Ekonomik Gezi / Gezi Rehberi / Vizesiz Ülkeler

Kiev Yılbaşı Kutlamaları ve Noel Pazarları

Elinde noel ağacı kurabiyesi ile poz verene bir kadın.

Kiev yılbaşı kutlamaları o kadar coşkulu ve eğlenceli geçiyor ki gelen herkesin tadı damağında kalıyor. Avrupa’da herhangi bir yere yılbaşı kutalmasına gitmek için hem Schengen vizesine hem de pasaporta ihtiyacınız olacak. Fakat Kiev’e gelmek istediğinizde pasaporta da vizeye de ihtiyacınız yok sadece çipli kimlik kartınızın olması yeterli.

Noel’de nereye gidilir ? sorusuna cevap olarak ilk akla gelen şehir Kiev olmayabilir. Ancak, Noel zamanında Ukrayna’nın başkentini ziyaret ettiğinizde tamamen fikrinizin değişeceğini garanti edebilrim. Aralık ve Ocak aylarında, bu Doğu Avrupa metropolü, etkileyici antik katedralleri, geleneksel kutlamaları ve Noel pazarlarıyla apayrı bir peri masalı yaşatıyor.

Beyaz bir kutup ayısı objesi yılbaşı teması ile giydirilmiş, yanına poz veren GezginStar'ın görüntüsü.
Kiev Podil Semti

Noel Pazarı ile ilk defa İngiltere’de tanıştım. Sene 2011 ve sanırım sonra da vazgeçemedim. Çünkü ne zaman havayolu şirketleri kampanya yapsa acaba Aralık ayında Noel Pazarı gezmeye mi gitsek gitmişken de belki yılbaşını da kutlarız gibi gibi planlar yapar oldum.

Noel Pazarı etkinliği ilk olarak Almanya’da yapılmaya başlanmış ve sonra da tüm dünyaya yayılan bir konsept olmuş. 25 Kasım’da açılıp 4 hafta boyunca Noel pazarları açık kalıyor. İsa’nın doğum günü olan 25 Aralık’tan sonra kaldırılıyor. Ama Ukrayna’nın farkı da burada ortaya çıkıyor. Çünkü Aralık başında açılan Noel pazarları 20 Ocak tarihine kadar bir çok şehirde etkinliklere devam ediyor.

İşte tam olarak Kiev seyahatim de bu yüzden ortaya çıktı. Ukrayna Hava Yolları kampanya yapmıştı ve bende Aralık ayı için bilet aldım. Seyahatimi hem Lviv hem de Kiev şehirlerini birleştirerek gerçekleştirdim. Kiev yılbaşı yazım ile sizlere önemli bir tavsiye vermek istiyorum. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta konaklamanızı da erkenden ayarlamanız. Çünkü Aralık-Ocak aylarında şehirler çok daha kalabalık bu yüzden oteller de, evler de çabucak doluyorlar.

Kiev Gezi Rehberi yazımı okumak ve Airbnb konaklama indiriminden yararlanmak için klik klik !!!

Aralık 2018 yılında Kiev’e yolumuz düştüğü için o dönem katıldığımız kutlamalar ve Noel pazarlarında yaşadığım deneyimlerimi paylaştım sizlerle. Umarım yazımı okurken sizlerde benim kadar eğlenir ve yeni yıl ruhunu yaşarsınız.

Çam ağacı ve katedral önünde, kollarını ki yana açıp gülümseyererk poz veren bir kadın.
Kiev St. Sophia Meydanı

Kiev Noel Pazarları

Işıl ışıl sokaklar, mağazalar, binalar… şehirde her yer Noel ruhunu yansıtıyor. Hava buz gibi dondurucu olsa da biz hazırlıklıyız. İçlikler, kazaklar, eldivenler, şapkalar… Şehirdeki Noel pazarlarını keşfetmek için hazır olduğuma göre haydi dışarıya çıkıyoruz. Farklı konseptlerde, şehrin farklı noktalarına kurulan Noel pazarlarını Kiev’e gitmeden önce yabancı sitelerden inceledim, kendime notlar aldım. Detaylı programa bakmak isterseniz buraya tıklayın. Ben 2019-2020 programını paylaşıyorum sizinle.

https://www.instagram.com/p/BryJsFcntfX/?utm_source=ig_web_copy_link

St. Sophia Meydanı

Şehrin sembolü olan Azize Sofya Katedrali önüne yerleştirilen kocaman çam ağacı ve meydanın hemen devamındaki yol olan Volodymyrsky Passage üzerine Noel Pazarı kuruluyor. Ahşap üçgen çatılı kulübelerde yiyecekler, sıcak şaraplar, hediyelik eşyalar, noel dönemi için özel hazırlanmış kekler ve kurabiyeler gibi gibi ürünler pazardaki yerini almışlardı. Yol boyunca ilerleyip yolun sonuna geldiğinizde atlı karınca bizi karşıladı. Görünce çocuklar gibi sevindim 🙂

Işıklarıyla etrafı aydınlatan, sarı,mavi,kırmızı renklerdeki atlı karınca önünde gülümseyerek poz veren bir kadın.
Volodymyrsky Passage Atlı Karınca

19 Aralık günü saatler 19:00 gösterdiğinde Azize Sofya Katedrali önündeki Noel ağacının açılış töreninde  katılmak üzere yerimiz aldık. Bu seneki temaları Kuzey ışıklarıymış. Aynı Türkiye’de gibi konuşmalar yapıldı, ardından da havai fişek gösterisiyle Noel ağacının açılışı gerçekleştirildi. Adeta 31 Aralık Kiev yılbaşı kutlaması öncesi gerçekleştirilen bir prova gibiydi.

Katedralin önünde toplanmış insanlar, kocaman bir çam ağacının yer aldığı görüntü.
Azize Sofya Katedrali Noel Ağacı Açılış Töreni
Gökyüznün karanlığında etrafı aydınlatan kırmızı renkte havai fişekler, pırıl pırıl parlayan bir yılbaşı ağacı ve katedralin altın kubesinin yer aldığı fotoğraf.
Azize Sofya Katedrali Havai Fişek Gösterisi
Akşam karanlıkta toplanmış insanlar, ışıklarla aydınlatılmış katedral, yeni yıl ağacı yer aldığı fotoğraf karesi.
St. Sophia Meydanı Noel Ağacı Işıklandırması

Kontraktova Meydanı

Kiev’in bohem semti olan Podil ‘de Noel pazarına ev sahipliği yapıyor. Kontraktova Meydanı‘na ulaştığınızda 22 metrelik çam ağacı, şehir manzarasını izleyebileceğiniz dönme dolap ve yiyecek içecek satılan ahşap kulübeler ile hediyelik eşya standları karşınıza çıkacak. Volodymyrsky Passage caddesindeki kadar büyük değil ama kesinlikle görülmeye değer. Çünkü meydandaki çam ağacı Ukraynalı sanatçı Maria Prymachenko tarafından 250 oyuncak kullanırılarak süslenmişti. Her sene farklı bir yılbaşı konsepti ile Podil semtine süsleniyormuş, bizim şansımıza da oyuncak heykellerinden oluşan bir açık hava sergisi çıktı. Biz iki akşam üst üstte gittik. 19 Aralık’ta gittiğimizde Noel ağacının ışıkları yanmış, arkasında yer alan dönme dolabın ışıkları kapatılmıştı. Buradaki Noel pazarı 20 Ocak tarihine kadar açık kalıyor 😉

dönme dolap, noel pazarı ve pazarı gezen insanların yer aldığı akşam saatlerinde çekilmiş bir görüntü.
Kontraktova Meydanı
Beyaz ışıklarla aydınlatılmış dönme dolap, hemen önünde yükselen kocaman bir noel ağacının yer aldığı görüntü.
Kontraktova Meydanı Noel Ağacı Açılış Öncesi
Dönme dolap, ışıklarla aydınlatılmış kocaman bir yılbaşı ağacı önünde poz veren bir kadın görüntüsü.
Kontraktova Meydanı Noel Ağacı Işıklandırması

Ayrıca Petro Sagaydachny Caddesi üzerinde de yine sanatçının tasarladığı birbirinden farklı objeler bulunuyor bunlarda görülmeye değer. Hava soğuk olsa da, içimizi ısıtacak sıcak şaraplar elimizde yağan karın, soğuğun ve yeni yıl ruhunun tadını doyasıya çıkardık.

İki karton bardağı, karşıya doğru uzatıp dönme dolap ve noel pazarını da alarak çekilmiş bir görüntü.
Kontraktova Meydanı
Trafiğe kapalı yolda, binaların arasında yürüyen insanlar ve yıl başı süsleriyle aydınlatılmış sokaktan bir kare.
Petro Sagaydachny Caddesi
Karla kaplı bir yolda, arkasından özel tasarlanmış kocaman bir yen yıl konseptinde giydirilmiş köpek objesiönünde poz veren kadın.
Petro Sagaydachny Caddesi

VDNKh Parkı (Ukrayna Expocenter)

Kiev yılbaşı döneminde ayrı bir hava bürünüp, dur durak bilmeyen eğlencesiyle şehre gelen herkesi büyülüyor. Şehirde Noel kutlamalarının bir diğer adresi de VDNKh parkı. Parkın içerisine bir kış ülkesi konsepti kurularak her yer ışıklandırılıyor. Buz pateni yapabileceğiniz kocaman bir pist, yemek  standları, yarışmalar, düzenlenen şovlar ile Noel zamanı gelen herkesi büyüleyen bir park burası. Şehir merkezinin biraz dışında yer alıyor, mavi hat üzerinde Vystavkovyi Tsentr metro istasyonu durağında inerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Sarı beyaz ışıklarla süslenmiş melek şeklindeki objenin önünde kanadına elini koyup poz veren GezginStar'ın Kiev yılbaşı yazısından bir görüntüsü.
Kiev Kontraktova

Taras Shevchenko Park

Kırmızı Üniversite‘nin hemen karşısında yer alan parka Raffaello çikolata sponsorluğunda buz pateni pisti kurulmuş ve her yer beyaz çam ağaçları ile süslenmişti. Diğer Noel pazarlarında olduğu gibi burada da ahşap kulübeler içerisinde hediyelik eşya, yemek, içecek satışı yapılıyor. Buz patenini ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Paten kaymayı bilen birisi olarak, buz pateni de yapabilirim diyip attım kendimi pistte.

Beyaz çam ağaçları ve üzerindeki kırmızı süsleri tutup gülümseyerek poz veren bir kadının görüntüsü.
Taras Shevchenko Park
Buz pateni yaparken, kolunu yana doğru açıp gülümseyerekpoz veren GezginStar'ın görüntüsü.
Taras Shevchenko Park Buz Pisti

Kiev Yılbaşı Konserileri ve Havai Fişek Gösterisi

Kiev’de önemli kutlamalara ev sahipliği yapan St. Sophia Meydanı şehirde yaşayan halk ve gelen turistler için yılbaşı konseri ve havai fişek gösterilerinin değişmeyen merkezi, aynı zamanda Podil’deki Kontraktova Meydanı‘nda da yılbaşı kutlamaları düzenleniyor. Tavsiyem tabi ki  merkezdeki St. Sophia Meydanı 🙂 Çam ağacının açılış törenine gelen kalabalığı gördükten sonra yeni yılı karşılamak için buraya gelecek olan kalabalığı düşünemiyorum. Yeni yıl etkinliği akşam saat 21:00 de başlayıp gece saatler 00:00 gösterene kadar devam ediyor. Saatler 00:00 olduğunda dakikalarca sürecek olan havai fişek gösterisi için hazır olun. Şimdiden iyi eğlenceler. Soğuk olur mu diye düşünmeyin. Benden tavsiye olabildiğince aralara karışın gelen soğuğu böylelikle kesmiş oluyorsunuz. Yanınıza şampanyanızı da almayı unutmayın.

İçki şişlerinden tasarlanmış bir noel ağacı ve ışıklarla aydınlatılmuış bir sokaktan görüntü.
Kiev Yılbaşı

Geleneksel Ortodoks Noel Kutlaması

Noel kutlamaları ülke genelinde Kasım ayının sonunda başlayıp Ocak ayının 20’sine kadar sürüyor neredeyse. Ukrayna halkının büyük çoğunluğu Ortodoks. Bu yüzden Noel’i Jülyen takvimine göre 6 Ocak’ı 7 Ocak’a bağlayan gece kutluyorlar. Yılın 12 ayını temsilen 12 ayrı yemek hazırlayıp ailecek  kutsal akşam yemeği için sofraya oturuyorlarmış. Bu tatil aslında bir nevi aile tatili olarak geçiyor. 13 Ocak akşamı ise Ortodokslar yeni yılı kutlamak için meydanlarda toplanıyor. Bu arada Kiev’de Ortodoks Noel’i de kutlandığı için Noel pazarları açık kalmaya devam ediyor. Azize Sofya Katedrali önündeki Noel pazarı 13 Ocak tarihinde kapanıyor olsa da Podil’deki Kontraktova Meydanı‘na kurulu olan Noel Pazarı 20 Ocak tarihine kadar açık şanslısınız 😉

Yılbaşı iin özel olarak tasarlanmış, 2019 yazılı, kalp ve şampanya bardağı olarak tasarlanmış objenin arkasında poz veren kadının görüntüsü.
Podil Semti

Batı Avrupada’ki Noel pazarları kadar başarılı olan Kiev Noel pazarları benden tam not almayı başardı, eminim ki siz de tercih ettiğinize kesinlikle pişman olmayacaksınız. Kara doyduğumuz, sokaklarda dolaşıp Noel ruhunu yaşadığımız 2018 senesi de böyle güzel anılarla hafızamda yerini alırken, bir kez daha dile getiriyorum; Ukrayna’da yılbaşı kutlamalarına katılmak için ihtiyacınız olanlar sadece çipli kimlik kartı ve bir de uçak bileti. Kiev yılbaşı planınız hakkında sormak istediklerinizi yorum olarak bırakabilir ya da sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşabilirsiniz. Macerlarıma ortak olmak için sizleri sosyal medya hesaplarıma bekliyorum. instagram & facebook Gülümseyin hayata 😉

Ukrayna’daki yeni yıl ruhuna ortak olmak için köklerini bu topraklardan alan Shchedryk (Carol of the Bells) şarkısını mutlaka dinleyin.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir