Ekonomik Gezi / Gezi Rehberi

Singapur Gezi Rehberi 48 Saatte Şehri Adım Adım Keşfet !

Singapur gezi rehberi listemi oluştururken, yasaklarla dolu olan bu ülkeye gitmeye karar veren siz gezginlerle, ilk olarak bu yasaklar listesini paylaşmak istedim.

  • Kuşlara yem vermek
  • Halka açık alanlarda sigara içmek
  • Yere çöp atmak, sakız çiğnemek, yere tükürmek
  • Homoseksüellik, evin etrafında çıplak yürümek, pornografik içerikli dergi, DVD ve buna benzer her türlü şeyin yasak
  • Tuvalete girdikten sonra sifonu çekmemek de bu şehir devletinde yasak, hatta para cezası olduğu bile söyleniyor nasıl tespit ediliyorsa artık 🙂
  • Karşıdan karşıya belirlenen yerden geçmemek
  • Durian meyvesi ile seyahat etmek… gibi gibi bir sürü yasak var. Bu yasakları çiğnemenin  cezaları ise genellikle para oluyor ama bazen hapis cezası da uygulanıyor.

Yasaklar gözünüzü korkutmasın, kozmopolit bir yaşama sahip olan ada, işte bu kurallar sayesinde düzen içerisinde yaşıyor ve işte bu yüzden Singapur yasaklar ülkesi olarak biliniyor.

Ülke hakkında kısa kısa

Güneydoğu Asya’da küçük bir şehir devleti olan Singapur, (yani tek bir şehirden oluşan) ada ülkesidir ve aynı zamanda Asya’nın en önemli limanlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. 1965 yılında Malezya‘dan ayrılarak tam bağımsızlığını ilan etmiş. Yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip olan Singapur halkının çoğunluğunu, Çinliler oluşturuyor. Malaylar ve Hintliler de ülkede yaşayan diğer topluluklar. Ülkenin para birimi ise Singapur Doları.

Singapur Gezi Rehberi ile Ulaşım

Türk Havayolları ya da Singapur Havayolları ile direk uçuş gerçekleştirebilir ya da aktarmalı olarak Emirates ve Qatar Airlines ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Dünyanın en iyi havalimanı seçilmiş olan Singapur Changi Havalimanı sizleri karşılıyor olacak. Bu havalimanı pek de öyle alışıla gelen bir düzene sahip, sıradan bir havalimanı değil. İçerisinde yüzme havuzu, ücretsiz internet, yine ücretsiz masaj koltukları hatta 3 adet birbirinden farklı olarak tasarlanmış parkları ve daha fazlası ile gelenlere sıradan bir havalimanından çok daha fazlasını sunuyor.

Bir zamanlar Kokpit isminde Uğur Cebeci’nin bir programı vardı ve orada dünyanın farklı noktalarındaki havaalanlarını tanıtıyordu. Ordada izlediğim ve çok beğendiğim havalimanı ile buluştuğumda bir kez daha anladım ki şimdiye kadar gördüğüm havalimaları da neymiş… Takım elbiseli genç kızlar, erkekler hemen size yardımcı olmaya çalışıyorlar. Her şeyi tek tek açıklıyorlar. Ve yukarı da sıraladığım şeylerin hepsi de gerçek. Sanki lüks bir oteldesiniz.

Şehir içi ulaşım

En çok tercih edilen seçenek MRT, yani metro. Changi Havalimanı ‘ndan şehir merkezine gitmenin de en kolay yolu MRT. Oldukça büyük olan havalimanı içerisinde yer alan Terminal 2 ve 3 ‘de metro hattı bulunmuyor. Bu yüzden diğer terminallerden yolcular ücretsiz olarak  ”Sky Train” denilen trenlerle metronun bulunduğu terminallere taşınıyorlar.

Havalimanı hakkında daha çok detaya ihtiyaç duyarsanız klik klik!!!

Singapour Tourist Pass

Singapur gezi rehberi rotanızı belirlerken en önemli detay kaç gün kalacağınız, çünkü gişeden alacağınız bilet sınırsız ya da kullandıkça ödeyeceğiniz seçenekler olarak karşınıza çıkacak. Eğer 1 kaç gün kalacaksanız Singapour Tourist Pass sınırsız bilet seçeneğini tercih etmelisiniz, sizi havalimanından şehir merkezine, oradan da istediğiniz her yere gitme özgürlüğü tanıyacağı için hem karlı hem de sizi yormayan bir alternatif olacak. Singapour Tourist Pass kart güncel detaylara ulaşmak için klik klik!!

 

Metro istasyonuna doğru ilerleyen insanlarınoluşturduğu kalabalık.
Skytrain
Elinde resmini çektiği bir kart ve üzerinde rengarenk minik resimlerin yer alıyor.
Singapore Tourist Pass Card
Seyahat kartına ait fiyatları gösteren tablonun çekilmiş fotoğrafı.
Singapur Kart Fiyatlar

Singapur Gezilecek Yerler

Singapur gezi rehberi haritamızı açtık ve tertemiz caddelerde, yemyeşil parklarda ve her şeyin planlanarak, düşünülerek tek tek inşa edildiği bu muhteşem şehri gezmeye hazırız. Evet belirttiğim gibi ülkede tarihi eser yok denecek kadar az, yani her şey modern insan eliyle tasarlanmış.

Yüksek gökdelenlere doğru kollarını yukarıya açmış arkası dönük poz veren bir kız.
Marina Bay Sands

Marina Bay (Marina bölgesi)

İş kulelerinin, parkların, modern ve lüksün adresi olarak dikkat çeken Marina bölgesi, Singapur’a ait bir çok gezilecek noktaya ev sahipliği yapıyor. En çok ilgi gören yapılarından biri Marina Bay Sands Oteli. Burası bir kompleks aslında. Otel, alışveriş merkezi, konferans salonları, barları , lüks restoranları ve lüks bir kumarhane ile en gözde yerler arasında kendini 1. sıraya koymayı başarıyor. Gemi görüntüsüne sahip otelin en üst katında muhteşem Singapur manzarasına sahip, dünyanın en yüksek noktasındaki havuzu bulunuyor.Çevrede spor yapan kişileri gördükçe kıskançlığımdan içim içimi yedi, nasıl bir spor aşkıdır bu yaa 🙂

Akşam saatlerinde denizin hemen önünde iskelede sırt üstü uzanmış yoga yapan insanlar.
Marina Bay Yoga

Başı aslan, gövdesi balık şeklinde tasarlanmış ve ağzından su püskürten Merlion Heykeli, dikenli dış kabuğu ile Durian meyvesini andıran Esplanade Tiyatrosu, akşam saatlerinde ağaçların ışıklandırılması ile görsel bir şölen sunan Gardens By The Bay ,dünyanın en yüksek dönme dolabı olan Singapore Flyer. Singapur gezi rehberi listenizin ilk sırasında burayı yazın ve yaklaşık 5 saati bu bölgeyi gezmek için ayırın.

Akşam saatlerinde şehir ışıkları ile çekilmiş elips şeklindeki bir binanın görüntüsü.
Singapur Esplanade
Aslan heykelinin ağzından püskürttüğü su ve arkasında yer alan bir gökdelenin akşam ışıkları ile çekilmiş bir görüntüsü.
Merlion Singapur

Sentosa Adası

Singapur gezi noktalarınızı belirlerken 1. sırayı Marina bölgesine ayırıp, 2. sırayı da Sentosa Adası’na yani Singapur’un Bahçesi anlamına gelen adaya ayırmalısınız. Adanın tamamı tasarlanarak tek tek inşa edilmiş. Her yıl yaklaşık olarak 20 Milyon turisti ağırlayan eğlence adası, herkesin eğlence zevkine hitap ediyor. Sentosa Ada’sına ulaşım için bir çok seçenek var. Harbour Front üzerinden yürüyerek, otobüsle, trenle ya da cable car (teleferik) ile geçiş yapabilirsiniz.

Sentosa Adası hakkında yazdığım detaylı yazıyı okumak için klik klik !!!

Ağaçların hemen yanında oturmuş bir aslan heykeli onun önünde kırmızı renkte yazılmış Sentosa yazısının önünde kollarını açmış poz veren kız.
Sentosa Adası

Orchard Road

Burası alışverişe doyacağınız bir yer.. Her yer alışveriş merkezi,evet abartmıyorum birbirine geçiş yapabileceğiniz şekilde tasarlanmış çünkü çok fazla yağmur alan bir iklime sahip olduğunu düşünürsek,çok güzel bir fikir olduğunu söyleyebilirim. Cadde boyunca sağlı sollu dünyaca ünlü bir çok lüks markanın yer aldığı, 2,5 km uzunluğunda olan bu caddede,kıyafetten, ayakkabıya, çantadan, saate,kozmetikten ve elektronik eşyaya kadar ne ararsanız var.

Gümüş renkte inşa edilmiş bir avmnin merdivenlerinde poz veren kız.
Orchard Road
Rengarenk kız ve erkek heykelleri arasında onlarla poz veren bir kızın fotoğrafı.
Orchard Road

Little India

İsminden de anlaşıldığı gibi burası Hintlilerin bulunduğu, Hindistan ruhu olan rengarenk bir bölge. Bölgedeki en önemli yapı Sri Veeramakaliamman Temple ismindeki Hindu Tapınağı. Bir diğer ilgi çeken yer ise Mustafa Center. 24 saat açık olan alışveriş merkezinde, ucuz elektronik eşyalar ve daha bir çok ürün bulabilirsiniz. Çakma eşyalar da satıldığı için biraz daha dikkatli olmakta fayda var. Ulaşım için MRT ile Little India durağına gelerek gezinize başlayabilirsiniz.

Bugis / Kampong Glam

Bugis için tam bir alışveriş cenneti diyebilirim. Her türlü şeyi ucuza ve uygun fiyata alabileceğiniz sokak satıcıları, kapalı çarşılar ve alışveriş merkezleri bulunuyor. Arap Müslüman izlerinin etkisi olduğu bu iki bölgeye ulaştığınızda, cıvıl cıvıl, rengarenk , farklı kültürel yapılarıyla her yer dikkatinizi çekmeye başlıyor. Haji Lane sokağını mutlaka keşfetmelisiniz, kendinizi bu küçük sokakta kaybedip,zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Ulaşım için MRT kullanabilirsiniz.

Clarke Quay & Riverside

Nehir kenarındaki eğlence mekanlarının oluşturduğu bölge burası. Yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz mekanların olduğu, akşamın ilerleyen saatlerinde her barın kendi yapmış olduğu canlı müzikler ile daha kalabalıklaştığı Clarke Quay, günün her saati yoğun bir yer. Singapur gezi rehberi listeme gün batımında gidip tekne turu katıl diye not etmiştim. Gün batımında gittim fakat tekne turuna katılamadım. Zamanınız olursa deneyin. Ulaşım için MRT kullabilirsiniz.

Akşam saatlerinde kısa katlı binların önünde yer alan barlarda oluşan kalabalığın resmi.
Qlarke Quay

China Town

Singapur gezi rehberi listenizin içerisinde mutlaka yer alması gereken bu bölgede görülmesi gereken en meşhur yapı Buddha Tooth Relic tapınağı. Çin lezzetlerini deneyebileceğiniz China Town Complex‘e uğramalısınız. En güzel ve en lezzetli Çin yemeklerini buradaki küçük restoranlarda yiyebilirsiniz. Sokaklar çok temiz, bir sürü ıvır zıvır ucuz eşyalar satılıyor burada ve tabii ki tüm çay çeşitlerini de en kolay China Town’da bulabilirsiniz.Ulaşım için MRT kullanabilirsiniz.

Kımızı renkte bir tapınağın önünde poz veren kız.
Buddha Tooth Relic
Tapınağın içinde elini göğsünün önünde birleştirip dilek dileyen bir kadın resmi.
Buddha Tooth Relic

Singapur gezi rehberi bonusları 🙂

Adada gezilecek o kadar çok yer var ki, çok zamanınız varsa listeye yazdığım diğer yerlere de bir uğrayın derim. Singapur Hayvanat Bahçesi, Orkide Park (National Orchid Garden ), Art Museum, ArtScience Museum, National Museum of Singapore, Singapore Flyer, Gardens By The Bay, gece safarisi…

Yemek

Singapur yemekleri, Asya mutfağının izlerini taşıyor. Çin, Endonezya, Malay ve Hint mutfaklarının karışımı ile oluşmuş leziz tatlar var. Şehirde pahalı ve lüks restoranlar olduğu gibi, normal fiyatlara da yemek yiyebileceğiniz çok çeşitli mekanlar var. Bunların dışında ise alışveriş merkezleri ya da sokak satıcıları bir başka alternatif olabilir.

Seyyar satıcılar tarafından satılan Singapur yemekleri ,lezzet ve temizlik olarak kafanızda soru işareti yaratmasın. Hem lezzetli, hem ucuz ve hem de temizler. Singapur kurallar şehri,o yüzden temizlik konusunda da katı kuralları ve denetimleri olduğu için gönül rahatlığı ile seyyar satıcılardaki lezzetleri deneyebilirsiniz.

İlk gün kahvaltı için uğradığımız bir mekandayız. Buralarda kahvaltı kültürü oldukça farklı. Az pişmiş yumurta, noodle çorba, kaya tost(reçelli ekmek) ve kahve çay gibi sınırlı sayıda bir menü ile karşılaşıyorsunuz. Hiç biri bizi sabah sabah cezbetmediği için kahve ve kek alalım dedik ama cıks olmamış bunlar dostum.

Küçük bir bilgi de içecekler konusunda vermeliyim. Çay ve kahvelerin isimleri var burada, yani çeşit çeşit. Kopi tek başına kahve demek, Kopi-C olursa Sütlü Kahve, Kopi-Kosong şekersiz ve sütlü kahve. Sütlü ve şekerli çay Teh, Teh-C bol sütlü çay, Teh-Kosong sütlü ve şekersiz çay için kullanılıyor.

iki kahve ve bir kekin yer aldığı tepsiden görüntü.
Singapur Kahvaltı Kopi_C

Singapur’da öğle yemeği maceramız

Singapur şehir merkezindeyiz, nerede ne yesek diye bakınırken, saatin öğlen 12:00 olduğu ve iş yeri çalışanlarının plazalardan çıkarak, akın akın bir yerlere doğru ilerlediklerini fark ettik veee peşlerine takıldık. İş merkezi tarzında bir yerin 3. katına çıktık. 6 masadan oluşan küçük bir mekan,uzunca bir yemek kuyruğu… Oturacak yer olamadığı için hemen mekanın önüne masa sandalye açtılar.

Etrafımdaki insanların yemeklerini incelemeye başladım,kim ne yiyor derken menü verdiler,baktık bakıştık ve son karar benim için tabii ki deniz ürünlü noodles oldu. Lezzetli ve ekonomik Singapur yemekleri deneyebileceğiniz,aynı zamanda bir öğle arası Singapur halkına karışabileceğiniz, böyle mekanları tercih etmelisiniz. Mekan adı Jadeite Happy Kitchen.

Yemek masasında yer alan noodle tabağının görüntüsü.
Jadeite Happy Kitchen Noodle
Yemek masasında noodle ve yeşilliklerinolduğu bir yemek tabağından görüntü.
Jadeite Happy Kitchen Noodle

China Town gezimiz sırasında, yine lokal yemek yiyecek bir yer ararken bilgi alabileceğiniz Singapur’lu gençlerle karşılaştık. Bu gençlerin işleri bu gelen turistleri yönlendirmek. Hemen sorduk ve bizi China Town Complex adında 3-4 katlı bir pasaja yönlendirdiler. Üst katına çıktık bu pasajın ve yine buralar deniz derya, ne ararsanız var. Taze sıkılmış meyve suları, kızarmış ördek, noodles, deniz ürünleri… Singapur gezi rehberi yazım ile hemen bir tavsiye veriyorum, yine hem ucuz hem de lezzetli bir mekan arıyorsanız  China Town Complex‘e uğrayıp biraz da Çinlilerin arasına karışıp, lokallerle vakit geçirebileceğiniz güzel bir yemek seçeneği olabilir.

Kızarmış ördek, tavuk gibi yemeklerin satışının yapıldığı seyyar restoranın görüntüsü.
Çin Yemekleri
Kırmızı renkli masa ve sandalyelere doğru elindeki meyve suyu bardağının çekilmiş görüntüsü.
China Town

Tropik iklimde bulunan Singapur’da, meyveler de bir o kadar çeşitli. Hayatınızda ilk kez karşılaştığınız bu meyveleri de yemeklerde olduğu gibi, hiç çekinmeden denemelisiniz. Turistlerin yoğun olduğu bölgelerde soyulmuş ve paketlenmiş meyveler adeta gel beni al dercesine sizleri çağıracak. Meyvelerin kralı olan Durian‘ı çokça her yerde duyacaksınız. Yoğun bir kokuya sahip olan bu meyve için getirilmiş bir çok yasak var. Trene, taksiye binemezsiniz ,kapalı alanlara gidemezsiniz gibi…Tadına gelelim, yağlı ve kremimsi şekersiz bir tadı var. Eee gelmişiniz buralara kadar bir deneyin. Rambutan, mangostreen, pitahaya gibi daha sevimli meyveler, damak tadınıza daha çok uyacaktır.

Durian

Hardal renginde, üzeri dikenli meyvelerin tezgaha dizilmiş bir görüntüsü.
Durian
Meyve tazgahından, insanların alışveriş yaptığı bir görüntü.
Singapur Meyve Pazarı

Konaklama

Singapur gezi planlaması yaparken konaklama olarak biz Bugis bölgesinde bulunan Fragrance Hotel’i tercih etmiştik. Kalacağınız oteli şehrin pahalı olmayan ama canlı olan bir bölgesinden tercih etmelisiniz. Metro ile ulaşımın olması da diğer bir kriter tabii.

Sizler için bir güzellik yapıp 2 farklı indirimden yararlanabileceğiniz linkler bırakıyorum. Aklınıza takılan tüm sorular için Instagram üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Booking.com ‘dan yapacağınız konaklama ile 15USD kazanmak için verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin. Karşılıklı olarak 15 USD kazanalım.

klik klik booking.com indirim

Airbnb ‘den yapacağınız konaklama ile 130 TL kazanmak için isterseniz verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin ve 130TL ‘lik kredi hesabınıza yüklensin bir sonraki konaklamanızda kullanın.

klik klik airbnb indirim

Aklımın kaldığı ülkelerden birisi oldu burası. Kesinlikle gidip düzeni, insanların yasaklar içinde nasıl alışarak yaşadıklarını deneyimlemelisiniz. Aklınızda varsa buralara gitmek Singapur gezi planınızı yavaş yavaş ayarlamaya başlayın şimdiden. Singapur gezi rehberi yazım ile ilgili yorum bırakabilir ve maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum. Gülümseyin Hayata 😉

Singapur gezi rehberi yazısında yer alan şehirdeki önemli yapıların gece karanlığında çekilmiş bir görüntüsü.
Singapore Flyer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir