Ekonomik Gezi

Venedik Gezi Rehberi Ne Yenir? Nerede Konaklanır?

Batmadan görülmesi gereken bir şehir olduğundan bende gidip bir görüyüm dedim ve sonrasında da sizler için Venedik gezi rehberi yazımı sizlere yol göstercici olarak hazırladım.

Venedik Adriyatik Denizi kıyısında lagünler üzerine kurulu bir ada kenti ve bu şehir için, The New York Times gazetesi yazarı olan Luigi Barzini “şüphesiz insan eliyle inşa edilmiş en güzel şehir” demiş, eee benim de bir tanımlama yapmam istenirse, şunları sıralardım herhalde;

  • Paris’ten sonra en gözde aşk şehri
  • Yüzen şehir
  • Pastel renkli evler
  • Maskeler şehri
Venedik içindeki dar bir kanal üzerindeki kemerli küçük köprü ve üzerinden geçen insanlar ve çepeçevre renkli tarihi binalar
Venedik

Venedik şehir içi ulaşım

118 ada üzerine kurulu olan Venedik 170 kanal birbirinden ayırıp, 400 köprü bu adaları birbirine bağlıyor. Aslında rakamları duyduğumda çok garip gelmişti ama uçaktan kuş bakışı şehri gördüğümde,bu profil kafamda tam olarak oturdu. Şehirde motorlu kara taşıtı bulunmuyor, bir çok evin önünde küçük motorlu kayıklar bulunuyor, ulaşımlarını ya bunlarla ya da küçük vapur tarzındaki botlarla, belirli bir güzergahta gerçekleştiriyorlar.

Zamanımın kısıtlı olması ve şehrin labirent gibi olan dar sokaklarını yürüyerek keşfetmek daha cazip geldiği için gondola ya da küçük vapurlara binmeyi tercih etmedim, sadece fotoğraflarını çektim 🙂

Kanal üzernde iki adet gondol ve iki yakayı birbirne bağlayan köprü resmi.
Venedik Gondol

Venedik gezi rehberi yazımdan sizlere bir tavsiye bu büyülü şehre gittiğinizde hemen şehrin ayrıntılı bir haritasını satın almanızı tavsiye ederim. Çünküüü her yer birbirine benziyor ve gezmek istediğiniz yerlere vakit kaybetmeden en kolay ulaşacağınız yolu ancak harita yardımı ile bulabiliyorsunuz  😉

Güneşli bir günde Venedik kanalında yer alan tekne ve evlerin yer aldığı fotoğraf.
Santa Lucia Tren İstasyonu

Venedik gezim sırasında kendime bir gezi yolu belirledim ve başlangıç noktamı Santa Lucia tren istasyonunu seçip, buradan yürüyerek San Marco Meydanı’na ulaşacaktım ve öyle de oldu ama diyebilirim ki görmediğim sokak da kalmadı… her yer birbirine benzeyip duvarlardaki sokak isimlerinin yazdığı tabelalarda da çift yönlü oklar olunca,biraz kaybolup yanlış yollara girsem de çok keyifli bir gezi olmuş oldu:)

Venedik gezi rehberi ile gezilecek yerler

Büyük Kanal / Rialto Köprüsü

Uzun ve dümdüz, sağlı sollu tezgahlarda hediyelik eşyaların satıldığı bir pazarın içinden geçerek, Rialto Köprüsü’nün merdivenlerine ulaştım.

Bu yapı Büyük Kanal üzerindeki 4 köprüden biri olup,aynı zamanda Venedik‘in sembollerinden en meşhur ve en eski olanıymış.

Ters V şeklinde olan Rialto Köprüsünden geçmeyi bekleyen turistlerin oluşturduğu kalabalık.
Rialto Köprüsü

Buradan Büyük Kanalın eşsiz manzarasına izlemeyi ve hatıra olarak fotoğraf çektirmeyi unutmayın 😉

Ve yeniden küçük daracık ve kalabalık Venedik sokaklardayım…Her yerde ışıl ışıl maskelerin satıldığı dükkanlar ile küçük butiklerin vitrinlerine bakmaktan,ara sırada içerilere girip çıkmaktan kendimi alıkoyamıyorum.

Rengarenk,tüğlü karnaval maskelerin yer aldığı vitrin camından bir fotoğraf.
Venedik Maske Dükkanı

San Marco Meydanı

Labirent gibi sokaklarda geçen keyifli bir yürüyüşün ardından, Venedik gezi rehberi‘nin görülmesi gereken noktlarından en popüler olanı San Marco Meydanı‘ndayım. Meydanda 4 adet önemli yapı bulunuyor.

Tarihi yapıların bulunduğu kocaman bir meydan ve etrafı inceleyen insanların görüntüsü.
San Marco Meydanı
  • San Marco Bazilikası (Basilica di San Marco), Avrupa ve Bizans mimarisinden esinlenerek yapılmış olan bu kilise,o dönemde sadece şehri yönetenler tarafından kullanılıyormuş.
  • Dükler Sarayı (Palazzo Ducale) Kilisenin yanında yer alan Düklerin yaşadığı saray beyaz ve pembe mermerler kullanılarak yapılmış.
  •  San Marco Çan Kulesi (Campanile di San Marco) kilisenin hemen karşısında yer alıyor. 99 metre yüksekliğindeki yapı 1902 yılında yıkılmış ve aslına uygun bir şekilde yenisi inşa edilmiş. Kulenin tepesinden asansör ile çıkıp Venedik‘i izleyebilirsiniz.
  • Saat Kulesi  (Torre Dell’Orologio) meydandayer alan diğer bir kule.500 yıldır çalıştığı söylenen saat kulesinin tepesinde, 2 adet insan figürü yer almakta ve saat başı çana vurarak insanlara zamanın akıp gittiğini hatırlatmak için yapıldığı söylenmekte.

Ahlar Köprüsü

Meydandan denize doğru yürüdüğünüzde Palazzo Ducale‘nin yanında kum saati gibi daralan bir köprü bulunmakta ve sadece buradan Ahlar Köprüsü‘nü (Ponte dei Sospiri) görebilme şansınız olduğu için köprü sürekli bir hayli kalabalık…

İki binayı birbirine bağlayan küçük bir köpü ve gondolların resmi.
Ahlar Köprüsü

Sarayı ve hapishaneyi birbirine bağlayan köprüye, bu ismin verilmesindeki sebebe gelince, hapis cezası alan mahkumların bir daha serbest bırakılmamasından dolayı, mahkumların hapishaneye geçtiği sırada Venedik’in güzel manzarasını son kez köprünün parmaklıkları arasından görüp,iç çekmeleri nedeniyle bu ismi aldığı söyleniyor.

Pastel renklerdeki evlerin önünde köprü üstünde güneş gözlüğü ile poz veren bir kız.
Venedik

Venedik’te nerede ne yenir? Nereden Ne alınır?

Genel olarak yemekler ve hediyelik eşya fiyatlarından bahsedecek olursam, her ikisi için de acele etmeyin, zamanınız varsa gezin dolaşın öyle karar verin derim. Her bütçeye uygun yemek alternatifleri bulabilirsiniz restoranlar ya da kafelerde… Fiyat konusunda ise 15 Euro’dan başlayıp, ne  yemek istediğinize göre artış gösteriyor 😉 Hediyelik eşyaların fiyatları ise yaklaşık, Magnetler 1 Euro ile 8 Euro arasında değişip,maskeleri de yine 7 Euro ile 50 Euro arasında.

Venedik’te Nerede Konaklanır ?

Daracık sokalarıyla ün yapmış bu şehirde konaklama yapacağınız noktayı iyi belirmeiz gerekiyor. Sebebi elinizde bavullar, konaklama yapacağınız otele rahat rahat yürüyebilirim ya da taksi ile geçebilirim diye bir düşünce olmasın aklınızda. Çünkü siz yürürken kalabalıktan zorla geçtiğiniz o kadar çok sokak var ki, bir de elinizde bavul inanın çekilmez bir hal alıyor. Venedik gezi rehberi yazım ile küçük ama oldukça faydalı bir püf nokta vermek istedim sizlere. O yüzden sırt çantası ile seyahat ediyorsanız şanlısınız dilediğiniz noktadan konaklama ayarlayabilirsiniz. Fakat bavul varsa işte o zaman konaklayacağınız nokta tren istasyonuna yakın olmalı.

Masmavi bir deniz ve kıyıda yer alan gondallar ile Venedik gezi rehberi fotoğrafı.
Venedik

İtalya hakkındaki diğer yazılarıma da aşağıdaki linklerden göz atabilirsiniz 😉

PORTOFİNO – GÜNCELLENMİŞ GEZİ REHBERİ

TRENTO – KUZEY ALPLERİ’NİN KALBİNDEKİ ŞEHİR !

Kendi kendinize rüyada mıyım diye sorup hiç uyanmak istemeyeceğiniz, Venedik sokaklarında tekrar tekrar kaybolup o büyülü atmosferinde bir iç daha çekip hayallere dalacağınız, bu masal şehre dikkat edin, kendine aşık etmesin. Herkesin bir gün yolunu düşürmesi dileğiyle. Venedik gezi rehberi yazım umarım siz gezginlere bir ışık tutmuştur, maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum. Gülümseyin Hayata 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir