Ekonomik Gezi / Gezi Rehberi / Vizesiz Ülkeler

Sentosa Adası Gezi Rehberi ile Adayı Adım Adım Keşfet

Sentosa Adası gezi rehberi yazım ile adaya nasıl ulaşılır ? Hangi aktiviteler yapılmalı ? gibi sorularınız için detaylı olarak hazırladığım yazım ile karşınızdayım. Sentosa Adası insan eliyle her şey tasarlanarak özene bezene yapılmış, sebebiyse tabii ki ülkeye turist çekebilmek. Singapur gibi tarih kokan bir şehir olmadığınızda bu turist çekme yöntemi de gayet yerinde görünüyor. Ülkeye 2016 yılında yaklaşık 16 milyon turist gelmiş ve bu demek oluyor ki Singapur devleti gerçekten muhteşem bir pazarlama stratejisi kullanıyor.

Sentosa, anlam olarak Malay dilinde sükunet, sessizlik olarak çevrilse de adanın içeriği ile pek uyuşmuyor. Çünkü Sentosa Adası içerisinde sizi harika aktiviteler bekliyor, yani adada sessizlik hakim değil, eğlence hakim. Eğlence adası olarak anılan bu ada, her yaştan insanın keyifli vakit geçirmesi için oluşturulmuş. İçerisinde golf sahalarından, plajlara, otellere, tema parklarına… bir sürü aktivite yapabilirsiniz.

Turuncu ve kırmızı renklerde Sentosa yazısının önünde poz veren bir kız görüntüsü.
Sentosa Adası

Sentosa Adası Gezi Rehberi ile Ulaşım

Adaya ulaşım için farklı seçenekler mevcut. Singapur şehir merkezinin herhangi bir yerinden Sentosa Adası için ulaşım çok kolay. Şehirden binceğiniz MRT (metro) ile HarbourFront metro istasyonuna gelip, tercih etmiş olduğunuz ulaşım aracı ile yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Yani burayı başlangıç noktası olarak düşünebilirsiniz.

Metro istasyonunda bekleyen insanların arkalarında çekilmiş görüntüsü.
Harbour Front Metro

Sentosa Board Walk (yürüyüş)

Yürüyerek adaya ulaşım yaklaşık 20-25 dk sürüyor. Sentosa Board Walk olarak biliniyor ve 1 S$ (Singapur Doları) ücret ödemeniz yeterli. Yürümeyi seven biri olarak tercihimi Sentosa Board Walk’tan yana kulladım.

Üzerinde yazan yazılar ve sarı, pembe, mavi, yeşil renkleriyle canlılık getirilmiş bir yön tabelası.
Sentosa Yürüyüş Yolu

Harbour Front istasyonundan çıkıp, okları takip ediyorsunuz, VivoCity alışveriş merkezinin içinden geçip yürümeye başlayacağınız noktayı kolaylıkla buluyorsunuz. Gözünüz korkmasın yürümekten, harika bir liman manzarası var. Yürüyen bantlar da yapmışlar, sağ sola bakıyım derken bir bakmışınız zaten adanın kapısındasınız. Özellikle akşam üstü dönüş yolunda, gün batım manzarası da muhteşem oluyor.

Zemini tahtadan oluşan, üzeri cam ile kapalı uzun bir yürüyüş yolundan görüntü.
Sentosa Adası Yürüyüş Yolu

Singapore Cable Car (teleferik)

Teleferik ile adaya ulaşım, ziyaretçiler tarafından çok fazla tercih ediliyor. Singapore Cable Car isimli ve tek yön, yetişkinler için 35S$, çocuklar için 25S$. 1974’den beri faaliyet gösteren teleferik bir kez kaza yapmış ve 7 kişinin ölümü ile sonuçlanmış. Limandan geçen bir gemide bulunan tankın kabine takılması ve düşmesi sonucunda gerçekleşmiş olay. Başlangıç istasyonunun ismi Mount Faber, ikinci istasyon HarbourFront ve son istasyon Sentosa Adası. Bence Sentosa Adası gezi rehberi ulaşım seçeneleri arasından yürümek yerine hangisini seçmeliyim derseniz teleferik en doğru seçenek olur derim. Çünkü görsel bir şölen sunuyordur eminim ki…

Singapore Cable Car hakkında güncel bilgilere ulaşmak için klik klik!!

Denize karşı korkuluklara yaslanmış,gülümseyerek poz veren bir kız göüntüsü.
Sentosa Teleferik

Sentosa Express (tren)

Tren ile adaya ulaşım da diğer bir seçenek. Sentosa Express isimdeki tren için, Singapur Sentosa Adası gidiş dönüş 4S$ ödemeniz gerekiyor. Trenin ilk durağı Vivo City alışveriş merkezinin bulunduğu Harbour Front metro istasyonu. 4 durak geçtikten sonra adaya ulaşıyorsunuz. Sentosa Station (VivoCity Shopping Mall) -Waterfront Station (Resorts World Sentosa ve Universal Studios Singapore) -Imbiah Station ve son durak Beach Station.

Sentosa Express hakkında daha çok detaylı bilgi için klik klik!!

Otobüs

Otobüsü de adaya ulaşım için kullanabilirsiniz. HarbourFront istasyonundan RWS8 no’lu otobüs ile Sentosa Ada’sına gidebilirsiniz. Fakat bu otobüsün şöyle bir özelliği var. Resorts World Sentosa (RWS)’da odanız varsa ya da Universal Stüdyo biletiniz varsa, bu ulaşım aracını ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Rezervasyonunuz bulunmuyorsa 1 S$ ödeyerek faydalanabilirsiniz. Turistler tarafından çok tercih edilen bir seçenek değil. Sentosa Adası gezi rehberi ulaşım notlarımı oluştururken en son tercihin olsun diye yazmışım. Gidip görünce doğru bir karar verdiğimi anladım.

Detaylı olarak incelemek isterseniz ulaşım hakkında tüm detayları bulabileceğiniz link bırakıyorum klik klik!!!

İşte Adada sizi yoldan çıkartacak seçenekler !

Peki Singapur seyahatinizde mutlaka uğramanız gereken Sentosa Adası ‘nda nasıl vakit geçirebilirsiniz?

Universal Studios Singapore

Ünlü film şirketlerinin dünya genelinde yer alan tema parklarından bir tanesini oluşturmakta. Transformers, Madagascar, Jurassic Park gibi ünlü filmlerin temalarından oluşan oyuncaklar yer alıyor.

Arkasında dünya şeklinde bir küre ve kalabalığın yer aldığı ellerini iki yana açıp, gülümseyerek poz veren bir kadın fotoğrafı.
Sentosa Adası Universal

Sentosa Merlion

Singapur şehrinin simgesi olan ”Merlion” heykeli Marina Bay bölgesine yer alıyor. Fakat Sentosa Adasın’da 37 metre yüksekliğindeki replikası bulunmakta ve adanın merkezini oluşturmakta.

Tiger Sky Tower

Yerden 110 metre yüksekliğe çıkarak, adayı seyredebileceğiniz bir seyir terası.

iFly Singapore

Gökyüzü dalışı/uçuşu yapabileceğiniz sıra dışı bir eğlence sizleri bekliyor. Uçuş öncesi almanız gereken bazı eğitimler var, yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Ardından 2 uçuş gerçekleştirebiliyorsunuz ve her uçuşun süresi 60 saniye. Birbirinden keyifli bu deneyimleri ücretleri ise farklılık gösteriyor. 79$’ndan (Singapur Doları) başlayıp seçeceğiniz paketin içeriğine göre fiyat giderek artıyor. Eğer ki iFly yapmayı düşünüyorsanız ve zamanınızda kısıtlıysa baştan söyleyeyim, zamanınızın yaklaşık 2 saati burada geçeceği için iyi planlama yapmalısınız. Sentosa Adası gezi rehberi yazım ile tavsiye edebileceğim en güzel aktivitelerden biri olabilir.

Wave House

Yapay dalga havuzunda harika vakit geçirebilirsiniz. İsterseniz sörf dersi de alabilirsiniz. Şiddetle tavsiye edilir.

Madame Tussauds Singapore

Dünyanın faklı şehirlerinde şubesi bulunan Madame Tussauds, balmumu heykellerinin yer aldığı bir müze. Bir çok ünlü ismin bal mumu heykeli yer alıyor içeride. İstediğiniz ünlüler ile fotoğraf çektirebilirsiniz 😉

MegaZip Adventure Park

Macera seveler için harika bir park burası. Kullanacağınız alanlara göre ödeyeceğiniz giriş ücretinin de tutarı değişmekte. İçerisindeki aktiviteler, adadan adaya geçiş, serbest düşüş, tırmanma….

Wings of Time

Işık, su, ateş ve müziğin birleşmesiyle oluşturulmuş bir şov izleyebilirsiniz. 20 dk süren gösteri,her gün 19:40- 20:40 saatleri arasında yapılmakta ve oturma planına göre alacağınız biletin fiyatı değişmekte,en uygun olanı 18 S$ başlıyor.

Denize girmek için 3 harika plaj !

Plajlar, adada yapay olarak oluşturulmuş. Güney kıyısında bulunuyorlar. Siloso, Palawan ve Tanjong isminde. Kumsalları oluşturulurken Endonezya ve Malezya sahillerinden kum taşımışlar. Sentosa Adası gezi rehberi listemi oluştururken en çok merak ettiğim noktalarından biriydi burası.

Palmiye ağaçları ile kaplı bir kumsalda denize doğru çekilmiş bir görüntü.
Sentosa Plajları

Palawan kumsalında yer alan asma köprüden karşıya geçtiğinizde, Asya kıtasının en güney noktasına ulaşıyorsunuz:)

Yeşillikler içinde duvara yerleştirilmiş mavi, pembe renklerde üzerinde adanın haritası yer alan bir bilgi tabelası.
Asya Kıtasının En Güney Ucu
Halatlardan yapılmış dar bir köprüde gülümseyerek poz veren kadın fotoğrafı.
Sentosa Adası

Singapur hakkında daha çok bilgi isterseniz sizi aşağıdaki yazıma bekliyorum

Singapur Gezi Rehberi ve Ulaşım Hakkında Her Şey!

Singapur gezinize ister tek başınıza, ister ailenizle, isterseniz de arkadaşlarınızla gelmiş olun, eminim unutamayacığınız deneyimlerle, keyif almış olarak ülkenize döneceksiniz. Hiç bir aktiviteye katılmadan, yalnızca adanın insan eliyle nasıl oluşturulduğu görmek için bile, gitmeye değer diye düşünüyorum. İyi eğlenceler şimdiden herkeslere. Singapur gezi rehberi yazıma yorum bırakabilir ve maceralarıma ortak olmak için Instagram ve Facebook üzerinden takibe bekliyorum. Gülümseyin Hayata 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir