Szimpla Kert – Garanti Ederim Hayatınızda Böyle Bir Bar Görmediniz !

Szimpla Kert , ismi ne kadar hoş geliyor değil mi kulağa? Burası bir mekan ismi ama olay mekanın tarzında gizli.

Ben burayı nasıl keşfettim onunla başlayalım. Türkiye’den araba ile çıktığımız gezimizin beşinci ülkesindeyiz. Sabah Free Walking Tour ‘a yetişelim diye otelden apar topar çıktık ama yetişemeyip, yolda gördüğümüz başka bir ücretsiz yürüyüş turuna herhalde bu bizim katılacağımız turdu diyerek kendimizden emin bir şekilde karıştık. Ama dııııt yanlış tahmin Yahudi Mahallesi turuna katılmışız ve bu gezi sayesinde öğrendik bu mekanı.

Ruin bar ya da Macarca “romkocsma” hiç duydunuz mu? Hemen açıklıyorum harabe, yıkılmış anlamına geliyor ruin. Yani harabe bir ortamdan başka bir dünya yaratmışlar.

Szimpla Kert içindeki renkli ve sıradışı tasarım telefon kulübesinde Gezginstar poz verirken

Szimpla Kert

 

Harabe Bar Szimpla Kert

Kullandığınız ve artık sıkıldığınız, çöpe attığınız ne kadar eşya varsa, işte bu mekanlar o ürünlerle dekore ediliyor. Bisiklet, araba koltuğu, vazo, yastık, çanta, kuvet, avize… aklınıza ne geliyorsa.

Ruin barlar daha çok Yahudi mahallesinde yani 7. bölgede bulunuyorlar. Szimpla Kert ise Dohány Sokağı Sinagogu ‘nun hemen iki sokak arkasında yer alıyor.

Szimpla Kert Giriş

İşte ruin pubs krallığının detayları ! 

Eskiden soba fabrikası olan, ardından da sinema olarak kullanılan mekan senelerce atıl kalmış. Sonra birden ruin konseptli bar furyası başlamış. Bir iki derken şu an şehirde yaklaşık 25 adet harabe bar bulunuyor. Alkol fiyatları da oldukça makul.

Kapıdan içeri girdiğinizde gözünüz sağa sola takılmaya başlıyor hemen çünkü o kadar renkli, o kadar canlı ve farklı bir konsept var ki.

Szimpla Kert Bahçe

Mekan 2 katlı ve üstü açık olan bir avlusu ile çok güzel bir atmosfere sahip. Kışın soğuk olduğundan gelen müşteri sayısı azalsa da Nisan ayı itibariyle özellikle hafta sonları dolup taşıyor.5-6 adet bar var,alkollü ya da alkolsüz içeceklerinizi  kendiniz gidip bardan self servis olarak alıyorsunuz.Bu arada atıştırmalık bir şeyler de bulabilirsiniz.

Szimpla Kert Üst Kat

 

Szimpla Kert Bahçe

Gündüz gözüyle gidip dolaşmanızı,bir şeyler içmenizi Szimpla Kert atmosferini doya doya yaşamanızı tavsiye ediyorum çünkü akşam ayrı bir dünya olduğu için bu kadar detayına inemezsiniz,gözünüzden bir şeyler kaçar. Siz akşam eğlenmeye gelin.

Öyle masa falan bulmak büyük dert,bulursanız da zaten bilmediğiniz insanlarla beraber oturmak durumunda kalıyorsunuz. Amaaaan oturup ne yapacaksınız, müzik şahane,durma coş eğlen 😉

Öncelerden sadece lokallerin gittiği bu harika mekan,yapılan tanıtımlarla artık turistik bir nokta haline gelmiş. Bu yüzden de yerel halk farklı ruin barlara yönelmiş.Göz atmak isterseniz Ruinpubs.com sitesinden diğerler mekanlara ulaşabilirsiniz.

Komünist Dönemden Kalan Orjinal Araba

Müzik tarzı olarak hafta sonları özellikle Dj’ler sahne alıyor, elektronik müzik yapıyorlar. Gündüz ya da akşam üstü jazz, rock, chillout gibi müzikler çalınıyor.

Szimpla Kert barda mutlaka denenmesi gereken içkiler neler ?

Budapeşte‘ye kadar gelmişsiniz meşhur içkisi “Palinka” içmeden dönmek olmaz deyip hooop bir tane yuvarlarsanız aman dikkat. Alkol oranı %38’ler %86’lerde olabiliyor. Bu bir meyve likörü aslında. Ama ertesi sabah uyandığınızda bir önceki günü hatırlatmayacak kadar etkili. Fiyatı 1000 Ft yaklaşık 3 € yapıyor yani hiç bir şey.

Beary’s adında blackcurrat (frenk üzümü) meyve suyu ile hazırlanmış alkolü bir içki daha satıyorlar. 800 Ft yani yaklaşık  2,5 € yapıyor. Türkiye’de imkansız artık bu fiyatlara alkol içmek, belki 33’lük birayı zor içersin.

Beary’s

Spritzer ise beyaz şarap fakat daha çok soda ile tüketiliyor.

Szimpla Kert Fiyatlar

Szimpla Kert Menü

Pazar günleri avluya kurulan çiftçi pazarını da ziyaret etmeyi unutmayın.Peynir, reçel, ekmek, sebze, yumurta… gibi birçok ürün taze taze satılıyor.Küçük atıştırmalıklar alıp yanına da bir kahve patlatırsanız ufff harika bir Pazar sabahı etkinliği olur.Yazarken bile öyle mutlu oluyorum ki gerçekten böyle keyif aldığım noktalar sayılıdır.

Bu arada mekana girmek için gündüz gece özel bir etkinlik olmadığı sürece ücretsiz. Çeşitli küçük çaplı festivaller, konserler, sergiler… gibi etkinliklere yer yer ev sahipliği yapıyor.

Szimpla Kert

Szimpla Kert

Lonely Planet tarafından dünyanın en iyi 3. ruin barı seçilmiş olması ile ismini harabe bar severlere duyurmayı başaran Szimpla Kert , size hayal ettiğinizden bile daha fazla eğlence ve keyif verecek. Mekan hakkında detaylara ulaşmak isterseniz tıklayın . Maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum.

Bu arada Budapeşte’de yeme içme hakkında herşey için bu yazıya klik klik! > Budapeşte Yeme İçme – Avrupa’daki En Ucuz Şehir !

Szimpla Grafiti

Gülümseyin Hayata 😉

 

Be first to comment