Ekonomik Gezi / Gezi Rehberi

Budapeşte Gece Hayatı Farklı Tarzlardaki Barları Keşfedin

Budapeşte gece hayatı oldukça renkli. Havuz partileri, diskolar, ruin bar konsepti gibi farklı tarzdaki eğlence anlayışı ile karşınıza çıkacak.

Avrupa yaşayan eğlence severlerin Amsterdam, Belgrad, Berlin gibi şehirlere gitmek yerine Budapeşte’ye geliyorlarmış. Düşününce aslında ulaşım kolay ve ucuz.

Dünyanın bir çok farklı noktasındaki müzik seveleri bir araya getiren Sziget Müzik Festivali ile de Budapeşte aslında kendini kanıtlamış.

Havuz partisi, disko tamam da nedir bu ruin bar ? derseniz işte cevabı.

Ruin bar ya da Macarca “romkocsma”  Hemen açıklıyorum harabe, yıkılmış anlamına geliyor ruin. Yani harabe bir ortamdan başka bir dünya yaratmışlar.

Kullandığınız ve artık sıkıldığınız, çöpe attığınız ne kadar eşya varsa, işte bu mekanlar o ürünlerle dekore ediliyor. Bisiklet, araba koltuğu, vazo, yastık, çanta, kuvet, avize… aklınıza ne geliyorsa.

Öncelerden sadece lokallerin gittiği bu harika mekan, yapılan tanıtımlarla artık turistik bir nokta haline gelmiş. Bu yüzden de yerel halk farklı ruin barlara yönelmiş. Budapeşte gece hayatı eğlencesi için farklı mekanlara Ruinpubs.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Ruin barlar daha çok Yahudi mahallesinde yani 7. bölgede bulunuyorlar. Szimpla Kert ise Dohány Sokağı Sinagogu ‘nun hemen iki sokak arkasında yer alıyor.

Oldukça dar bir kaldırımda, yürüyen insanlar ve Szimpla Kert yazılı tabelanın görüntüsü.
Szimpla Kert Giriş

Budapeşte Gece Hayatı Mekan Önerileri

Szimpla Kert

İsmi ne kadar hoş geliyor değil mi kulağa? Burası bir mekan ismi ama olay mekanın tarzında gizli.

Ben burayı nasıl keşfettim onunla başlayalım. Sabah Free Walking Tour ‘a yetişelim diye otelden apar topar çıktık ama yetişemeyip, yolda gördüğümüz başka bir ücretsiz yürüyüş turuna herhalde bu bizim katılacağımız turdu diyerek kendimizden emin bir şekilde karıştık. Ama dııııt yanlış tahmin Yahudi Mahallesi turuna katılmışız ve bu gezi sayesinde öğrendik bu mekanı.

Lonely Planet tarafından dünyanın en iyi 3. ruin barı seçilmiş olması ile ismini harabe bar severlere duyurmayı başaran Szimpla Kert , Budapeşte gece hayatı için size hayal ettiğinizden bile daha fazla eğlence ve keyif verecek.

Telefon kulubesi önünde, elini beline koyup telefonla konuşuyormuş gibi poz veren gezginstarın görüntüsü.
Szimpla Kert

Eskiden soba fabrikası olan, ardından da sinema olarak kullanılan mekan senelerce atıl kalmış. Sonra birden ruin konseptli bar furyası başlamış. Budapeşte gece hayatı içinde farklı bir eğlence anlayışı yaratılmış. Bir iki derken şu an şehirde yaklaşık 25 adet harabe bar bulunuyor. Alkol fiyatları da oldukça makul.

Kapıdan içeri girdiğinizde gözünüz sağa sola takılmaya başlıyor hemen çünkü o kadar renkli, o kadar canlı ve farklı bir konsept var ki.

Büyük bir avluda, duvarlara asılmış oyuncaklar, işe yaramaz çöpe atılacak, gitar, t shirt, manken, aynalar ve daha bir sürü şeyin yer aldığı bir bardan görüntü.
Harabe Bar Szimpla Kert
Tavanda asılı disko topları, taburede oturan insanlar ve öne doğru eğilip poz veren gezginstar.
Szimpla Kert Bahçe

Mekan 2 katlı ve üstü açık olan bir avlusu ile çok güzel bir atmosfere sahip. Kışın soğuk olduğundan gelen müşteri sayısı azalsa da Nisan ayı itibariyle özellikle hafta sonları dolup taşıyor. 5-6 adet bar var, alkollü ya da alkolsüz içeceklerinizi  kendiniz gidip bardan self servis olarak alıyorsunuz. Bu arada atıştırmalık bir şeyler de bulabilirsiniz.

Müzik tarzı olarak hafta sonları özellikle Dj’ler sahne alıyor, elektronik müzik yapıyorlar. Gündüz ya da akşam üstü jazz, rock, chillout gibi müzikler çalınıyor.

Öyle masa falan bulmak büyük dert, bulursanız da zaten bilmediğiniz insanlarla beraber oturmak durumunda kalıyorsunuz. Amaaaan oturup ne yapacaksınız, müzik şahane, durma coş eğlen 😉

 

Kahverengi kapılar, yeşile boyanmış duvar ve duvarın üzerindeki yazılar ile bir kaç yeşil bitkinin yer aldığı ruin bardan görüntü.
Szimpla Kert Üst Kat

 

Kırmızı,beyaz, sarı renklerle dikilmiş bir güneşlik yerdeki bankların üzerine güneş gelmeyecek şekilde asılmış, masalarda oturan insanlarında yer aldığı görüntü.
Szimpla Kert Bahçe

Gündüz Gözüyle Szimpla Kert

Gündüz gözüyle gidip dolaşmanızı, bir şeyler içmenizi Szimpla Kert atmosferini doya doya yaşamanızı tavsiye ediyorum çünkü akşam ayrı bir dünya olduğu için bu kadar detayına inemezsiniz, gözünüzden bir şeyler kaçar. Siz akşam Budapeşte gece hayatı nasılmış diye eğlenmeye gelin.

Pazar günleri avluya kurulan çiftçi pazarını da ziyaret etmeyi unutmayın. Peynir, reçel, ekmek, sebze, yumurta… gibi birçok ürün taze taze satılıyor. Küçük atıştırmalıklar alıp yanına da bir kahve patlatırsanız ufff harika bir Pazar sabahı etkinliği olur. Yazarken bile öyle mutlu oluyorum ki gerçekten böyle keyif aldığım noktalar sayılıdır.

Bu arada mekana girmek için gündüz gece özel bir etkinlik olmadığı sürece ücretsiz. Çeşitli küçük çaplı festivaller, konserler, sergiler… gibi etkinliklere yer yer ev sahipliği yapıyor.

Üstü açık üzerinde yazıların resimlerin olduğu eski bir araba içine oturmuş bir şeyler içen bir çiftin yer aldığı harabe bardan görüntü.
Komünist Dönemden Kalan Orjinal Araba

Szimpla Kert barda mutlaka denenmesi gereken içkiler neler ?

Budapeşte‘ye kadar gelmişsiniz meşhur içkisi “Palinka” içmeden dönmek olmaz deyip hooop bir tane yuvarlarsanız aman dikkat. Alkol oranı %38’ler %86’lerde olabiliyor. Bu bir meyve likörü aslında. Ama ertesi sabah uyandığınızda bir önceki günü hatırlatmayacak kadar etkili. Budapeşte gece hayatı ayağınızı yerden kesebilir dikkat edin. Fiyatı 1000 Ft yaklaşık 3 € yapıyor yani hiç bir şey.

Beary’s adında blackcurrat (frenk üzümü) meyve suyu ile hazırlanmış alkolü bir içki daha satıyorlar. 800 Ft yani yaklaşık  2,5 € yapıyor. Türkiye’de imkansız artık bu fiyatlara alkol içmek, belki 33’lük birayı zor içersin.

Spritzer ise beyaz şarap fakat daha çok soda ile tüketiliyor.

Masanın üzerindeki bardakta vişne renginde bir içeceğin çekilmiş görüntüsü.
Beary’s
Tabure oturup etrafı izleyen insanlar, tavanda asılı disko topları ve güneş gözlüğü siyah t shirt , beyaz şortu ile poz veren gezginstarın Budapeşte gece hayatı yazısından bir görüntüsü.
Szimpla Kert
Yeşil renkte kanguruya benzer bir eğlence aletinin üzerine oturmuş, kollarını iki yana açıp poz veren kadının görüntüsü.
Szimpla Kert

Havuz Partileri

Osmanlı döneminden kalan termal havuzlar şehirde oldukça popüler. Spa ve party kelimelerini almışlar çok zekice bence Sparty adı altında termal havuz partileri düzenlyorlar… İsmi Széchenyi Thermal Bath yaz aylarında düzenlediği havuz partileri ile Avrupa’dan gelen eğlence tutkunlarını ağırlıyor. Zamanımız olsa bende katılmayı çok istiyordum ama bir daha ki sefere artık…

Budapeşte Gezilecek Yerler 48 Saatte A’dan Z’ye Herşey ! yazımı okumak için klik klik!!!

Budapeşte gece hayatı alıştığınız eğlence anlayışınıza farklı bir tarz katacak. Buralara yolunuz düşerse atın kendinizi ruin barlardan birine ya da Sparty eğlencesine ve hayatın size sunduğu yaşamın tadını eğlenerek, güzel anılar biriktirerek çıkarın. Mekan hakkında detaylara ulaşmak isterseniz tıklayın . Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum. Gülümseyin Hayata 😉

 

Duvara yaslanmış, fotoğraf makinasıne ait bir resim ile elleri cebainde bir ayağını kaldırarak poz veren kadın.
Szimpla Grafiti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir