Ekonomik Gezi

Garda Gölü Gezi Rehberi ve Keşfedilmeyi Bekleyen Çevre Kasabalar

Garda Gölü gezi rehberi aslında bir buzul gölü. Yani Alp dağlarındaki buzulların erimesiyle Verona, Trento ve Brescia şehirleri arasındaki vadide oluşan kocaman bir göl. Gölün en derin noktası 346 metre olup, 369 kilometre karelik bir alanı kaplıyor. İtalya’nın kuzeyinde, İsviçre sınırına oldukça yakın olan Como Gölü‘nün pabucunu dama attıracak kadar güzel diyebilirim..

İtalya’nın en büyük gölü olan Garda “Lago Di Garda” sakinliği ve huzurlu oluşu ile sizi büyülese de, yılın belirli dönemlerinde yapılan şarap festivalleri ile turistlerin yoğun ilgi gösterdiği çok kalabalık bir bölge oluyor. Brescia, Verona ve Milan şehirlerinden buraya ulaşım çok rahat bir şekilde sağlanıyor. Gölün etrafında irili ufaklı bir çok kasaba bulunmakta. İsterdim hepsini gezmek ama olmadı…

Garda Gölü konaklama

Konaklama konusunda küçük pansiyonlar, butik oteller ya da kamp yapabileceğiniz alanlar mevcut. Tatil kasabaları olmalarına rağmen, genel olarak fiyatları düşündüğümde, konaklamanın, yeme içmenin pek de pahalı olduğunu söyleyemem. 2014 yılında gittiğim dönemde Euro kuru 2.90 iken bu cümleleri kurmuşum. Şimdi yazıda güncelleme yapıyorum ve sene 2019 Euro olmuş 6.25 diyecek pek bir şeyim yok açıkcası…

Sizler için bir güzellik yapıp 2 farklı indirimden yararlanabileceğiniz linkler bırakıyorum. Aklınıza takılan sorularınız için Instagram’dan bana ulaşabilirsiniz.

Booking.com ‘dan yapacağınız konaklama ile 15USD kazanmak için verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin. Karşılıklı olarak 15 USD kazanalım.

klik klik booking.com indirim

Airbnb ‘den yapacağınız konaklama ile 130 TL kazanmak için isterseniz verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin ve 130TL ‘lik kredi hesabınıza yüklensin bir sonraki konaklamanızda kullanın.

klik klik airbnb indirim

rıhtımdan bulutlarla kaplı bir havada Garda Gölü manzarası
Garda Gölü

Garda Gölü’nün Muhteşem Kasabaları

Sirmione

Geziye ilk başladığım nokta Brescia bağlı eski bir Roma kasabası olan Sirmione oldu. Kasabaya girdiğinizde siz 13. yüzyıldan kalma Scaligero Kalesi sizi karşılıyor. Savunma amaçlı olarak inşa edilmiş ve yüzyıllar boyunca da Sirmione’yi buradan korumuşlar. İsterseniz kaleyi gezebilirsiniz giriş ücretli.

Kaleden çıktığınızda sizi bir kaç dar sokak karşılıyor olacak ve bu dar sokaklar sizi kasabanın merkezi olan meydana götürecek. Meydanı çevreleyen iskeleden buraya ulaşım, diğer şehirlerden gelen feribot seferleri ile kolaylıkla sağlanıyor.İskelenin bulunduğu meydanda bir çok kafe ve restoran bulunmakta. Kasabanın bir diğer özelliği ise termal suları ile ünlü olması ve bu yüzden çevrede pansiyon sayısı oldukça yüksek. Kasabanın bir ünlü bir plajı var ismi Jamaica Beach olur da göle girmek isterseniz bir göz atın.

Ulaşım

Verona şehrindeki Porto Nuova tren istasyonundan kalkan ATV otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 1,5-2 saat sürüyor. Direk şehir merkezine ulaşıyorsunuz. Otobüs saatleri ve daha çok detay için buraya klik klik!!!

Kasabaya tren ile ulaşmak isterseniz de Verona Porto Nuova tren istasyonunu kullanmanız gerekiyor. Desenzano del Garda kasabasındaki durakta inip buradan Sirmione giden LN 26 otobüsüne binmeniz gerekecek. Otobüs seferleri için buraya klik klik!!!

Tren seferlerine ve ücretlerine buradan ulaşabilirsiniz klik klik!!!

Garda Gölü gezi rehberi lsitemi hazırlarken çocuklu aileleri de düşünürek yolda gördüğüm ve zamanım olup uğrayamadığım eğlence parkından da kısacıkta olsa bahsetmek istiyorum.

Sirmione’ye oldukça yakın konumda gölün hemen yanı başına inşa edilmiş, ismi ”Gardaland” olan harika bir eğlence parkı bulunmakta, fırsatınız olursa uğrayın derim 😉 Güncel fiyat bilgilerine ve daha çok detaya ulaşmak isterseniz buraya klik klik!!!

Bardolino

İkinci durağım Verona’ya bağlı Bardolino, burayı çevreleyen yamaçlarda yetişen üzümlerden yapılan şarapları ile tanınan, aynı zamanda da bir tatil beldesi olarak bilinen bir kasaba. İlk gördüğümde hissettiğim duygu, sakinliği, huzuru ve sessizliği arayanlar bir nevi emekliler için ideal bir yer gibi geldi bana 🙂 amaaa kasabanın merkezine gidip gördüğüm o muhteşem sahil, barlar, insanların enerjisi ve genç yaş ortalaması işte burada yaşanır dedirtti bana.

Bardolino

Küçük butik otellerin bulunduğu gölün kenarındaki sahili ile insana adeta deniz kıyısındaymış hissi veriyor. Benim kasaba da bulunduğum gün şarap festivali yapılmaktaydı ve her ne kadar hava kapalı olsa da herkes festivalin tadını çıkarıyordu. Eğlence için yaratılmış bu İtalyanlar derdirtti yine bana 😉

Bardolino

Ulaşım

Verona Porto Nuova tren istasyonundan kalkan otobüsler ile ulaşabilirsiniz. Güncel bilgilere ulaşmanız için her ihi firmayı da paylaşıyorum ATV ya da Line62 klik klik!!!

Bardolino’dan Riva Del Garda’ya kadar olan yolculuğunuzda, diğer küçük kasabaları gezme şansınız da olabilir. Ne kadar kasaba desem de, hepsi birer küçük cennet ve yolculuğunuz boyunca gölün kenarına yapılmış restoranlar, discolar ve eğlence merkezlerini görebilirsiniz.

Riva Del Garda

Üçüncü ve son durağım Trento’ya bağlı Riva Del Garda küçük ve dar sokaklarında restoranlar ve hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu, şirin bir belde. Büyük bir meydanı var ve burada orta çağda yapılmış Torre Apponale olarak adlandırılan 165 ahşap basamak ile ilgi çeken bir kule mevcut. Bu kulenin balkonuna ulaşıp limanın, doğanın ve şehrin büyülü görünümüne dalıp hayallere kapılabilirsiniz 😉

Riva Del Garda

Garda Gölü gezi rehberi ile size bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Özellikle Cuma ve Cumartesi akşam yemekleri ve eğlence için, pazar günü öğle yemeği ve 5 çayları için civardaki yakın şehirlerden insanlar buranın tadını çıkarmaya geliyorlar.

Konaklama yapmak isterseniz de şehrin merkezindeki butik otelleri tercih edebilirsiniz.

Bu arada ünlü mağazaların outlet dükkanları da bu kasabada yer alıyor, belki bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Ulaşım

Verona’dan Riva Del Garda‘ya ulaşım için 2 farklı yol güzergahı bulunuyor ama her ikisinde de aktarma yapmanız gerekiyor.

Porto Nuova tren istasyonundan bineceğiniz tren ile Desenzano del Garda’ya ulaşmak oradan da otobüs ile yolculuğa devam etmek. Gölün Bardolino kıyısından değil de bu kez Garda Gölü Salo kasabası kıyısından yapacağınız yaklaşık 3 saat 30dk yolculuk ile ulaşabilirsiniz.

Otobüs ulaşım detayını görmek isterseniz buraya klik klik!!

Tren ulaşım detayını görmek isterseniz buraya klik klik!!! Verona Porto Nuova’dan Desenzano ulaşımı seçmelisiniz.

Diğer bir seçenek de otobüs ile yine Garda’ya ulaşıp oradan aktarma yaparak ulaşmak.Verona Porto Nuova tren istasyonundan bineceğiniz Line 62 ile Garda’ya oradan da Line 84 geçerek Riva Del Garda’ya ulaşabilirsiniz. Yukarıdaki otobüs linkinden ulaşabilirsiniz detaylara.

İtalya Verona

Başka bir İtalya şehrini keşfetmek için ise aşağıdaki yazıma klik klik!

Trento – Kuzey Alplerin Kalbindeki Şehri Adım Adım Keşfet !

Venedik – Batmadan Mutlaka Görülmesi Gereken Cennet !

Dolomitler – Alplerin Kızı ”Madonna Di Campiglio” Hakkında Herşey !

Cenova Gezi Rehberi

Portofino – Aşk Dolu Bir Liman Kasabası ! (Güncel Rehber)

İtalya gezisi dediğimizde hemen aklımıza Roma, Floransa, Venedik … gibi yerlerin geldiği, pek de bizim tarafımızdan bilinmedik ama diğer ülke vatandaşlarının çoktan keşfettiği, bizim ise keşfetmeyi beklediğimiz göl ve çevre kasabalarını görmek için yolunuzun buraya düşmesi dileğiyle. Umarım hazırladığım Garda Gölü gezi rehberi yazımı keyif ile okumuşsunuzdur. Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum.Gülümseyin Hayata 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir