Ekonomik Gezi / Gezi Rehberi / Vizesiz Ülkeler

Lviv Yılbaşı Kutlamaları ve Noel Pazarları

Noel pazarında elini yukarıya doğru kaldırıp gülümseyen kadın

Lviv yılbaşı kutlamak için harika bir şehir. Bir çılgınlık yapıp yeni seneyi Lviv’de karşılamaya karar verirseniz hiç sıkılmayacağınızı garanti edebilirim. Ben yılbaşını Lviv’de değil Bükreş’te karşıladım. Eee şimdi neden böyle bir başlık açtın derseniz şehre Aralık ayında gidip Noel ruhunu doyasıya yaşayınca kesin Lviv yılbaşı eğlenceleri de harika oluyordur dedim. Hatta yakın arkadaşlarımız biz döndükten hemen sonra yeni yılı orada karşılamak için Lviv’e gittiler. Şehrin, kutlamaların, eğlencenin yani her şeyin tadı damaklarında kalmış.

Sarı ışıklarla aydınlatılmış, noel pazarında akşam saatlerinde çekilmiş bir görüntü.
Rynok Meydanı Lviv Noel Pazarı

Lviv’e gitmek için Schengen vizesine ve pasaporta ihtiyacınız yok, ihtiyacınız olan iki şey var;  çipli kimlik kartı ve uçak bileti. Ukrayna Hava Yolları‘nın yapmış olduğu kampanya ile haydi Kiev ve Lviv’i gezmeye gidelim diyerek başladı maceramız. Kampanyada 10 ay öncden alınan biletlerin oldukça ucuz olduğunu görünce bizde tarihimizi Aralık ayına denk getirelim böylelikle Noel ruhunu doya doya yaşayalım istedik.

Karlı çam ağaçları önünde, gülümseyip poz veren GezginStar'ın görüntüsü.
Lviv Yılbaşı

Konaklama için Airbnb üzerinden ev kiraladık Opera Binası’na oldukça yakın bir konumda. Havalar soğuk olduğu için bizim için en önemlisi evin iyi ısınıyor olmasıydı. Sürprizle karşılaşmamak için evin yorumlarını iyice okuyun. Yılbaşı zamanı şehir oldukça çok turist çekiyor. Konaklamanızı olabildiğince erken ayarlamaya çalışın. Seyahatinize 1,5-2 ay kala ayarlamış olun ki hem güzel evler /oteller dolmasın hem de gereğinden fazla ücret ödemeyin.

Noel ruhundan çok Lviv şehri başlı başına zaten oldukça ilginç. Her yerde konsept mekanlar var. Kar, kış, soğuk demeden Lviv’de kaldığımız her gün sokaklarda şehri keşfedip bol bol eğlendik. Biriktirdiğimiz anıları da Lviv’de ne işin var o soğukta diyen arkadaşlara ballandıra ballandıra anlattık. Eeee şimdi ben bu kadar eğlenmişken sizlerle de paylaşıyım ki sizde kış döneminde Noel ruhunu ucuza yaşamak isterseniz rotanızı buralara çevirirsiniz belki.

Karla kaplı bir araba önünde, yanında duran yılbaşı süsleri ile poz veren kadın.
Lviv Yılbaşı

Avrupa’da gittiğim Noel Pazarları kadar güzel olabileceğini hiç hayal etmemiştim. Uçak biletimizi almadan Lviv’de yapılan Noel ve yılbaşı etkinliklerine göz attım. Lviv yılbaşı etkinliklerini bulabileceğiniz link bırakıyorum bakmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Lviv Noel Pazarları

Noel pazarı diyince ışıl ışıl sokaklar, özenle süslenmş çam ağaçları, ahşap üçgen çatılı kulübeler ile havada mis gibi tarçın ve zencefil kokusuna doyduğum, çalan noel şarkılarını mırıldandığım, üşüdüğüm ama ya sıcak şarapla ya da sıcak çikolata ile içimi ısıttığım anılar canlanıyor gözümde.

https://www.instagram.com/p/BrpxLjdnoN3/?utm_source=ig_web_copy_link

Şehirde Opera Binası‘nın hemen önüne Svobody Meydanı ve Rynok Meydanı’na kocaman bi Noel pazarı kurmuşlardı. İşte tam da aradığım ve özlediğim yeni yıl ruhu 🙂 Aralık ayının ilk haftası kurulup, 20 Ocak gününe kadar pazarlar açık. 20 Ocak gününe kadar açık olmasının sebebi Ukrayna’da yaşayan halkın büyük çoğunluğunun  Ortodoks olması ve Ortodokslar 7 Ocak günü Noel’i, 13 Ocak’ta ise yeni yılı kutluyor olmasından kaynaklanıyor.

Noel pazarına doğru sırtı dönülü olarak çekilmiş GezginStar'ın görüntü.
Lviv Opera Binası Svobody Meydanı

Svobody Meydanı

Burada kurulu olan pazar şehirdeki en uzun ve en büyük Noel pazarı. Lviv Opera Binası önüne yerleştirdikleri noel ağacı  özenle süslenmiş ve pazara gelen herkes anı olarak önünde fotoğraf çektiriyor.

Şehir meydanına yerleşitrilmiş kocaman noel ağacı önünde poz veren kadın.
Lviv Svobody Meydanı Yılbaşı Ağacı

Pazarın içine doğru yürüdüğümüzde sağlı sollu ahşap kulübelerde satılan hediyelik eşyalar, yiyecekler, sıcak şarap tezgahları bizi karşıladı. Hava soğuk ve karlı olunca bizde içimizi ısıtmak için arada sıcak şarap tezgahlarına uğradık. Aynı zaman da bu meydan Lviv yılbaşı kutlamalarının da ana merkezi.

Işıklarla aydınlatılmış, yılbaşı süsleriyle dizayn edilmiş noel pazarında elini yukarıya doğru kaldırıp gülümseyen kadının resmi.
Lviv Svobody Meydanı
Karşılıklı ahşap kulübeler arasında yürüyen insanlar, yılbaşı için süslenmiş tezgahların yer aldığı noel pazarı görüntüsü.
Svobody Meydanı Lviv Noel Pazarı

Rynok Meydanı

Şehirin tarihi ve turistik noktası olan bu meydana kurulu olan Noel pazarı Lviv City Hall ‘ün hemen önündeki noktaya kuruluyor. Syobody Meydanı’nındaki kadar büyük değil.

Trafiğe kapalı bir yolda, yılbaşı için süslenmiş sokakta noel pazarı gezen insanların yer aldığı görüntü.
Rynok Meydanı Lviv Noel Pazarı

Burayada yine ahşap kulübeler yerleştirilmiş. Tezgahlarda genel olarak hediyelik eşyalar, şekerlemeler, Ukrayna’ya motifleriyle örgülmüş yün eldivenler, bereler ve çoraplar satılıyor. Belki hediye belki de anı olarak kendinize bir şeyler alabilirsiniz pazarlık yapmayı unutmayın.

Noel pazarı önünde, ahşap kulübelerin yanında yağan karın altında başında şapka, boynunda atkı ile ellerini iki yana açıp poz veren kadın.
Rynok Meydanı Lviv Noel Pazarı

Ağaçların yılbaşı için ışıklandırıldığı, ahşağ kulübelerin yer aldığı noel pazarını gezeninsanlarında yer aldığı Lviv şehrindenbir görüntü.

Lviv Sokaklarındaki Etkinlikler

Aralık ayının gelişiyle, karla kaplanan şehre kurulan Noel pazarları yeni yıl ruhunu iliklerinize kadar yaşatacak bir çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bu arada iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir diğer durum da soğuk hava…Eee her güzel şeyin bir bedeli olmalı. Hazırlıklıyız !!! İçlikler giyildi, eldiven ve bere de tamam o zaman haydi şehrin tarihi sokaklarındaki etkinlikleri keşfetmek üzere yollara düşelim. Kar kış demeden günde ortalama 8km yürümüşüz.

Kırmızı çantası, kırmızı atkısı ve beyaz beresi ile karlı bir günde noel pazarında ahşap kulübelerin önündeçekilmiş görüntü.
Lviv Yılbaşı

İlk durağımız Rynok Meydanı‘na kurulan buz pateni pisti. Ufff çocukluğumda TRT ekranlarında yayınlanan dünya artistik buz pateni şampiyonasını izlediğim günler aklıma geldi. Haydi GezginStar paten kaymayı biliyorsun bunu da yaparsın dedim ve attım kendimi piste. Buz pateni yapmak isterseniz kiralama ücreti ödemeniz gerekiyor 😉

Akşam saatlerinde açık havada buz pzateni yapan insanların yer aldığı Lviv yılbaşı yazısından bir görüntü.
Rynok Meydanı Buz Pisti
Elindeki çam ağacı şeklindeki kurabiye ile buz pateni yapan insalara doğru tutup, çekilmiş bir görüntü.
Rynok Meydanı Buz Pisti
Binanın üzerinde yerleştirilen, ren geyikleri, kızak ve yeni yıl süsleriyle tasarlanmış noel pazarından görüntü.
Rynok Meydanı Lvivi Yılbaşı

Svobody Meydanı‘na kurulan sahnede ise etkinlik takvimine göre konserler düzenleniyor. Lviv yılbaşı sokak etkinlikeri şehrin ana meydanı olan Lviv Opera Binası önünde gerçekleştiriliyor. Bizim sıkılmadan günde 3-4 kez uğradığımız meydana ne zaman gitsek mutlaka bir etkinliğe denk geldik. Yukarıda link paylaşmıştım şehirdeki etkinlik takvimi hakkında oraya muhakkak bir göz attın.

Tarihi bir opera binasının, ışıklandırılmış şekilde akşam saatlerinde çekilmiş görüntüsü.
Lviv Opera Binası

Şehir meydanında yer alan 20 metrelik devasa çam ağacının ışıkları 18 Aralık günü düzenlenen etkinlik ile aydınlatılıyor. Ardından da düzenlenen konser ile Ukrayna ezgileriyle dans edip, adeta yılbaşı öncesi bir prova yapıyorsunuz.

Metrelerce yükseklikteki bir noel ağacı ve altına yerleştirilmiş hediye paketlerinin yer aldığı görüntü.
Lviv Noel Ağacı

Lviv Yılbaşı Kutlamaları

Şehirde yılbaşı kutlamaları Svobody Meydanı‘nda gerçekleştiriliyor. Devasa yılbaşı ağacı ve opera binasının sunduğu görsel ışık şölenini kesinlike kaçırmayın. Havanın soğuk olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz size bir GezginStar tavsiyesi veriyorum kalabalığın arasına karışın o zaman soğuğu hiç hissetmiyorsunuz. Kutlamalara giderken hazırlıklı gidin. Hazırlıktan kastım tabii ki şampanyanızı yanınıza alarak gitmeniz.

Akşam saatlerinde, noel pazarındaki standlar ile gülümseyip poz veren kadın.
Lviv Svobody Meydanı

Saaatler 00:00 gösterdiğinde şampanyayı patlatıp, dakikalarca süren havai fişek gösterisi altında yudumlayarak ortamın keyfini çıkarın. Yok ben restoranda, barda yeni seneyi karşılamak istiyorum diyorsanız da biraz kesenin ağzını açmanız gerekiyor. Benden söylemesi Lviv sokaklarında hayat var. Ne bir gece kulübüne ne de bir bar ortamına ihtiyacınız var. Yazımın başında da belirtmiştim ben 2019 senesini her ne kadar Bükreş sokaklarında karşılamış olsam da sizlere fikir vermek açısından kısacıkta olsa yeni yıl kutlamaları hakkında bilgi vermek istedim.

Kar yağışlı bir akşamda, sokak lambası, arabalar ve noel pazarının uzaktan yer alan görüntüs.
Lviv Svobody Meydanı

Yılbaşı Lviv ‘de nasıl oluyor ? ya da  Lviv noel pazarları nasıldı ? sorularına cevap vermek, kendi deneyimlerimi sizlere paylaşmak için hazırladığım yazımı umarım beğenmişsinizdir. Benim eğlendiğim kadar sizlere de o enerjiyi geçirmeye çalıştım. Instagram story’lerde gezi boyunca yaptığım paylaşımlarıma sürekli ne kadar çok eğleniyorsunuz, Lviv harika bir şehre benziyor, bende sizin sayenizde Lviv’e uçak bileti aldım gibi gibi o kadar çok mesaj aldım ki bu tarihi dokusunu yitirmemiş şehri böyle özel bir zamanda ziyaret etmek ayrı br keyifti benim için.

Ahşap kulübeler önünde, gülümseyip poz veren bir kadın.
Rynok Meydanı Lviv Noel Pazarları

Bu gözler ne şehirler gördü ama hiç birisi Lviv kadar ucuz ve bitmeyen eğlenceye sahip değildi. Umarım tekrar tekrar benim de sizlerinde yolu Lviv’e düşer. Lviv yılbaşı geziniz ya da planınız hakkında sormak istediklerinizi yorum olarak bırakabilir ya da sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşabilirsiniz. Maceralarıma ortak olmak instagram  isterseniz facebook üzerinden beni takip edebilirsiniz. Gülümseyin hayata 😉

Lviv Gezi Rehberi  yazımı okumak için klik klik!!!

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir