Ekonomik Gezi

Trento Gezi Rehberi Nerede Kalınır ? Ne Yenir ? Nereler Gezilir ?

Trento gezi rehberi hazırlamaya başlamamın sebebi bu şehrin İtalya’nın diğer şehirlerine göre daha farklı olmasıydı.

Trento hakkında kısacık bir bilgi verip sonra da şehirde görülmesi gereken yerler, konaklama gibi gibi detayları anlatacağım. Şehir Dolomit Dağları eteklerinde kurulu Trentino Alto-Adige bölgesi içerisinde yerleştirilmiş bir şehirdir. Trentino bölgesinin başkenti olan şehir 120.000 kişilik nüfusa sahip ve İtalya’nın da en zengin şehirlerinde biri olarak kabul edilmekte. Burada yaşayan halk için yaşam kalitesi ve standartları oldukça yüksek. Yıl boyunca bir çok etkinliğe ev sahipliği yapan şehir ve şehrin hemen yanı başında bulunan kayak merkezi bölgede yaşayan halk için eşsiz bir değer taşıyor.

Endüstriyel yapıların arasında, yeşile ve tarihe bir o kadar doymuş olan şehrin merkezi küçük ve sevimli olup, üniversitesi bulunduğu için de sürekli canlı. Benim için en etkileyici şey ise, şehrin hemen yanı başındaki Kuzey Alp’lerin harika manzarası oldu.

Trento gezisi sırasında Dolomites Fire festivali için hazırlanmış sahne ve arkasında ormanla kaplı yemyeşil bir tepe
Dolomitler

Kayak yapmayı, yeşili, doğayı sevenlerdenseniz yazımı okumak için klik klik!!!

Dolomit Dağı Eteklerinde Madonna di Campiglio

Bölgenin tarih boyunca çeşitli imparatorlukların egemenliği altında kalmasıyla beraber farklı kültürlerden gelen tarihi eserlere sahip olmuş.

Trento’da görülmesi gereken yerler

Buonconsiglio Kalesi / Castello del Buonconsiglio

13.yy Adige nehrinin kenarında inşa edilmiş olan kale Avusturyalılar tarafından askeri kışla olarak kullanılmış ardında da hapishaneye çevrilmiş ve sonrasında da kullanılmayarak kendi haline terk edilmiş. Günümüzde ise bir Ulusal Müze olarak gelen ziyaretçilerini karşılıyor.

Yol kenarında konumlanmış kaleden bir manzara.
Buonconsiglio Kalesi / Castello del Buonconsiglio

Piazza Duomo

İtalya’da her şehirde olduğu gibi, Trento‘nun da bir meydanı bulunmakta. Piazza Duomo şehrin en güzel meydanı olup, hemen bir köşesinde de katedral bulunmakta. Meydanda çevresinde görülmesi gereken önemli yapılar,

Duomo Katedrali, 12yy. Gotik ve Romanesk mimari tasarımıyla inşa edilmiş şehrindeki en önemli turistik noktalardan biri. Ayrıca Trento şehri altında tamamen gömülü olarak kalmış bir Roma şehri var. Burayı da görmek isterseniz katedralin içinde yer alan başka bir bölümden gezebilirsiniz.

Cadde üzerinde yer alan kilisenin önden görünümü.
Duomo Katedrali

Neptün Çeşmesi

18. yüzyılda inşa edilmiş meydanın simgesi olan çeşme. Altın bir foto çektirin 😉

Üzerinde çeşitli heykellerin yer aldığı süs havuzu.
Neptün Çeşmesi

 

Palazzo Pretorio

12. yüzyılda inşa edilmiş ve Orta çağ döneminde yaşayan piskoposlarının yaşadığı bir yer iken şimdilerde Museo Diocesano Tridentino isminde bir müze olarak kullanılıyor. Torre Civica çan kulesi de görülmeye değer.

Meydanda yer alan süs havuzu önünde çekilmiş bir fotoğraf.
Palazzo Pretorio
Meydanda yer alan saat kulesi ve diğer tarihi yapıların görüntüsü.
Torre Civica

Via Belenzani

15. 16. yüzyıllarında yapılmış binalar ve renkli fresklerle kaplı binalarla karşılaşacaksınız. Eski şehir merkezi olarak geçiyor burası ve şimdilerde restoran, butik ve kafelerin yer aldığı oldukça hoş bir cadde.

Trento’nun dar sokaklarında, o eski taş binaların giriş katlarında bulunan, harika butiklerinde, kendinizi alışverişe kaptırabilirsiniz.

Üzerinde pastel tonlarda reimlerin yer aldıı bir evin görüntüsü.
Via Belenzani
Trafiğe kapalı, bankların ve çiçeklerin yer aldığı bir sokak.
Via Belenzani

Trento gezi rehberi yeme içme

Sadece pizza ve makarnadan ibaret olmayan ama benim gibi bu lezzetleri sevenlerdenseniz tatil boyunca sıkılmadan yiyebilirsiniz. Evet evet bence oldukça başarılılar. Bakın gözünüze kestirdiğiniz mekanların lezzetlerin deneyin…Bir de oldukça başarılı fırınları var mutlaka deneyin. Tatlı, tuzlu bir şeyler alıp yanına da güzel bir kahve ohhh miss gibi. Buon Appetito 😉

Şehirdeki cafeler her zamanki gibi ışıl ışıl olup, bir o kadar da davetkarlar. Veee fiyatları da bir o kadar uygun…Starbucks’ın tek giremediği ülkenin neden İtalya olduğunu, ve niye asla giremeyeceğini anlamanız için bir sebep olsa gerek burada ki tadacağınız kahveler, deneyin ve farkı tadın 🙂

Dar bir sokakta, eski pastel renkli evlerin yer aldığı Trento gezi rehberi resmi.
Trento

Konaklama

Her bütçeye uygun konaklama seçeneklerinin bulunduğu şehir, her yıl onlarca etkinliğe (spor,sanat..) ev sahipliği yapığı için birkaç konaklama alternatifi sunuyor. Etkinlik tarihlerinde doluluk oranları arttığı için otellerde yer bulmakta bir hayli zor. O yüzden gideceğiniz tarihi belirlerken şehirde bir organizasyon var mı diye de bir göz atın derim;)

Sizler için yazımda bir güzellik yapıp 2 farklı indirimden yararlanabileceğiniz linkler bırakıyorum.Aklınıza takılan sorularınız için Instagram’dan bana ulaşabilirsiniz.

Booking.com ‘dan yapacağınız konaklama ile 15USD kazanmak için verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin. Karşılıklı olarak 15 USD kazanalım.

klik klik booking.com indirim

Airbnb ‘den yapacağınız konaklama ile 130 TL kazanmak için isterseniz verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin ve 130TL ‘lik kredi hesabınıza yüklensin bir sonraki konaklamanızda kullanın.

klik klik airbnb indirim 

Ulaşım

Trento‘ya ulaşım için bir kaç alternatif var. Ben havalimanlarına göre bir kaç seçenek paylaşmak istedim. Olur da sormak istediğiniz, kafanıza takılan bir şeyler olursa Instagram üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Venedik Havalimanından,

Tren ile- 2 saat 10dk

Otobüs ile -3 saat 25dk

Özel araç ile – 2 saat

Bergamo Havaalanından,

Tren ile –  3 saat 45 dk

Otobüs ile- 4 saat

Özel araç ile – 1 saat 40 dk

İtalya’daki diğer gezi yazılarımı okumak için klik klik!!!

Venedik Batmadan Mutlaka Görülmesi Gereken Cennet !

Garda Gölü – İtalya’nın Keşfedilmeyi Bekleyen En Büyük Gölü !

Portofino – Aşk Dolu Bir Liman Kasabası ! (Güncel Rehber)

İtalya’nın kuzeyindeki kalbi olan Trento canlı üniversite hayatı, zengin tarihi dokusu, yüksek kalitedeki yaşam standartları, senenin neredeyse her ayından gerçekleştirilen etkinlikleri ve akıllara durgunluk verecek düzeydeki doğal güzelliğiyle yolunu buraya düşüren herkesi mutlu etmeyi başarıyor. Bende sizlere bu az bilinen şehri Trento gezi rehberi yazım ile tanıtmaya çalıştım, görüş ve önerileriniz aynı zamanda maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum.Gülümseyin Hayata 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir