Ekonomik Gezi / Gezi Rehberi / Vizesiz Ülkeler

Kiev’e Ulaşım ve Kiev Şehir İçi Ulaşım Araçları Neler ?

Kırmızı ve krem renklerle tasaralanmış tramvay ve karşıdan karşıya geçen bir kadının yer aldığı görüntü.

Kiev’e ulaşım için Türkiye’nin farklı şehirlerinden kalkan havayolu şirketleri ile direk uçuş yapabilirsiniz. Hangi şirketler Kiev’e uçuyor derseniz Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları, Ukrayna Hava Yolları. Aklınızda bulunsun Avrupa’daki bir çok ülkeden de tren ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul’dan Kiev’e gidiş dönüş biletlerimi Ukrayna Hava Yollarından aldım. Ukrayna Hava Yolları 8-10 ay öncesinden alınan biletler için sürekli kampanya yapıyor. Böylelikle gidiş dönüş bilet için oldukça düşük rakamlar ödemiş oluyorsunuz.

Sizde Ukrayna Hava Yolları üzerinden biletleme yapmak isterseniz klik klik!!

Kiev’e Ulaşım

Kiev’e Havayolu ile Ulaşım

Şehirde iki adet havaalanı bulunuyor. Her ikisinden de şehir merkezine ulaşım oldukça rahat.

Borispol Havalimanı ve Şehir Merkezine Ulaşım

Borispol Havalimanı şehir merkezine 30km uzaklıkta bulunuyor ve Ukrayna’nın da en yoğun havalimanlarından biri. Kiev’e ulaşım ve ardından şehir merkezine ulaşmak açısından bence en rahat havalimanı burası. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için bir çok seçenek var. Biz Kyiv Boryspil Express trenini tercih etmiştik. Hem zamandan tasarruf hem de fiyatı diğerlerine göre daha uygundu.

Kyiv Boryspil Express tek yön ücreti 80UAH (2018 yılı) son durak ise Kyiv-Pasazhyrskyi tren istasyonu. 35-40 dk şehir merkezinde oluyorsunuz. Buradan da metroya geçiş yapabilirsiniz. Bilet almak için yeşil renkteki makineleri kullanabilirsiniz ya da ofisler var oradan alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya klik klik !!!

Sarı beyaz renkte,peronda bekleyen trenin görüntüsü.
Kyiv Boryspil Express

Sky Bus tek yön ücreti 100UAH ve son durağı Pivdennyi tren istasyonu. 1 saatte şehir merkezine ulaşıyor. Daha fazla bilgi için buraya klik klik !!!

Köprü altında bekleyen gri renkte otobüs ve nereden nereye gittiğini ile fiyatın yazılı olduğu tabelaların yer aldığı görüntü.
Sky Bus

Uber ise taksi mantığında çalışan ama taksiden daha güvenilir ve konforlu bir ulaşım aracı. Telefonunuza uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Uygulama üzerinden sizi alacağı noktayı seçmeniz yeterli. Kredi kartı ile ya da nakit olarak ödeme yapabilirsiniz. Uber ile oratalama şehir merkezine ulaşım için 250-350UAH arasında bir ödeme yaparsınız.

Zhulyany Havalimanı ve Şehir Merkezine Ulaşım

Kiev Zhulyany havalimanının şehir merkezine uzaklığı 9km. Her ne kadar şehir merkezine yakın olsa da Kiev’e ulaşım için daha çok low-cost hava yolu şirketleri tercih ediyor.

Otobüs, trolleybus, minibüs ve uber gibi ulaşım araçlarını kullanarak şehir merkezine gidebilirsiniz. Uber için oratalama 80-100UAH ödeme yaparken diğerleri için 4-10UAH ödeme yaparak metro istasyonuna oradan da dilediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak isterseniz buraya klik klik !!!

Kiev’e Tren ile Ulaşım

Avrupa’nın bir çok şehrinden örneğin Prag, Berlin, Varşova, Moskova, Budapeşte, Viyana… gibi gibi ülkelerden yapacağınız tren yolculuğu ile de Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gelebilirsiniz. Tabi bunun için farklı bir gezi rotası çizmiş olmalısınız.

Tren garında, kalabalıkta sırt çantası ile gülümseyip poz veren kadının Kiev'e ulaşım yazısından görüntüsü.
Kiev Pasazhyrskyi Tren İstasyonu

Açıkçası Kiev tren istasyonu Kiev-Pasazhyrskyi ‘deki uluslararası trenlere ait ekranını görünce harika bir fikir buradan başlayıp ya da burada bitirmeli güzel bir gezi planı organize edilebilir dedik. Dedik demesine de bakalım yapabilir miyiz ya da kaç sene sonra yaparız göreceğiz. GezginStar olarak bu planımı Kiev’e ulaşım yazım ile sizlerle de paylaşmak istedim belki gezgin arkadaşlarıma yol göstermiş olurum. Bu planı yapan olursa yorum bırakarak ulaşın bana 😉

Peronda bekleyen, kırmızı ve gri renkteki trenden görüntü.
Kiev Lviv Hızlı Tren
Tren içerisinde koltukların arkası görülecek şekilde çekilmiş, seyahat eden insanların yer aldığı görüntü.
Hızlı Tren Kiev Lviv

Kiev-Lviv ve Lviv-Kiev arasında tren kullandık. Tren biletini yaklaşık olarak 1 ay öncesinden almaya çalışın. Daha uygun fiyatlı oluyor. Kiev Lviv seyahatimizi hızlı tren ile gerçekleştirdik ve yaklaşık olarak 5 saatte Lviv’e ulaşıktık. Lviv Kiev dönüş yolculuğumuzsda ise yataklı tren kullandık ve yaklaşık 9-10 saat sürdü. Treni gece yolculuğu için kullanın ve böylece konaklama için de para ödememiş olun 🙂

Tren bileti almak için Ukrayna Demir Yolları’na ait link bırakıyrum klik klik !!!

Karlarla kaplı tren garında akşam saatlerinde çekilmiş bir görüntü.
Lviv Kiev Yataklı Tren
Karşılıklı iki yatak, küçük bir pencere ve sarı renkte perdelerin olduğu yataklı tren vagonundan görüntü.
Lviv Kiev Yataklı Vagon

Kiev-Pasazhyrskyi tren istasyonunun en alt katında eşyalarınızı bırakabileceğiniz bir emanet ofisi var. Aklınızda bulunsun hayat kurtarıyor. Size bir jeton verecekler kaybetmeyin.

Duvarda üst üstte yerleştirilmiş kilitli dolapların yer aldığı bir odadan görüntü.
Kiev Pasazhyrskyi Emanet Bürosu
Elinde pembe eldivenler, mavi üzerinde yazıların olduğu jetonun görüntüsü.
Kiev Pasazhyrskyi Emanet Büro Jetonu

Kiev Şehir İçi Ulaşım

Şehir içi ulaşımda hangi aracı kullandın diye sorduklarında yine cevabım ayaklarım oluyor. Şehir çooook büyük, yürüyerek gezsem de zamandan tasarruf yapmak için metroyu sık sık kullandık. Metro dışında tramvay, otobüs gibi seçeneklerde vardı ama biz hep metroyu tercih ettik. Çünkü buradaki metrolar İstanbul’da kullandığımız gibi değiller. Yürüyen merdivenler uçarcasına hızlı, metro durakları adeta bir müze. Metroda 3 farklı renkte hat bulunuyor. Metro duraklarında ya da şehir de Kiril alfabesi kullanılsa da Latin alfabesi de kullanılarak gelen yabancı turistler için şehir anlaşılır hale getirilmiş.

Duvarda kırmızı, yeşil ve mavi renkler kullanılarak işaretlenmiş metro duraklarının olduğu tabela.
Kiev Metro

Kiev metrosu kullanımı için plastik jeton almanız gerekiyor. Fiyatı 2UAH. Bir aldık iki aldık derken gişelerden geçerken gördüğümüz kredi kartının temazsız özelliği ile artık jeton almak yerine kredi kartımızı okutarak geçmeyi tercih ettik. Kiev’e ulaşım yazım ile GezginStar sizlere bir püf nokta daha verdi. Bu arada telefonuna Kiev Metro uygulamasını cep telefonunuza indirin çünkü çevrimdışı haritaya ihtiyacınız olacak. Metro sabah iş saatlerinde ve akşam iş çıkışı saatlerinde çok kalabalık oluyor.

Kiev metrosunda yürüyen merdivenlerde ellerini iki yana açarak poz veren bir erkeğin görüntüsü.
Kiev Metrosu

Ucuz Kiev uçak bileti almanın yolunu yazımın ilk giriş bölümünde paylaştım sizlerle. Kiev’e ulaştıktan sonra şehir içi ulaşım ise oldukça rahat. Ben hep gittiğim yerleri yürüyerek gezmeyi tercih edenlerdenim fakat zamandan tasarruf yapmak da önemli tabi. Kiev’e ulaşım yazım hakkında sormak istediklerinizi yorum bırakabilir, maceralarıma ortak olmak için beni sosyal medya hesaplarımdan takibe bekliyorum instagram & facebook

Gülümseyin Hayata 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir