Ekonomik Gezi / Gezi Rehberi / Seyahat İpuçları

Sofya Ulaşım Alternatifleri ve Sofya Ekspresi Deneyimim

Tren camı önünde ellerini iki yana açıp, gülümseyerek poz veren bir kadın.

Sofya ulaşım da oldukça rahat bir şehir. Sofya Ekspresi ve diğer ulaşım seçenekleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bu yazımda bulabilirsiniz.

Schengen vizemizin süresi bitmeden, bir yerlere gitsek derken aklımıza Sofya Ekspresi geldi. Avrupa’ya uçak biletleri oldukça pahalıydı. Sebebi ise malum Aralık ayı her yer ışıl ışıl, yaklaşan Christmas ve yeni yıl eğlencelerinden dolayı da herkes çoktan biletini almış. Bizde alternatif olarak otobüsle mi yurtdışına çıksak, trenle mi derken işte İstanbul Sofya tren biletlerimizi böylelikle aldık.

Şehri adım adım anlattığım Sofya Gezi Rehberi yazımı okumak için klik klik !!!

https://www.instagram.com/p/Bc6yDk3n9wG/?utm_source=ig_web_copy_link

Sofya’ya Nasıl Ulaşırım ?

Sofya’ya Otobüs ile Ulaşım

İstanbul’dan Sofya’ya otobüs ile gitmeyi düşünüyorsanız, Esenler Otogarından kalkan otobüsleri kullanmanız gerekiyor. Metro Turizm ve Huntur en çok tercih edilen firmalar. Tek yön 150TL (2019) ortalama bilet ücreti. Yolculuğunuza Edirne’den de başlayabilrsiniz. Yine bu firmalar ile iletişime geçerek sizi nereden alacaklarını öğrenmelisiniz. Yolculuk süresi pasaport kontrolleri de dahil 8-9 saatti buluyor. Şehir merkezine ulaşmak için ise 10dk’lık bir yürüyüş sizi bekliyor. Dilerseniz toplu taşımayı da kullanabilirsiniz.

Sofya’ya Uçak ile Ulaşım

İstanbul’dan aktarmasız olarak uçuşunuzu gerçekleştirebilir ve Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya yaklaşık 10km uzaklıktaki Sofya Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Kampanyalı uçak biletlerinden alırsanız uçak bir opsiyon olabilir. Diğer türlü Sofya ulaşım araçları arasında en pahalı olanı uçak seçeneği olacağı için pek ekonomik bir gezi olmaz. Şehir merkezine ulaşım için 384 numaralı otobüsü tercih ederek 25dk’da hızlı bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. 184 ve 84 numaralı otobüslerde var merkeze ulaşım süresi ise 45dk’yı buluyormuş. Biletleri otobüsten ya da otomatik bilet gişelerinden alabilirsiniz.

Sofya Havalimanı- Şehir merkezi ulaşımı hakkında link bırakıyorum detaylı bilgi için klik kilk !!!

Sofya’ya Tren ile Ulaşım

Sofya Ekspresi Türkiye’den Avrupa’ya açılan bir kapı ve aktarma yaparak Avrupa’da istediğiniz noktaya ulaşabileceğiniz muhteşem bir seçenek. GezginStar sizlere bir ipucu verdi aklınızın bir köşesinde dursun belki ihtiyacınız olur 😉 Yolculuğunuzu gece yapacağınız içinde, zamandan tasarruf etmiş oluyorsunuz. Haydi haftasonu bir kaçamak yapıyım derseniz Cuma akşam trenine binmek çok akıllıca bir tercih olur.

Tren istasyonunun şehir merkezine uzaklığı yürüyerek 10dk. Biz yürümeyi tercih etmiştik. İsterseniz toplu taşımayı da kullanabilirsiniz.

Tren Sirkeci’den değil Halkalı’dan saat 22:40’da hareket ediyor ve 8:45 ‘de Sofya’ya ulaşıyor. Dönüş treni ise Sofya Tren Garı‘ndan 21:00’de hareket ediyor ve sabah saat 7:00’de Halkalı’da oluyor. Halkalı Tren İstasyonu‘na ulaşım için Sirkeci Garından transfer aracı ile sizi Halkalı İstasyonuna getiriyorlar ve dönüşte de tekrar Sirkeci’ye bırakıyorlar.

Trendeki Seyahat Tipleri

İstanbul’dan Sofya ulaşım konusunda oldukça rahat. Seçeceğiniz vagon tipine göre yolculuğunuzu gerçekleştireceksiniz. Vagon tipleri biraz kafa karışıklığına sebep olabiliyor ve bende bu yüzden detaylıca aşağıda açıkladım.

Kuşetli vagonlar

4-6 kişilik oluyor ama genelde 4 kişilikler. Kuşetli kompartımanlardaki her 2 koltuk tek kişilik yatağa dönüşüyor ve duvara monte edilmiş hemen yukarıdaki 2 adet yatakla beraber 4 kişilik odanızı oluşturuyorsunuz. 6 kişilik vagonlar Bulgar Demiryollarına ait ve çok da konforlu olmadığı söyleniyor. Seçeneğiniz varsa mutlaka 4 kişilik olanlardan tercih edin. Bu arada kompartımanlarda ayarlanabilir iklimlendirme sistemi, priz ve küçük bir masa bulunuyor fakat özel tuvalet, lavabo ve buzdolabı gibi şeylere sahip değiller. Tuvalet ve lavabo ihtiyacınız için vagondaki ortak alanları kullanıyorsunuz.

Yataklı vagonlar

2 yataklı odalar şeklinde tasarlanmış. Bu odalarda ayarlanabilir iklimlendirme sistemi, buzdolabı, lavabo, priz, ayna, havlu, askılık gibi imkanlara yer verilip yeterli konforun sağlanması da ihmal edilmemiş. Tek kişi seyahat etmek isterseniz ek bir ücret ödeyerek odayı tamamen tutabiliyorsunuz. Özel tuvalet bu odalarda da bulunmuyor, ortak alan kullanılıyor.

Bilet Ücretleri

İstanbul Sofya tren fiyatları seçeceğiniz seyahat şekline göre değişiyor ve fiyatlar Euro üzerinden hesaplanıyor. Yine fiyatlar I. mevki ve II. mevki olarak değişiklik gösteriyor.

Fiyatlama kişi başı ücret + süpleman ücreti olarak hesaplanıyor.

Sofya ulaşım hakkında tüm sorularınız ve güncel fiyat bilgileri için vereceğim linkten tcddtasimacilik sayfasına bakabilir ya da telefon ile Sirkeci Garı’nı arayarak 0212 520 65 75 dhl:7485  bilgi alabilirsiniz.

Tren yolculuğumda ben rahatlık arıyorum diyorsanız yataklı 2 kişilik, arkadaşlarımla gidiyorum parti yapacağız derseniz de 4 kişilik kuşetli vagon 🙂

Şehirde toplu taşıma için kullanılan sarı ve mavi renkte bir tramvay ve karşıdan karşıya geçen insaların yer aldığı Sofya ulaşım yazısından bir görüntü.
Sofya Ulaşım

Sofya Şehir İçi Ulaşım

Her yere yürüyerek ulaşabileceğiniz, öyle dağ, yokuş, tepe çıkacağınız noktaların neredeyse hiç olmadığı bir şehirdesiniz. Yani şehir tabanvaylamak için oldukça uygun gezgin arkadaşlar 🙂 Neydi benim sloganım Sofya ulaşım yazım ile bir kez daha dile getiriyorum şehri adım adım keşfet…

Toplu taşımayı hiç kullanmadık ama ihtiyacı olacak arkadaşlar için detay veriyorum. Metro, otobüs, trolebüs, tramvay şehir içinde ulaşımda kullanabileceğiniz alternatifler. Taksiciler pek güvenilir değil mecbur kalmadıkça kesinlikle kullanmayın.

MetroSofia sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz klik klik!!!

Tren vagonunda, mavi renkteki cam kenarındaki koltukta oturup gülümseyerek poz veren GezgiStar'ın görüntüsü.
Sofya Ekspresi

Sofya Ulaşım

Sofya Ekspresi Yolculuk Deneyimim

Seyahat başlangıcında görevliler biletinizi kontrol ediyor ve kompartımanımızı gösteriyor. Vee hareket ettik yolculuk başlasın 😉 Hoop görevli geldi elinde poşet içerisinde nevresim vardı gerçekten mis gibiler. Ardından battaniye getirdi pek de temiz diyemem ve son olarak şirketten su, meyve suyu, bisküvi ikramında bulundu. Temizlik konusunda takıntılıysanız kendi yastık kılıfınızı götürebilir ya da bir kıyafetinizi yastık kılıfının üzerine geçirebilirsiniz.

Kompartımanımıza yerleştik İstanbul Sofya tren seyahatimiz nihayet başladı derken görevli yine geldi gece yatarken kapınızı kilitleyin, Kapıkule’de ineceğiz pasaport kontrolü için değerli eşyalarınızı yanınıza alın, Kapıkule’den sonra Bulgaristan sınırında tekrar duracağız ve pasaportları toplayacaklar ve tekrar getirecekler gibi gibi bir sürü bir sürü detay anlattı. Hiç kafanız karışmasın ya da tedirgin olmayın siz gerekli önemlerinizi alın

Saat gece 02:30 gibi Kapıkule sınır kapısındayız, el çantalarımızı yanımıza aldık ve tüm tren boşaltı ve hep birlikte pasaport işlemi için sıraya girdik. Sofya ulaşım yazım ile bir püf nokta daha veriyorum yurt dışı çıkış harcı pulunu daha önceden hallettiğimiz için hemen işlem sırasındaki yerimizi aldık. Eğer ki pul almadıysanız orada da satılıyor fakat trendeki yolcuların da pul almak için kuyruğa gireceği düşünülürse boşuna zaman kaybı, benden söylemesi 😉 Buradaki işlem kolayca bitiyor ama hareket saati 03:20, yaklaşık 1 saat daha bekleme yapacağız. Biz de vagona dönüp uykuya dalıyoruz.

Yola çıkmışız ve Bulgaristan sınırına girmişiz kapı yine çalınıyor ve Bulgar görevliler pasaportları topluyor, bu sefer trenden iniş yok. Yine burada da yaklaşık 30-40 dk bekledikten sonra pasaportlar tek tek dağıtılıyor ve işte kesintisiz uyku ve tren yolculuğu şimdi başlıyor 🙂

Tren vagonunda koltuklara konulmuş sırt çantası ve poşetler ile ayakta durup poz veren bir kadın görüntüsü.
Sofya Ekspresi Vagonu

Sofya Tren Yolculuğu Hakkında Notlar

Ülkeye giriş için Bulgaristan Vizesi ya da Schengen Vizesine sahip olmanız gerekiyor.

Schengen vizesi nasıl alınır ? Tüm püf noklarını anlattığım yazım için klik klik !!!

Bilet alırken cinsiyeti mutlaka belirtin.

2 kişi yolculuk yapıyorsanız yataklı kompartımandan alabilirsiniz böylelikle başkalarıyla seyahat etmek durumunda kalmazsınız.

4 kişilik kuşetlide ise tanımadığınız kişiler ile seyahat edebilirsiniz. 4 kişi değilseniz ya da göze alıyorsanız tanımadığınız kişilerle yolculuk yapmak size kalmış bir tercih.

Trende sigara içilmiyor durakladığı istasyonlarda ancak içebilirsiniz.

Trendeki güvenlik pek de iyi sayılmaz o yüzden korkutmak gibi olmasın ama eşyalarınıza dikkat edin özellikle de Bulgaristan tarafına geçtikten sonra hırsızlık yaşanabiliyormuş. Sofya ulaşım yazımda özellikle belirtmek istedim sorun yaşamayın.

Tuvaletler yolculuğa başladığınız zaman çok temiz oluyor ama giderek kirlenmeye başlıyor. Ben çok kötü bir manzara ile karşılaşmadım tuvalet kağıdı ve havlu kağıt hep vardı ama hassassanız yine de yanınızda almanızda fayda var.

Gümrük polislerinin gidiş ve dönüş sırasında yapmış oldukları kontrollerde herhangi bir sorun yaşamadık. Dönüşte sadece alkol, elektronik eşya gibi şeyler aldınız mı diye sordular bizde masum bir şekilde yok, hayır cevabını verdik 🙂

https://www.instagram.com/p/BfNoJq4n5kr/?utm_source=ig_web_copy_link

Yurt dışında çok kez tren ile uzun ya da kısa seyahatler yapmama rağmen İstanbul Sofya tren yolculuğu ile ilk defa yataklı trende böyle bir seyahat deneyimim oldu. Neden uçak ile ya da otobüs ile gitmedin derseniz uçak için havalimanına erken git işlemleri yap uçağı bekle tekrar pasaport kontrolü ve havalimanından tekrar transfer ile şehir merkezine ulaşma daha zahmetli geldi bu seyahat için bana. Otobüsü ise hiç anlatmıyayım rahatsız koltuklar uzun bekleyişler…  Bulgaristan’a tren ile seyahat edip Avrupa’ya açılan bir kapı olarak da kendilerini sık sık kullanmayı düşünüyorum ve size de tavsiye ederim 🙂 Sofya ulaşım yazım hakkında sorularınız varsa yorum bırakabiliir ve maceralarıma ortak olmak için sizi sosyal medya hesaplarıma bekliyorum. Gülümseyin Hayata 😉

facebook & instagram

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir