Ekonomik Gezi / Gezi Rehberi / Vizesiz Ülkeler

Vlore Gezi Rehberi Arnavutluk’ta Vizesiz Deniz Tatili

Vlore gezi rehberi yazım ile şehirde nerede konaklanır? nerede ne yenir? Vizesiz ve ucuza deniz tatili yapılabilir mi?  gibi aklınıza gelen soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz. Arnavutluk deyince  hemen aklınıza sadece başkent Tiran gelmesin. Bu kez sizi farklı bir noktaya, denize tatiline götüreceğim. Vlore tatili ile kendinize reset atmış olacaksınız.

Başkent Tiran’a ait detaylı bir yazı okumak için tıklayın

Ellerini iki yana açmış, apartmanlar ve palmiye ağaçlarının hemen önünde gülümseyerek poz veren kız.
Vlore

Yolum neden buraya düştü? Nasıl konakladım? Ucuz mu, pahalı mı? Gece hayatı nasıl? Plajlar ve deniz gerçekten muhteşem mi? Vlore gezi rehberi yazım ile sizlere vazgeçemediğim bu şehri tanıtmaya kadar verdim.

  1. neden UCUZ olması,
  2. neden VİZESİZ oluşu,
  3. neden ise muhteşem bir DENİZ,

Benim 2018 yılındaki Arnavutluk tatili hikayem bizim Türkiye’den araba ile bir road tripe çıkmamız ile başladı. Yunanistan üzerinden giriş yaparak önce Lefkada’da konakladık ve ardından Ksamil üzerinden Vlore‘ye kadar tüm sahil şeridini gezdik.

Yüksek bir tepeden elini yana doğru açıp, aşağıdaki masmavi denizi gösterip poz veren bir genç kız görüntüsü.
Lefkada Porto Katsiki

Sahil şeridine dair yazılarıma aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz daha fazlası için ise bloguma bekliyorum.

Özel Araçla Yurtdışına Çıkmak okumak için tıklayın.

Yunan Adalarından Lefkada okumak için tıklayın.

Vlore’ye Ulaşım ?

Vlore‘ye nasıl ulaşırım derseniz? Tiran’dan otobüs ile yaklaşık 4 saat süren bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Ya da kiralık araç ile 2 saat gibi kısa bir sürede orada olabilirsiniz.

 Avlonya (Vlore) neden görülmeli ? 

Yunanlılar tarafından M.Ö. 6.yy’da liman kenti olarak kurulmuş. Durres’ten sonra ülkedeki ikinci büyük liman şehri burası.

Tipik bir Akdeniz şehri, kışları şehirde hareket yok, baharla beraber canlanıyor ve sonbaharın sonlarına kadar dolup taşıyor.

Vlore tatili diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça ucuz olduğundan, çevre ülkelerden insanlar buraya ucuz tatil yapmak için çokça geliyorlar. Makedonya, Sırbistan, Yunanistan, Bulgaristan, İtalya’dan araçları ile gelen çok fazla tatilci var. İtalya’nın Brindisi şehrinden, yani çizmenin topuk kısmından,Vlore’ye feribot kalktığından dolayı İtalya’dan ulaşım oldukça rahat .

Vlore‘ye ikinci gelişim. İlk gelişim 2016 Mayıs ayıydı ve şehir hiç hareketli değildi. Şimdi yaz ayı olması ve şehirdeki yenileme çalışmalarının bir kısmının tamamlanması, buraya ayrı bir hava katmış. Vlore gezi rehberi yazım ile de sizlere buralardaki gelişimi aktarmak istedim. Yolları yenilemişler, palmiyeli bir yol yapmışlar, sahil şeridinin hemen karşısına (kentsel dönüşüm gibi düşünün) acayip lüks evler kondurmuşlar. 2016 yılında geldiğimizde daha yapılıyordu. Bu yenilenme bayağı bir hareketlilik getirmiş Vlore‘ye. Çünkü bu binaların altlarındaki dükkanlara kafeler, barlar,bistrolar, gece kulüpleri açmışlar. Akşam herkes burada eğleniyor,her bir mekan acayip doluyor. İçki ucuz, yemekler ucuz ve eğlence bol daha ne olsun.

Palmiye ağaçlarının olduğu trafiğe kapalı bir yol üzerinde çekilmiş görüntü.
Vlore Palmiyeli Yol
Ana yol üzerinde park etmiş araçlar ve iki katlı eski binalar vebinaların önünde sadece gövdesi duran palmiye ağaçlarının yer aldığı bir fotoğraf.
Vlore Eski Şehir

Vlore’de Nerede Denize Girilir?

Binaların hemen önünde palmiyeli güzel bir yol, yolun hemen karşısında ise uzun ve kocaman bir sahil. Yaz döneminde oldukça kalabalık oluyor. Özel işletmeler ve ücretsiz giriş yapabileceğiniz noktalar mevcut plajda.

Vlore Palmiyeli Yol yürüyüş parkuru
Vlore Palmiyeli Yol

Vlore Geceleri

Gündüz sokaklarda sıcaktan pek kimseler yoktu, herkes deniz, kum, güneş yapıyordu. Biz de dedik o zaman akşama tekrar geliriz. Vlore geceleri epey eğlenceli gibi duruyor. Her yerde son ses müzik, turistler sokaklarda ve inanılmaz bir şekilde neredeyse her mekan tıka basa dolu. Sakin bir tatil yapmak istemiyorum diyorsanız, bence güzel bir tercih olabilir burası. Vlore gezi rehberi yazım ile yine bir tavsiye geliyor hareketli bir gece hayatı olsun derseniz ya Saranda ya da Vlore’de tatil yapın.

Akşam sokak lambalarının aydınlattığı kaldırımda yürüyen insanlar ve elini yana doğru açıp poz veren gezginstar.
Vlore Sahil Şeridi
Sarı renkli iki katlı bir binanın altında işletilen bir kafe ve kaldırıma park edilmiş yeşil renkte bir motorun yer aldığı görüntü.
Vlore Geceleri

Vlore Gezi Rehberi Konaklama Alternatifleri

Konaklama bütçesini düşününce Arnavutluk tatili için oldukça ucuz diyebilirim, çünkü seçenek oldukça çok. Otel, pansiyon, hostel, stüdyo daire… Airbnb ya da Booking.com üzerinden seçebilirsiniz. Biz konaklamamız için Hotel 4 Stinet ‘i tercih ettik ve herhangi bir sorunla karşılaşmadık.

Butik bir otelin dışarıdan akşam çekilmiş bir görüntüsü.
Hotel 4 Stinet
Pembe çarşaflı çift kişilik bir yatak, duvarda küçük bir tablo ve yine yüçük bir gardırobun yer aldığı görüntü.
Hotel 4 Stine_room

Otel sahipleri oldukça da ilgililerdi, normalde sabah kahvaltısı dahildi ücretin içine fakat biz erkenden yola çıkacağımız için bize kese kağıdının içinde yolluk verdiler. Bir de miss gibi yeni demlenmiş kahve hazırlamışlardı ve harikaydı 🙂

Arabanın içinde elinde kırmızı bir şeftali, kucağında mavi bir poşetin yer aldığı görüntü.
Otelden Verilen Kahvaltı

Vlore gezi rehberi yazım ile sizlere bir güzellik yapıp link bırakıyorum konaklama için.

Booking.com ‘dan yapacağınız konaklama ile 15USD kazanmak için verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin. Karşılıklı olarak 15 USD kazanalım.

klik klik booking.com

Airbnb ‘den yapacağınız konaklama ile 130 TL kazanmak için isterseniz verdiğim link üzerinden rezervasyon gerçekleştirin ve 130TL ‘lik kredi hesabınıza yüklensin bir sonraki konaklamanızda kullanın.

klik klik airbnb

Vlore’de Ne Yenir ?

Yemek konusunda çok bir beklentiniz olmasın, İtalyan mutfağı ve fast food ağırlıklı neredeyse tüm mekanların menüleri. Fakat deniz ürünü severseniz Pulebardha ismindeki mekanı özellikle tavsiye ediyorum, müthiş ötesi bir yer. Vlore gezi rehberi yazımda özellikle yer verdim çünkü hem ucuz hem de çok lezzetliydi her şey.

Yemek masasında önünde bir kadeh ve arkasında şarapların asılı olduğu saçları toplu, siyah bir bluz ile yana bakarak poz veren bir kadının fotoğrafı.
Pulebardha Restoran 2016 Yılı
Yemek masasında iki farklı aperatif tabağından deniz ürünlerinin yer aldığı bir görüntü.
Pulebardha Restoran

Biz çıktık aracımızla bir road trip’e. Belirlediğimiz noktalar üzerinden hedeflerimizi tek tek görerek gidiyoruz. Vlore için de ayırdığımız süre sadece bir geceydi. Yaz döneminde Arnavutluk tatili yapmayı, yani Tiran‘a gelmeyi düşünürseniz sadece başkent ile yetinmeyip, sahil şeridine de inin bence. Tatiliniz kısa ise belki Vlore ile yetinebilirsiniz ama uzun bir tatiliniz varsa diğer sahil kasabalarına uğramalısınız benden tavsiye. Vlore gezi rehberi yazımı okuduğunuza göre buralara yolunuz düşerse banafotoğraf göndermeyi unutmayın. Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum. Gülümseyin Hayata 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir