançlarda da çeşitlilik gösteriyor. Budist, Hristiyan,Taoist, Hindu ve Müslümanlığı benimseyen bir toplum ile karşılaşıyorsunuz. Ülkenin para birimi ise Singapur Doları.

Şehir içi ulaşım için en çok tercih edilen seçenek MRT, yani metro. Havalimanından şehir merkezine gitmenin de en kolay yolu MRT. Havalimanıda sadece Terminal 2 ve 3 ‘de metro bulunduğu için diğer terminallerden yolcular ücretsiz olarak  ”Sky Train” denilen trenlerle metronun bulunduğu terminallere taşınıyorlar.

Singapur gezi rotanızı belirlerken en önemli detay kaç gün kalacağınız,çünkü gişeden alacağınız bilet sınırsız ya da kullandıkça ödeyeceğiniz seçenekler olarak karşınıza çıkacak. Eğer 1 kaç gün kalacaksanız Singapour Tourist Pass sınırsız bilet seçeneğini tercih etmelisiniz,sizi havalimanından şehir merkezine,oradan da istediğiniz heryere gitme özgürlüğü tanıyacağı için hem karlı hem de sizi yormayan bir alternatif olacak.

 

Singapur gezi haritamızı açtık ve tertemiz caddelerde, yemyeşil parklarda ve her şeyin planlanarak, düşünülerek tek tek inşa edildiği bu muhteşem şehri gezmeye hazırız. Evet belirttiğim gibi ülkede tarihi eser yok denecek kadar az, yani her şey modern insan eliyle tasarlanmış.

Marina Bölgesi: İş kulelerinin, parkların, modern ve lüksün adresi olarak dikkat çeken Marina bölgesi, Singapur’a ait bir çok gezilecek noktaya ev sahipliği yapıyor. En çok ilgi gören yapılarından biri Marina Bay Sands Oteli.Burası bir kompleks aslında. Otel, alışveriş merkezi, konferans salonları, barları , lüks restoranları ve lüks bir kumarhane ile en gözde yerler arasında kendini 1. sıraya koymayı başarıyor. Gemi görüntüsüne sahip otelin en üst katında muhteşem Singapur manzarasına sahip,dünyanın en yüksek noktasındaki havuzu bulunuyor.Çevrede spor yapan kişileri gördükçe kıskançlığımdan içim içimi yedi,nasıl bir spor aşkıdır bu yaa 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

Başı aslan, gövdesi balık şeklinde tasarlanmış ve ağzından su püskürten Merlion Heykeli, dikenli dış kabuğu ile Durian meyvesini andıran Esplanade Tiyatrosu, akşam saatlerinde ağaçların ışıklandırılması ile görsel bir şölen sunan Gardens By The Bay ,dünyanın en yüksek dönme dolabı olan Singapore Flyer.

 

 

 

 

 

 

 

Sentosa Adası: Singapur gezi noktalarınızı belirlerken 1. sırayı Marina bölgesine ayırıp,2. sırayı da Sentosa Adas’ına yani Singapur’un Bahçesi anlamına gelen adaya ayırmalısınız. Adanın tamamı tasarlanarak tek tek inşa edilmiş.Her yıl yaklaşık olarak 20 Milyon turisti ağırlayan eğlence adası,herkesin eğlence zevkine hitap ediyor. Ada içerisinde plajlar,oteller, tema parklar, golf sahaları, macera aktiviteleri, sörf yapabileceğiniz suni dalga havuzu ve daha başka bir sürü aktivite bu adada sizleri bekliyor. Yine Güneydoğu Asya’nın tek Universal Stüdyo’su da burada bulunuyor. Sentosa Ada’sına ulaşım için bir çok seçenek var. Harbour Front üzerinden yürüyerek, otobüsle, trenle ya da cable car (teleferik) ile geçiş yapabilirsiniz. İçlerinden fiyat olarak en ucuzu limandan yürüyerek geçme seçeneği. 1$ ödeyerek yaklaşık 20-25 dk süren yol,yürüyen bantlardan oluşuyor ve bu da pek sizi yormuyor.Ben tabi ki yürümeyi seven biri olarak bunu seçtim.

 

 

 

 

 

 

 

Orchard Road: Burası alışverişe doyacağınız bir yer.. Her yer alışveriş merkezi,evet abartmıyorum birbirine geçiş yapabileceğiniz şekilde tasarlanmış çünkü çok fazla yağmur alan bir iklime sahip olduğunu düşünürsek,çok güzel bir fikir olduğunu söyleyebilirim. Cadde boyunca sağlı sollu dünyaca ünlü bir çok lüks markanın yer aldığı, 2,5 km uzunluğunda olan bu caddede,kıyafetten, ayakkabıya, çantadan, saate,kozmetikten ve elektronik eşyaya kadar ne ararsanız var.

 

 

 

 

 

 

 

 

Little India : İsminden de anlaşıldığı gibi burası Hintlilerin bulunduğu, Hindistan ruhu olan rengarenk bir bölge. Bölgedeki en önemli yapı Sri Veeramakaliamman Temple ismindeki Hindu Tapınağı. Bir diğer ilgi çeken yer ise Mustafa Center. 24 saat açık olan alışveriş merkezinde, ucuz elektronik eşyalar ve daha bir çok ürün bulabilirsiniz. Çakma eşyalar da satıldığı için biraz daha dikkatli olmakta fayda var. Ulaşım için MRT ile Little India durağına gelerek gezinize başlayabilirsiniz.

Bugis / Kampong Glam: Bugis için tam bir alışveriş cenneti diyebilirim. Her türlü şeyi ucuza ve uygun fiyata alabileceğiniz sokak satıcıları ,kapalı çarşılar ve alışmerkezleri bulunuyor. Arap Müslüman izlerinin etkisi olduğu bu iki bölgeye ulaştığınızda, cıvıl cıvıl, rangarenk , farklı kültürel yapılarıyla her yer dikkatinizi çekmeye başlıyor. Haji Lane sokağını mutlaka keşfetmelisiniz, kendinizi bu küçük sokakta kaybedip,zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Ulaşım için MRT kullanabilirsiniz.

Clarke Quay & Riverside: Nehir kenarındaki eğlence mekanlarının oluşturduğu bölge burası. Yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz mekanların olduğu,akşamın ilerleyen saatlerinde her barın kendi yapmış olduğu canlı müzikler ile daha kalabalıklaştığı Clarke Quay,günün her saati yoğun bir yer. Gün batımında gidip tekne turu yapıp,ardından da akşam bu bölgede takılmaca yapabilirsiniz. Ulaşım için MRT kullabilirsiniz.

China Town: Singapur gezi rotanızın içerisinde mutlaka yer alması gereken bu bölgede görülmesi gereken en meşhur yapı Buddha Tooth Relic tapınağı. Çin lezzetlerini deneyebileceğiniz China Town Complex‘e uğramalısınız. En güzel ve en lezzetli Çin yemeklerini buradaki küçük restoranlarda yiyebilirsiniz. Sokaklar çok temiz, bir sürü ıvır zıvır ucuz eşyalar satılıyor burada ve tabii ki tüm çay çeşitlerini de en kolay China Town’da bulabilirsiniz.Ulaşım için MRT kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Adada gezilecek o kadar çok yer var ki,çok zamanınız varsa listeye yazdığım diğer yerlere de bir uğrayın derim.Singapur Hayvanat Bahçesi, Orkide Park (National Orchid Garden ), Art Museum, ArtScience Museum, National Museum of Singapore, Singapore Flyer, Gardens By The Bay, Gece Safarisi…

Singapur gezi planlaması yaparken konaklama olarak biz Bugis bölgesinde bulunan Fragrance Hotel’i tercih etmiştik. Kalacağınız oteli şehrin pahalı olmayan ama canlı olan bir bölgesinden tercih etmelisiniz. Metro ile ulaşımın olması da diğer bir kriter tabii.

Aklımın kaldığı ülkelerden birisi oldu burası. Kesinlikle gidip düzeni, insanların yasaklar içinde nasıl alışarak yaşadıklarını deneyimlemelisiniz. Aklınızda varsa buralara gitmek Singapur gezi planınızı yavaş yavaş ayarlamaya başlayın şimdiden.

Gülümseyin Hayata 😉

Be first to comment