Ekonomik Gezi / Gezi Rehberi / Vizesiz Ülkeler

Puerto Princesa Gezi Rehberi ile A’dan Z’ye Şehri Keşfet

Puerto Princesa gezi rehberi de nereden çıktı şimdi demeyin. Ülke adalardan oluştuğuna göre bende buraların gözdesi olan Palawan Adası’na gelip asıl görmek istediğim El Nido kasabasına geçiş için kullandığım bu küçük şehri anlatmak istedim sizlere. Adanın başkenti Puerto Princesa kalabalık ve düzenin olmadığı, gezilecek yerler açısından kısıtlı bir başkent. Nüfusu 255.000 civarında.

Burada ne işim olduğu ortaya çıktı. El Nido gibi cennet bir tatil noktasına ulaşmak için burayı kullanmıştık ve dönüşte de burada konaklayıp buraları gezelim dedik ama hata yapmışız sanırım. El Nido gibi sakin ve huzur dolu bir tatilden sonra, kalabalığa karışmak offf zor geliyor insana.

El Nido yazımı okumak için buraya tıklayın klik klik!!

Puerto Princesa Ulaşım

Manila’dan Air Asia havayolu şirketi Puerto Princesa’ya gelebilirsiniz ki bizde bu şekilde ulaştık.

Puerto Princesa’da bulunan havaalanı oldukça butik yani küçük. Şehir merkezine de yaklaşık olarak 10 dk’lık bir mesafede yer alıyor. Taksi ya da tuk tuk ile merkeze ulaşım sağlayacaksanız mutlaka sıkı bir pazarlık yapmalısınız.

Şehir içi ulaşımda da yine tuk tuk kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Puerto Princesa’da Gezilecek Yerler

Puerto Princesa’ya gelmeden önce yaptığımız araştırmalarda yapacak bir şey bulunmadığını okumuşuk. Fakat 15 günlük Asya seyatinin son günlerinde dinlenmeye ihtiyacımız olacağı için burada konakalama yapmayı seçtik. Konaklama yapmışken de benim gbi yolu düşen gezginler için Puerto Princesa gezi rehberi oluşturmaya karar verdim.

Immaculate Conception Katedrali

Şehir merkezine ulaştığımızda ilk durağımız olan Immaculate Conception Katedrali‘ni görmek için yollara düştük. Çok mu değişik bir yapı? hayır değil ama gelmişken görmeden geçmeyelim istedik.

Açık mavi renk ile boyanmış kilisenin giriş kapısından dış görüntüsü.
Immaculate Conception Katedrali

Bay Walk

Deniz kenarında bir kordon boyuna geldik, ismi Bay Walk. Salaş balık lokantalarının olduğu bir yer. Akşam üstü gitmek daha iyi bir tercih olabilir biz öğleye doğru gittik ve her yer yeni yeni açılıyordu.

Kaldırım taşları ile zeminin kaplandığı uzun bir yürüyüş yolu.
Bay Walk

Subterranaen River

Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Subterranaen River (yeraltı nehri) kireç taşlarından oluşmuş ve 8 km uzunluğuna sahip. Nehri gezmek için turlara katılabilirsiniz. İki ayrı tur seçeneği mevcut, 1 saatlik ya da 3 saatlik olarak değişiyorlar. Bu jeolojik nehir, kireç taşı formasyonundan oluşmuş, 220’ye yakın hayvana ve 800 çeşit bitki örtüsüne ev sahipliği yapıyor. Bir çok gezginin Puerto Princesa gezi rehberi listesinde ilk sırada yer alıyor bu yeraltı nehri fakat bizim vaktimiz olmadığı için gidemedik belki siz uğrarsınız.

Motosiklet ve tuk tuk araçların yer aldığı bir sokaktançekilmiş görüntü.
Tuk Tuk

Puerto Princesa Gez Rehberi ile Nerede Ne Yenir?

Badjao Seafront Restaurant

Deniz ürünleri yiyip, farklı bir yerler olsun derseniz adresinizi Badjao Seafront adındaki restorana çevirebilirsiniz. Denizin üzerine kurulmuş bir mekan düşünün ama deniz de biraz bataklığı andırıyor… Tuk tuk kiralayıp gidebileceğiniz bu restorann, şehir merkezine yaklaşık 20dk uzaklıkta. Tuk Tuk aracını kullanan kişi ile baştan anlaşma yapın, sizi orada beklemesi için. Biz yapmadığımız için kaldık orada ve restorandan birisi bizi caddeye kadar aracı ile çıkardı, oradan tuk tuk bulup geri otelimize dönebildik. Gelen ürünler lezzetli ve fiyatlar da öyle aman aman pahalı değil. Şehirde belki de en çok keyif aldığım yer burası oldu o yüzden Puerto Princesa gezi rehberi yazımda burayı sizlere anlatmak istedim.

Kalui Restoran ise listemize alıp, kapısına kadar gidip o gün çalışmadıklarını öğrendiğimiz bir mekan. Vaktiniz varsa bir uğrayın 😉 Hem dekoratif anlamda hem de deneyeceğiniz lezzetler ile güzel bir restoranolduğunu okuduk her yerde.

Ahşap masalar ve sandalyelerin yer aldığı tavandan sarkan kağıt fenerlerin görüntüsü.
Badjao Seafront
Denizin gökyüzünün birleştiği ağaçların ve küçük kayaların yer aldığı bir fotoğraf.
Badjao Seafront Gün Batımı
Pişmiş yengeç ve karidesin servis edildiği bir yemek masası görüntüsü.
Badjao Seafront
Restoranda gelen hesabın görüntüsü.
Badjao Seafront Hesap

Robinsons Place Mall alışveriş merkezine uğrayıp hem serinleyip hem de vakit geçirebilirsiniz 😉

Puerto Princesa’da gece hayatını yaşayabileceğiniz pek çok adres bulunuyor. Plaj barlardan, gece kulüplerine kadar pek çok mekanda eğlencenin tadına bakabilirsiniz.

Daha çok Fiilipinler’e dair yazı okumak isterseniz klik klik!!!

Filipinler Gezi Rehberi Nerede Konaklanır ? Nerede Ne Yenir ?

Filipinler’in Başkenti Manila Gezi Rehberi

Puerto Princesa Gezi Rehberi ile Konaklama

Puerto Princesa’da konaklayabileceğiniz çok seçenek bulunuyor. Palawan Adası giderek popüler hale geldiği için otellerin de sayısında artış olmuş. Bizim tercihimiz şehir merkezinde olmayan Microtel by Wyndham-Puerto oldu. Belirli zamanlarda kalkan servis ile merkeze gidebiliyorsunuz, yani ulaşım sorunu yaşamıyorsunuz. Deniz öyle girilecek gibi değil, gel git olduğu için ama kafa dinleyeceğiniz güzel bir otel.

Denizin çekilmesi ile sahilde iki ağacın arasında ellerini yukarıya kaldırmış poz veren bir kız fotoğrafı.
Microtel by Wyndham-Puerto Palawan

Puerto Princesa’da geçireceğiniz 2 gün, sizin Puerto Princesa’yı keşfetmenize yetecek bir süre. Farklı kültürleri, farklı lezzetleri ve hayatları deneyimleyeceğiniz, aklınızın hep bir köşesinde kalacak anılarla dolu adaya veda zamanı. Puerto Princesa gezi rehberi yazım ile ilgili sorularınız için yorum bırakabilir ve maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum. Gülümseyin Hayata 😉

Puerto Princesa gezi rehberi yazısından güneş gözlüğü ile poz veren çift.
Tuk Tuk Yolculuğu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir