Gezi Rehberi / Vizesiz Ülkeler

Kıbrıs Gezi Rehberi 48 Saatte Baştan Sona Adayı Keşfettim !

Deniz ve plajın yüksek bir noktadan gröüldüğü tepede arkasını dönüp ellerini iki yana doğru açıp rüzgarda savrulan saçları ile poz veren bir kadın.

Kıbrıs gezi rehberi yazım ile Kıbrıs’ın sadece yaz tatillerinde otele gel konakla ve dön şeklinde olmadığını, gezilecek yerlerin, tadılması gereken lezzetlerinin olduğu keşfetmek ve siz gezgin arkadaşlarla paylaşmak üzere  düştüm yollara. İtiraf etmeliyim ki Kıbrıs gezisi aklımın ucundan bile geçmezken indirimli biletleri bulunca hafta sonu kaçamağı için yavru vatana seyahat etmeye karar verdim. Kıbrıs denince aklıma ucuz alkol, kumarhaneler bir de deniz turizmi geliyor. Neyse biletler alındıysa kaçarı yok o zaman seyahat için hazırlanma vakti.

Nasıl ulaşırım ?

Pegasus’un kampanyalı biletleri ile yolculuğumuz başlıyor ve Lefkoşa Ercan Havalimanın‘a ulaşıyoruz. Kuzey Kıbrıs’a vize ve pasaportta gerek olmadan, üzerinde TC kimlik numarası yazılı olan nüfus cüzdanımız ile giriş yapıyoruz. TC kimlik numarası yazan ehliyetler ile giriş yapılabilir mi diye sorarsanız, hayır yapılamıyor. Bu arada pasaportunuz ile giriş yapmayın çünkü KKTC damgası olduğunda Yunanistan’a giriş yapamıyorsunuz. Havalimanında Kuzey Kıbrıs’a pasaportsuz giriş-çıkış için doldurmanız gereken bir form var, unutmayın!

Kıbrıs gezisi sırasında Ercan Havalimanı penceresinden pisti izleyen Gezginstar
Ercan Havalimanı

Ada İçi Ulaşım ? Araç kiralamalı mıyım ?

Kıbrıs gezi rehberi listenizdeki yerleri yani adanın bir ucundan diğerine kadar gezmeyi planlıyorsanız, havalimanından araç kiralamak en rahat ulaşım seçeneği oluyor. Araç trafiği soldan akıyor ve direksiyonda sağda olduğundan, alışık olmadığımız bir sürüş deneyimi sizi bekliyor. Yanınızda bir co-pilotunuz var ise, o tabelaları takip edecek, sizi uyaracak ve siz de yola konsantre olacaksınız… Derken bir bakmışsınız sanki 40 yıllık sağdan direksiyon şoförü gibi yolların tozunu attırıyorsunuz 🙂 Kiralık araç plakaları kırmızı ya da beyaz olduğundan yerel halk tarafından hemen tanınabiliyorsunuz. Eski ehliyete sahipseniz şanslısınız hala geçiyor fakat 2020 yılından itibaren uluslararası geçerli ehliyet sahipleri araç kiralayabilecek.

Kısaca Ada Tarihi !

Kıbrıs gezisi sırasında göreceğiniz bir çok tarihi eserde detaylı bilgi paylaşımı yapılmamış, sadece tarih belirtilmiş.
Kıbrıs Cumhuriyeti 1960 yılında kurulmuş ve kurulana kadar da ada halkı, Venedik, Osmanlı ve İngilizler’in egemenliği altıda yaşamış. 1960-1974 yılları arasında Rumlar ve Türklerin ilişkisinin pek de iyi olmaması,savaşın habercisi olmuş. Kanlı Noel 21 Aralık 1963 yılında Kıbrıslı Rumlar’ın Kıbrıslı Türkler’e karşı başlattıkları saldırı,soykırım ve katliama verilen isimdir.1974 yılında düzenlenen Türkiye Kıbrıs Harekatı ile adanın %37’si alınmış.Güney Kıbrıs AB’ye üye iken, Kuzey Kıbrıs bölgesi tanınmıyor….

Kıbıs Gezi Rehberi ile Gezilecek Yerler

Elimizde haritalar Kuzey Kıbrıs gezi rehberi listemdeki noktalar için yollara düştük. Antik Çağ’dan başlayıp, günümüze kadar gelen tarihi doku olmasına rağmen, gelen turistlerin tercihlerini, kültür gezilerinden çok deniz, kum, güneş olarak seçmelerinden olsa gerek, tarihi kalıntılara yapılan bakım neredeyse hiç yok denecek kadar az ve hal böyle olunca da ilgi de neredeyse hiç yok.

Gazimağusa

Havalimanından hemen sonraki durağımız Gazimağusa. Avrupa’daki şehirlerden birini geziyormuşsunuz gibi hissettirse de, karşınıza çıkan Türk unsurları hemen sizi kendinize getiriyor. Kumsalları turistleri çekerken, tarihi yapıları ise gezginlerin ilgi odağı konumunda.Tabi bir de üniversite okumak için gelinen şehir özelliği var Gazimağusa‘nın.

Ercan Havalimanı’ndan yaklaşık 2 saatlik yolculuk ile görülmesi gereken ilk durağımıza geldik.

St. Barnabas Manastırı ve Arkeoloji Müzesi

Kıbrıs Adası’na Hıristiyanlığın yayılması için çalışmalarda bulunan Aziz St. Barnabas adına M.Ö.477 yılında yapılmış bir kilise. Kilisede avlu ve papazların yaşadığı odalar yer alıyor ve bu odalar restore edilerek günümüzde Arkeoloji müzesi olarak kullanılmakta. St. Barnabas‘ın mezarını görmek isterseniz manastırın karşısında yer alan şapelin içine girip,merdivenler ile aşağıya indiğinizde mezar ile karşılaşacaksınız.

Salamis Antik Kenti

M.Ö. 11 yüzyıl dönemine ait bir yapı olduğu düşünülmekte. Atina yakınlarda bulunan Salamis adasının kralı olan Teloman,oğlunu adadan kovar ve oğlu Teukros’da bu antik kenti kurar.Depremler nedeniyle antik şehir zarar görse de tiyatro ve sütunlarla çevrili olan avlu kalıntılarını görmek mümkün. Gazimağusa şehrine 15km mesafede bulunan ve gezmek için yaklaşık 1 saat harcayacağınız antik kente gelirken, yaz ayı ise havlunuzu ve mayonuzu almayı unutmayın!!!..denize sıfır antik kentlerden biri olarak geçiyor burası.

Pembe beyaz zakkum çiçeğini koklarken saçlarını eli ile tutup, poz veren bir kızın Kıbrıs gezi rehberi yazısındaki görüntüsü..
Kıbrıs

Lala Mustafa Paşa Camii (St. Nicolas Katedrali)

1298-1312 tarihleri arasında Lüzinyanlar döneminde gotik yapıda inşa edilmiş.1571 yılında ise camiye dönüştürülmüş.İçerisinde alışık olduğumuz katedrallerdeki gibi süslemeler bulunmuyor, oldukça sadece sıradan bir camii görüntüsünde.Bahçede yer alan Cümbez ağacı ise yaklaşık 700 yıllık bir ağaç olması sebebi ile oldukça ilgi görüyor.

Krem rengi taşlarla inşa edilmiş oldukça gösterişli kilise ve hemen önündeki ağaç dallarının yer aldığı bir görüntü.
St. Nicolas Katedrali
Ağaçların hemen altında bankların hemen arkasında sarı renkte üzerinde bilgilerin yer aldığı yön tabelası.
Lala Mustafa Paşa Camii

Venedik Sarayı

kalıntıları Gazimağusa merkezinde yer alıyor ve hemen yanına Namık Kemal’in Zindanı bulunuyor. Vatan Yahut Silistre oyununa karşı halkın verdiği tepkiyle Kıbrıs‘a sürgün edilmiş ve 38 ay bu zindanda esir tutulmuş.

Girne

İkinci durağımız Kıbrıs gezi rehberi listelerinin olmazsa olmaz şehri olan Girne. Bir liman kenti olan şehir, 5 yıldızlı lüks otelleri, kumarhaneleri,renkli gece hayatı ve turistlerle dolup taşan sokaklarıyla,kendine bağlamayı başarıyor. Huzur ve sakinliğin adresini arıyorsanız buralar pek size göre değil baştan belirtmeliyim. İlk defa geliyorsanız da mutlaka görmekte fayda var diyorum 😉

Girne Kalesi

muhteşem bir manzaraya sahip olan kalenin 7.yy’da Bizanslılar tarafından yapıldığı bilinmekte. Yat limanından rahatça da görebileceğiniz kaleye hava çok ısınmadan sabah erken saatlerde çıkmanızı tavsiye ediyorum.

Batık Gemi Müzesi

Kalenin içinde yer alıyor ve ekstradan herhangi bir ücret ödemeden giriş yapabilirsiniz. M.Ö. 300 yılında battığı tahmin edilen gemiye ait kalıntıların sergilendiği bir müze.

Yat Limanı

İçerisinde kafelerin, restoranların, barların yer aldığı turistik bir bölge. Gün batımında uğrayıp, bir şeyler içebilirsiniz.

Akşam karanlığında limanda yer alan teknelerin ve şehirdeki evlerinde yer aldığı bir fotoğraf.
Kıbrıs Yat Limanı

Mavi Köşk

1957 yılında İtalyan asıllı Rum Paulo Paolides tarafından, avukatlık mesleğinin ardında çevirdiği gizli işi, silah tüccarlığını saklamak için, Girne’nin Çamlıbel Köyü eteklerine yaptırılan bu ev, dışarıdan görünmesinin pek de kolay olmadığı bir noktada. 1974 Kıbrıs Barış Harekatından hemen sonra İtalya’ya kaçmak zorunda kalmış.Yine kaçarken de evinin içinde yer alan gizli tünel ile İngiliz Mahallesine ulaşmış ve buradan da kolayca ülkeyi terk etmiş.Köşkte en çok ilgiyi çeken yer Mavi süt havuzu evet havuz su yerine süt ile doluymuş. En çok ilgi çeken noktalardan biri burası.

Dipkarpaz Milli Parkı

Kıbrıs haritasını gözünüzün önüne getirin ve sivri bir ucu var ya, işte o bölgeye Dipkarpaz deniliyor.En uç kısmı ise Zafer Burnu. Makilerle kaplı, insancıl yaban eşeklerinin doğada gezdiği, muhteşem bir denize sahip bölgedeyiz.

Gezginstar'ın arkasından çekilmiş, yüksek bir noktadan aşağıda yer alan kumsala doğru baktığı bir görüntü.
Dipkarpaz
Çalılıkların oldupu dar bir yol ve yol üzerinde başı boş bir eşeğin yer aldığı görüntü.
Dipkarpaz Milli Parkı

Apostolos Andreas Manastırı

Milli parkın içerisinde Apostolos Andreas Manastırı yer alıyor. Kıbrıslı Rumların hac ziyaretine ev sahipliği yapan kilise,15 Ağustos ve 30 Kasım tarihleri arasında oldukça yoğun oluyor.Maalesef tadilat nedeni ile içeriye giremedik.Biz de rotamızı meşhur Altınkum plajına çevirdik.

Tek katlı krem renginde bir manastırın restorasyon sırasında çekilmiş görüntüsü.
Apostolos Andreas Manastırı

Altınkum Plajı

Adanın bakir koylarından birisi ve caretta carettaların uğrak yeri. Uçsuz bucaksız kocaman bir kumsal,tertemiz bir deniz bence,adanın en güzel plajı. Tek dezavantajı yolun bozuk olması… Onu da sorun etmeyin sizi karşılayan manzara kaçan keyfinizi yerine getiriyor. Kıbrıs gezi rehberi listeminde ilk sırasında mutlaka görmem gereken nokta olarak yer alan bu plaja gerçekten aşık oldum.

Denizde oluşan köpüklerin bronz rengindeki kumsala vurduğu uzunca bir plajın görüntüsü.
Altınkum Plajı
Dalgaların oluşturduğu köpükler arasında arkasından çekilmiş bir kadın görüntüsü.
Altınkum

Ne Yenir Ne İçilir ?

Şeftali Kebabı

Terbiye edilmiş koyun ve keçi kıyması karışımının, kuzu gömleğine (iç yağ sanırım) sarılıp,ardından da mangalda yavaş yavaş pişirilmesi ile ortaya çıkan bir lezzet. Adında şeftali olması aklınıza içerisinde de mi şeftali var sorusunu getirmesin;hayır yok!! Nerede yenir bu lezzet; Niazi’s Restoran.

Yemek tabağında yer alan 5 adet köfte, patates kızartması, soslar, yeşil salata ve bulgur pilavının yer aldığı görüntü.
Şeftali Kebabı

Hellim Peyniri

Yemeyeceğim deseniz de Kıbrıs restoranlarında mutlaka karşınıza çıkacaktır. Peynir sevmeyen biri olarak, benim için bile karşı konulamaz bir lezzet bu. Hele bir de keçi sütünden yapılmışsa,lezzeti bir başka oluyor. Her yerde bulabileceğiniz bu lezzetin en doğru adresi de Lefke’deki Zekiye Hanım ama orası çok uzak, marka olarak ne alıyım derseniz Reha Milk’i tercih edebilirsiniz

Yat limanındaki balıkçılara uğrayın.Muhteşem lezzetler var. Kalabalık olduğundan akşam üstü hemen yerinizi kapın. Orfoz ve lahoz balıklarını denemelisiniz..

Alkollü içkilerin görece ucuz olduğu ülkede ,yemeklerde içki de su gibi tüketiliyor. Duty Free’den daha ucuza şehir içindeki marketlerden satın alabilirsiniz, aklınızda olsun.

 

Kıbrıs'ta yer alan bir marketten şarapların olduğu reyondan çekilmiş şişelerin görüntüsü.
Kıbrıs’ta Market

Kıbrıs’ta Nerede Konaklanır ?

Gece hayatının dibine vurup, sabahlar olmasın, kalabalık turist toplulukları beni rahatsız etmez, kendimi Marmaris, Fethiye, Bodrum, Alanya sokaklarındaki gibi hissetmekten mutlu olurum diyorsanız Girne merkezde konaklayabilirsiniz. Yat limanı çevresi en hareketli olan bölge. Yok ben lüks otelde konaklıyım, zaten otelden dışarı da çıkmam diyorsanız seçenek bol siz paradan haber verin 🙂 Sakin bir tatil olsun,insan az olsun, kafa dinleyip, turkuaz suların tadını çıkarmak istiyorum diyorsanız da rotanızı Karpaz bölgesine çevirmelisiniz. Biz araba kiraladığımız için ve 2 gece konaklama yapacağımızdan tercihimizi Five Fingers Bungalows ‘dan yana kullandık. Girne merkeze 5,5km uzaklıkta olan oteli tercih ettik.

Vlore Gezi Rehberi Arnavutluk’ta Vizesiz Deniz Tatili yazımı okumak için klik klik!!!

Kıbrıs gezi rehberi yazım ile sizlerele bir güzellik yapıp Booking.com ve Airbnb siteleri üzerinden yapacağınız rezervasyonlarınız da kullanmak üzere indirim veriyorum.

15 USD Booking.com iade kazanabilirsiniz. Yani siz rezervasyonu benim referans kodum ile gerçekleştirin ve karşılıklı olarak kazanalım.

130 TL kredi kazanmak için ise verdiğim Airbnb referans kodu üzerinden yapacağınız ilk rezervasyonu yapın ve ödül kredi kazanın.

Kıbrıs için ayırdığımız 2 günlük gezimizin sonuna geldik. Keyifle gezdiğim muhteşem bir Kıbrıs gezisi anılarımı çantama doldurdum. İtiraf etmeliyim ki Altınkum Plajı’nda denize girmek için tekrar tekrar gidebilirim Kıbrıs’a. Kıbrıs gezi rehberi yazım ile ilgili sorularınız için yorum bırakabilir ve maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum. Gülümseyin Hayata 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir