Ekonomik Gezi / Gezi Rehberi / Vizesiz Ülkeler

Tara Kanyonu Gezi Rehberi ile Avrupa’nın En Derin Kanyonunu Keşfet

Tara kanyonu gezi rehberi ile buraya nasıl ulaşılır ? Nerede konaklanır ? Hangi aktviteleri deneybilirsiniz? gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımda bulabilirsiniz.

Karadağ gezilecek yerler araştırması yaptığınızda ilk karşınıza çıkacak destinasyonlar, sahil şeridinde yer alan Budva ve Kotor ‘dur. Bu kez sizlere bu popüler şehirlerin dışında, çoook farklı bir noktayı anlatacağım.

Ellerini iki yana açıp, köprü ve doğaya doğru poz veren bir kadın.
Durdevica Tara Köprüsü

Yolumuz buraya nasıl düştü ? Nereden geliyoruz nereye gidiyoruz ?

Türkiye’den araçla yurtdışına çıkmak fikri ile başladı her şey. Belirlediğimiz rotaları gezerek yolculuğumuza devam ederken Durmitor Milli Parkı ‘na giriş yaptık. Karadağ’ın başkenti Podgorica ‘ya uğradık, görülmesi gereken yerleri gördük ve sonra Ostrog Manastırı ‘nı gezip, geceyi geçireceğimiz Sırbistan ‘ın Nova Pazar şehrine doğru ilerlerken bu milli park çıktı karşımıza. Yani buraya gelmemin en büyük sebebi, yol güzergahımızın buradan geçiyor olması idi. İyiki de öyle olmuş, muhteşem bir yermiş. Keşke daha fazla zamanımız olsa da, bir kaç gün burada konaklayabilseydik diye içimden geçirmedim değil. Tara kanyonu hakkında yazı araştırdığımda türkçe kaynaklı yeterince yazı bulamadım açıkçası. Tara kanyonu gezi rehberi yazım ile bu tarafa yolu düşen gezginler için detaylı bir içerik hazırlamak istedim.

Ostrog Manastırında Başıma Gelenler yazımı okumak için tıklayın.

Karadağ küçük bir ülke olsa da, coğrafi özellikleri bakımından kuzeye doğru, yani Sırbistan tarafına çıktıkça doğa size farklı bir yüzünü gösteriyor. Ülke sınırları içerisinde toplam beş adet milli park var ; Durmitor, Biogradska Gora, Lovcen,Prokletije ve Skader Lake(İşkodra Gölü)

Bir gün diğerlerini de gezmek dileğiyle diyerek başladık Durmitor Milli Parkı ‘nı gezmeye.

Yemyeşil çayırlar üzerinde tek başına konumlanmış birkaç adet evin yer aldığı bir görüntü.
Durmitor

Dağ turizmi denildiğinde Karadağ için ilk akla gelen nokta Durmitor Milli Parkı. Tara kanyonu gezi rehberi yazılarının da aslında baş aktörübu milli park. 4000 nüfusa sahip Zabljak kasabasının sınırları içerisinde yer alan milli parkta, 18 buzul göl ve 5 adet kanyon bulunuyor. 390 km2’lik alanı kaplayan milli park, kış aylarında kayak severlerin uğrak yeri olurken, yaz aylarında ise rafting, kano, kaya tırmanışı, kanyon yürüyüşü, bisiklet, binicilik… gibi pek çok farklı spor alternatifi ile bir çok kişi tarafından ilgi görüyor. Doğa severlerin sıklıkla ziyaret ettiği milli parktaki en önemli buzul gölü ise Crno Gölü ‘dür. Milli park, 37 çeşidi endemik olmak üzere yaklaşık 130 değişik bitki türüne, kurt ve boz ayı gibi yaban hayvanlarına da ev sahipliği yapıyor.

Karadağ Tara Kanyon hakkında bilgiler !

Durmitor Milli Parkı içerisinde ismi Tara Nehri ‘nden gelen bir kanyon yer alıyor. Kızıl renge bürünmüş heybetli kayalardan oluşan, Amerika’daki Grand Canyon (Büyük Kanyon) dünyanın en büyük kanyonu iken, mistik bir atmosferdeki, yeşilin her tonuna sahip Tara Kanyon ise dünyanın ikinci büyük kanyonu olma özelliğine sahiptir. Ve aynı zamanda Avrupa’daki en derin kanyon da burasıdır. Yaklaşık 500 yıllık karaçam ormanlarının oluşturduğu bitki örtüsü ile kaplı bir doğa harikası olan park, 82 km uzunluğunda ve 1300 metre derinliğindedir. Kanyon içerisinde 80’e yakın mağara bulunuyor. UNESCO 1977 yılında Durmitor Milli Parkı koruma altına almış.

Tara Kanyonu gezi rehberi yazından yemyeşil bir doğada akan Tara Nehri'nin görüntüsü.
Tara Nehri
Gezgin bir çiftin arkalarında orman ve nehrin yer aldığı gezi fotoğrafı.
Tara Kanyonu

Tara Kanyonu Gezi Rehberi |Biz Nasıl Zaman Geçirdik ?

Tara Kanyon‘da yer alan meşhur Durdevica Tara Köprüsü’nü geçmeden hemen yolun sağına aracımızı park ettik, araçtan indik ve donuyoruzzzz dışarısı buz gibiymişşşşşş. Yaz döneminde hava sıcaklığı gündüz 30 dereceyi görürken, güneşin batmasıyla 10 derecelere kadar düşüyormuş. Kış mevsimini hiç düşünemiyorum. Köprünün olduğu noktaya doğru yürüdük ve offf manzara süper. 165 metre yüksekten aşağıya doğru bakıyoruz.

Gözümüz zipline’a takıldı ama bende cesaret olmadığı için yapamadık 🙂 Tara kanyonu gezi rehberi yazılarının birkaç tanesinde bu zipline’ı önermişlerdi denemek isterseniz bende öneriyorum oldukça keyifli görünüyor.

Elketrik direği üzerinde sarı renkte bir afiş,yanyana dizilmiş satış kulubelerinin yer aldığı bir görüntü.
Tara Kanyon Zipline

Burnumuza gelen baharat kokusu bizi hemen köprünün yanında yer alan mekana götürdü. Patates kızartması yiyip bir şeyler içtikten sonra manzaraya veda ettik ve yolumuza koyulduk.

Dağ manzaralı bir otel ve otelin merdivenlerinde fotoğraf çektiren genç kez.
Motel Tara
Tahta bir zenim üzerine yerleştirilmiş bira bardağının köprü ve yemyeşil bir doğa manzarası ile çekilmiş görüntüsü.
Durdevica Tara Köprüsü

Ama köprüyü geçer geçmez bir kez daha durup manzaraya bakmak istediğimizde işte bu yaaa dedik. Harikaydı tek kelimeyle.

Yol kenarındaki tabelanın çekilmiş görüntüsü.
Tara Kanyon Köprü

İnsan bakmaya doyamıyor, bırakıp gitmek de istemiyoruz ama mecburen yolculuğa devam. Karadağ gezilecek yerler araştırması yaparken bu kadar muhteşem bir doğa ile karşılaşacağımı hayal etmemiştim.

Eliyle zafer işareti yapıp, arkasında muhteşem bir orman manzarası ve Tara Nehri ile poz veren gezginstar.
Tara Kanyon

Black Lake (Kara Göl) gelen ziyaretçilerin sıklıkla uğradıkları bir noktaymış, bizim zamanımız olmadığı için gidemedik. Yokuş olmayan, düz bir yoldan ilerleyip bu göle ulaşıyorsunuz. Yolun düzgün olmasından dolayı çok fazla ziyaretçi geliyor. Zamanınız bol ise mutlaka uğrayın derim.

Tara Kanyon’a nasıl ulaşılır ?

Şimdi yolculuğa çıkmadan önce, çevrimdışı kullanabileceğiniz bir haritayı mutlaka cep telefonunuza yükleyin. Biz “Here We Go” uygulamasını kullanıyoruz. Gideceğimiz ülkelerin haritalarını indiriyoruz ve sonrasında da çevrimdışı kullanabiliyoruz. Zablijak yönünde ilerliyor olmanız gerekiyor, zaten sürekli karşınıza yol tabelaları çıkacak, takip etmeniz yeterli. Yani Karadağ’ın kuzeyine doğru ilerliyoruz. Şunu belirtmeliyim ki akşam buradan geçmenizi tavsiye etmiyorum. Birincisi böyle güzel bir manzarayı kaçırıyor olmanızdan dolayı, ikincisi ise yolların virajlı olmasından dolayı pek güvenli olmayabilir. Tabii bir de yaban hayvanlarını eklersek gündüz seyahat etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Benzin istasyonu ve yemek yiyebileceğiniz noktalar çok az, o yüzden temkinli yola çıkmakta fayda var 🙂 Tara kanyonu gezi rehberi en popüler noktası olan meşhur Durdevica Tara Köprüsü’ne ulaştığınızda Motel Tara’yı göreceksiniz, burada bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Ayrıca Budva, Kotor gibi turistik noktalardan günübirlik düzenlenen turlar ile de gelebilirsiniz.

Zafer işareti yapıp arkasında köprü ve doğa manzarası ile poz veren genç bir kadının görüntüsü.
Durdevica Tara Köprüsü

Tara Kanyon içerisinde konaklama yapmak isterseniz !

Durdevica Tara Köprüsü’ne yakın noktalarda bir çok seçenek bulabilirsiniz. Kamp yapabilir, bungalovda ya da hotelde kalabilir, hatta karavanla bile gelip konaklayabilirsiniz. Ortalama konaklama fiyatları 20 Euro’dan başlıyor. Yüksek sezona göre de bu fiyatlar değişkenlik gösteriyor.

Doğa severlerin sıkça geldiği, bizim gibi gezginlerin ise kısıtlı vakit ayırdığı bu muhteşem ötesi güzellikler artık Karadağ gezilecek yerler listemin ilk 3 destinasyonu arasında yer alıyor. Karadağ geliyorsanız ve zamanınız yeterince varsa mutlaka yolunuzu Durmitor Milli Parkı ve Tara Kanyon’a düşürmeniz dileğiyle. Tara kanyonu gezi rehberi yazım ile ilgili sormak istediğiniz soruları yorum olarak bırakabilir ayrıca maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum. Gülümseyin Hayata 😉

Duvar üzerine oturmuş gülümseyip poz veren gezginstar, arkada yemyeşil bir doğa ve nehrin yer aldığı gezi fotoğrafından bir kare.
Tara Kanyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir