Ekonomik Gezi

Portofino Gezisi Nasıl Gidilir? Nerede Konaklanır ?

Portofino gezisi hiç aklımda yokken aniden gelişse de, gidip gördüğüm manzara karşısında iyi gelmişim dedirtecek kadar güzelliğe sahip şirin bir kasaba. Yaklaşık 500 kişilik nüfusu ile İtalyan Rivierası’nda Ligurya denizi sahilinde oldukça popüler bir destinasyon.

“I Found My Love in Portofino” şarkısı dilimde, ben sokaklarda. Cenova’ya gelip de rengarenk evlerle çevrili, İtalyan’nın en sosyetik ve en pahalı tatil beldesi olan bu küçük sahil kasabasını görmeden dönmek olur mu? İşte Portofino 😉 1959 yılında Vittorio Palentieri’nin bu ünlü şarkısı, bir zamanların küçük balıkçı köyünü turizm cenneti haline getirmiş. Şarkının sadece ilk cümlesi İngilizce geri kalanı ise İtalyanca olarak yazılmış şarkıyı dinlemek için klik klik!!! Bu parça bu kadar popüler olmadan önce bu şirin tatil beldesi de bu kadar popüler değilmiş.

Portofino görülmesi gereken yerlerin işaretli olduğu büyük bir turist haritası önünde gülerek poz veren mavi kazaklı bir kız
Portofino

Ulaşım

Cenova tren istasyonundan bineceğiniz tren ile önce Santa Margharita tren istasyonuna ulaşıyor, ordan da 82 numaralı otobüsler ile Portofino’ya ulaşabiliyorsunuz. İsterseniz Santa Margharita’dan tekne ile de ulaşabilirsiniz.

Kasaba o kadar küçük ki Portofino gezisi sırasında her yeri yürüyerek keşfedebilirsiniz.

Yeme içme

Sahil kenarındaki restoranlara rezervasyon yaptırmalısınız. Tabi fiyatları biraz tuzlu. Eee Portofino gibi meşhur bir tatil beldesindesiniz, her şey pahalı diye bir mekana oturmayacak mısınız? Sakın böyle bir hata yapmayın. Yemek yemezsiniz de bir kahve, bir bira yuvarlayabilirsiniz. Karınız acıkırsa fırınlardan küçük atıştırmalık bir şeyler alabilirsiniz.

Limandaki pastel renkli evlerin önünde yer alan küçük teknelerin yer aldığı bir görüntü.
Portofino
Limanın hemen yanında yer alan sıra sıra restoranların görüntüsü.
Portofino

Konaklama

Kasabada çok az sayıda otel bulunuyor ve fiyatları da birazcık tuzlu, o yüzden çoğunlukla turistler günübirlik gelmeyi tercih ediyorlar. Kasabadaki binalar koruma altında olup, yeni yapılaşmaya da izin verilmiyor böylelikle güzelliği ve sakinliği korunmuş oluyor. Biz de olsa ooooo 🙂 Bende Portofino gezisi esnasında günübirlik olarak uyramayı tercih etmştim.

Bu arada yeşilliklerin arasındaki harika villalar da gözümden kaçmıyor, kim bilir hangi zenginciklere ait derken, duydum ki bir tanesi de eskiden Berlusconi’nin imiş…Şimdilerde ise yeni sahibi  Dolce Gabbana’ymış.

Sizler için bir güzellik yapıp 2 farklı indirimden yararlanabileceğiniz linkler bırakıyorum.Aklınıza takılan sorularınız için Instagram’dan bana ulaşabilirsiniz.

Booking.com ‘dan yapacağınız konaklama ile 15USD kazanmak için verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin. Karşılıklı olarak 15 USD kazanalım.

klik klik booking.com indirim

Airbnb ‘den yapacağınız konaklama ile 130 TL kazanmak için isterseniz verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin ve 130TL ‘lik kredi hesabınıza yüklensin bir sonraki konaklamanızda kullanın.

klik klik airbnb indirim

Limanda yer alan turistler ve pastel renklerdeki evlerin Portofino gezisi sırasındaki görünümü.
Portofino

Yemyeşil bir koyun arasına saklanan kasaba, sahildeki kafe ve restoranların kendine özgü tarzları ile herkesin ilgisini çekiyor.

Küçük bir tavsiye vermek istiyorum, karşınıza pastel renkli evleri alın ve güneşin batışı sırasında evlerin renklerinin büyüleyici ışık gösterisini izleyip, bir yanda da İtalya için olmazsa olmaz içki Prosecco’nuzu yudumlayın 😉

Portofino gezisi ile görülmesi gereken yerler

Castello Brown

Cenevizliler tarafından 17.yy inşa edilmiş bir kale burası. Patika bir yokuştan yukarıyadoğru tırmanınca hemen karşınıza çıkacak. Zaten limanda yer alan yönlendirme tabelaları ile de kolayca bulailirsiniz. Yokuş yukarı biraz tırmandıktan sonra Portofino’nun eşsiz manzarası ile karşılaşacaksınız. Giriş ücreti 5 Euro.

Daha çok detaylı bilgi isterseniz Castello Brown için tıklayın klik klik.

Botanik Bahçe (Portofino Park)

Kaleden limana döndüğünüz yol üzerinde karşınıza çıkacak olan botanik bahçesinde farklı türlerden bitkileri görebilir ve bahçenin olmazsa olmaz en meşhur bitkisi olan Saxifraga Cochlearis sakın es geçmeyin. Bu ender bitki Portofino dışında bir de Maritime Alp dağlarında yetişmekteymiş.

San Giorgio Kilisesi ve Feneri

Kasaba da görülmesi gereken etkileyeci yapılardan biri de bu kilise. 1551 yıllında yapılmış fakat 2.Dünya Savaşı sırasında hasar alıp kullanılmaz hale geldiği için 1950 yılında tekrar inşa edilmiş. Konum olarak yine kasabaya tepeden bakan bu etkileyici yapıya da zamanınıza varsa uğrayabilirsiniz.

 

Kilise içersindeki kırmızı renkteki dilek mumları ve iç mekan görütüsü.
San Giorgio Kilisesi

Tekrar Cenova’ya dönüş için yola çıktığımda, Santa Margherita isminde da Portofino’ya benzeyen bu küçük kasabada da vakit geçirebilirsiniz. Portofino gezisi ile bu  iki kasabayı da görmenizi tavsiye ediyorum.

Denizin hemenönünde yer alan kaldırımda eli belinde pozveren kız.
Santa Margherita
Küçük bir limanın hemen önünde yer alan pastel renklerdeki renkli evler.
Portofino

Başka bir romantik destinasyon Venedik yazım için aşağıdaki linkle klik klik! lütfen 🙂

Venedik – Batmadan Mutlaka Görülmesi Gereken Cennet !

Portofino gezisi sırasında her bir adımınızda kendinizi bir rüyada gibi hissedeceğiniz, hayallere dalıp hiç uyanmak istemeyeceğiniz keyifli, mutlu ve bol gezmeli bir tatil geçirmeniz dileğiyle. Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum. Gülümseyin hayata 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir